29
2022
2018-11-05

Przywrócenie posterunku nie jest konieczne


W poniedziałek 29 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonnie Lackiej odbyła się debata na temat bezpieczeństwa publicznego i przywrócenia posterunku policji w Jabłonnie Lackiej.

Udział w spotkaniu wzięli: Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, radny powiatowy Jerzy Strzała, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Strzała, wiceprzewodniczący Wacław Giziński, Komendant Powiatowy Policji insp. Wiesław Nasiłowski, zastępca komendanta podinsp. Marek Żero, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Zbigniew Pilip, Kierownik Posterunku Policji w Sterdyni st. asp. Sławomir Skomorucha, dzielnicowy terenu gminy Jabłonna Lacka asp. szt. Dariusz Maksimiak, oficer prasowy mł. asp. Jakub Więsak, kierownicy i dyrektorzy lokalnych firm i instytucji, radni gminni oraz mieszkańcy.

Wszystkich przybyłych powitał wójt Wiesław Michalczuk, który poinformował, że debatę zorganizowano, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, zgłaszanych podczas kampanii wyborczej.

Komendant Powiatowy Policji insp. Wiesław Nasiłowski przypomniał, że na początku sierpnia br. do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz do Komendanta Głównego Policji zostało skierowane pismo z Urzędu Gminy o przywrócenie posterunku policji w Jabłonnie Lackiej.

- Ja, jako komendant powiatowy, mam obowiązek zająć stanowisko w tej sprawie. Na tą chwilę nie widzę potrzeby, aby zmieniać strukturę organizacyjną Komendy Powiatowej. Wiele argumentów za tym przemawia m.in. nie wiemy, gdzie posterunek miałby się znajdować. Sokołowska policja w 2015 roku zrezygnowała z budynku po dawnym posterunku, ponieważ był on w złym stanie technicznym. Dzięki uprzejmości władz gminy przenieśliśmy zespół prewencji do budynku GOPS-u. Jeśli podjęlibyśmy decyzję o przywróceniu posterunku w Jabłonnie Lackiej, musielibyśmy zadbać, aby nowa lokalizacja spełniała wszystkie wymagane standardy tj. posiadała garaże na pojazdy, pomieszczenie gospodarcze czy pomieszczenie socjalne.

Komendant przypomniał, że posterunek w Jabłonnie Lackiej zlikwidowano 30 czerwca 2011 roku, a teren gminy włączono do obszaru działań posterunku policji w Sterdyni. Rok przed likwidacją posterunku na terenie gminy Jabłonna Lacka stwierdzono 42 przestępstwa w skali roku. Z kolei w roku 2017 na terenie gminy stwierdzono 17 przestępstw. Zdaniem Komendanta, przez ostatnich 7 lat liczba przestępstw na terenie gminy znacząco spadła, a co za tym idzie, poziom bezpieczeństwa nie wskazuje na potrzebę przywrócenia posterunku.

Komendant zauważył również, że reaktywacja posterunku wymagałaby zatrudnienia nowych funkcjonariuszy. Jest to o tyle trudne, gdyż obecnie w sokołowskiej policji jest 5 wakatów. Ponadto swoje odejście w styczniu przyszłego roku zapowiedziało dwóch policjantów, a kolejnych dwóch wyraziło chęć przeniesienia się do innej jednostki.

- Musicie państwo liczyć się z jedną ważną sprawą: jeżeli Komendant Główny i Minister przychylą się do prośby reaktywacji posterunku policji w Jabłonnie Lackiej, to gmina będzie musiała ponieść koszty tego przedsięwzięcia tj. przygotowania budynku, jego wyposażenia i utrzymania - poinformował Komendant.

Wójt Wiesław Michalczuk odpowiedział, że jeżeli gmina będzie zobligowana do zapewnienia budynku i finansowania jego utrzymania, będzie to dla gminy dużym obciążeniem. Zdaniem wójta, należy się zastanowić nad finansowymi konsekwencjami takiego rozwiązania.

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

W pełni popieram komentarz Kamila ... !


2018-11-12 11:40:09

W okresie okupacji i istnienia obozu w Treblince, w Wólce Okrąglik urodziło się 11 dzieci "po cichu". Po Ukraińcach. W okolicznych wsiach też. Liczby te nie są dokładnie znane bo je utajniono dla dobra rodzin. Ale faktycznie zło zasiano. A jest go że hoho ! Czy tylko Tu?

Karol
2018-11-11 21:14:25

Kamil nie wiem co palisz ale zmień dilera

DoKamil
2018-11-07 21:19:01

Przestępczość spadła w gminie tylko dlatego, że nie ma polowań na stałych lubianych przez policję ludzi. Statystyka była najważniejsza. Na rowerzystów szczególnie. Dobrze pan komendant wie, że w 2011r. jazda rowerem po spożyciu była przestępstwem, a od 5 lat jest wykroczeniem. Na terenie powiatu od lat nie ma poważnych przestępstw. To co wykrywa policja to drobnica, i należy się zastanowić nad likwidacją, a na pewno redukcją kadrową, KP Policji. Zastanawia po co są jeszcze posterunki w Repkach i Sterdyni. W Kosowie powinien być, bo tam po Ukraińcach/Treblinka/ zostało zasiane zło wcielone i trzeba ich mieć na oku.

Kamil
2018-11-05 21:07:45
Strona 1/1






Dane kontaktowe