„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro…” (Jan Paweł II)
W październiku uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II brali udział w prelekcji profilaktycznej „Nie zmarnuj swojego życia”, przeprowadzonej przez Pana Pawła Przewoźnego, znanego pod pseudonimem Under. Podczas spotkania Under – raper, twórca filmowy, mówca motywacyjny oraz reżyser, uświadamiał naszym dzieciom i młodzieży jak ważne jest życie bez nałogów, a jedną z dróg prowadzących do „wolnego” życia są pasje, które każdy z nas posiada. To właśnie one sprawiają, że młodzi ludzie są bardziej świadomi podejmowanych decyzji. Under wspierał naszych uczniów w poszukiwaniu hobby oraz promował różne sposoby spędzania wolnego czasu.
Prelekcja „Nie zmarnuj swojego życia” została przeprowadzona dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem „Szansa” w Siedlcach.
Nasi uczniowie zaangażowali się także w działania Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, która rozgrywa się przez pierwszych dziewiętnaście dni listopada we wszystkich krajach świata. W Polsce patronat nad kampanią sprawuje Fundacja Po drugie. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęli uczniowie gimnazjum, którzy wykonali pomarańczowe kokardki – symbol międzynarodowej kampanii. Następnie młodzież uczestniczyła w warsztatach, gdzie zdobywała umiejętności radzenia sobie ze złością oraz konstruktywnego rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Podczas warsztatów położono nacisk na ćwiczenie umiejętności asertywnego działania w grupie, jak również naukę radzenia sobie z trudnymi emocjami. Młodzież biorąca udział w Kampanii 19 dni przygotowała plakaty nawołujące do życia bez przemocy. Promując ideę wzrastania w bezpiecznej atmosferze uczniowie wraz w wychowawcami stworzyli prace na ogólnopolski konkurs „Budujemy świat bez przemocy”. Jedno z dzieł naszych dzieci zostało wyróżnione przez Fundację Po drugie. Autorami wyróżnionej pracy są najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej Natalia Ratyńska, Krystian Kołek, Kamila Kazimierczuk, którzy przygotowali plakat pod opieką wychowawcy Pani Anity Rurarz – Olędzkiej. W ramach wolontariatu na rzecz wspólnego przeciwdziałania przemocy oraz promowania praw dzieci naszą szkołę odwiedzili Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wojnowie. Starsi koledzy pod opieką Pani Anny Stańczuk opowiedzieli naszym dzieciom bajkę o Michasiu. Zaproszeni goście podkreślali, jak ważne jest okazywanie szacunku dla drugiego człowieka. Przygody małego Michasia stały się punktem wyjścia do wspólnej pracy – przygotowania plakatu oraz wstążeczek promujących kampanię. Życzliwość i pomoc gości sprawiły, że nasi uczniowie bardzo dobrze się bawili, a co najważniejsze, wiele dowiedzieli się o godności i szacunku wobec dzieci, jak również dorosłych.
Wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego próbowali zaszczepić w naszych dzieciach pasję do fotografii oraz nagrywania filmów. Efektem tych działań jest udział uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w filmie „Razem przeciwko przemocy”, nagranym przez Wychowanków MOW – u w Wojnowie. Uroczysta premiera filmu, na którą zostały zaproszone dzieci, odbyła się w Miejskogminnym Ośrodku Kultury w Mordach. Podczas spotkania nasze dzieci zostały wyróżnione za przygotowanie plakatów promujących prawa człowieka. Było to dla nich bardzo miłe doświadczenie.
Warto podkreślić, że jesienią uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II będą uczyli się nazywać oraz rozpoznawać emocje pod okiem niezwykłych gości. Są oni milutcy w dotyku i każde dziecko może się do nich tulić, kiedy tylko ma na to ochotę. Chodzi oczywiście o „Rodzinę Misiów” – mamę, tatę, siostrę i brata. Rodzinkę pluszaków, szkoła otrzymała dzięki realizacji projektu terapeutycznego Fundacji ETOH na zlecenie PARPA w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020.
Prezentowane działania nie miałyby sensu gdyby nie wsparcie oraz zaangażowanie rodziców, którzy chętnie uczestniczyli w warsztatach na temat przeciwdziałania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Zorganizowane były również zajęcia „Kocham i reaguję – wspieranie dzieci z depresją” na podstawie Programu szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Narodowego Programu Zdrowia. 7 grudnia 2017 roku naszą szkołę odwiedził Pan Grzegorz Kuc – przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, który opowiadał o możliwych sposobach zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia. Nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim starają się budować lokalny system wsparcia dla dzieci i młodzieży angażując w działania różne ciekawe osoby oraz instytucje. Jest to bardzo ważne, ponieważ „dzieci dzisiaj – będą dorosłymi jutro. One będą określać naszą przyszłość. Cechy, jakie zaszczepiamy im dzisiaj i warunki życia jakie im stworzymy, będą decydować o tym, jaki będzie świat w następnym stuleciu.” (prof. Adam Łopatka)
Paulina Kiczko – Kamut – pedagog szkolny
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu