29
2022
2017-08-08

Przemoc w rodzinie


   Dom powinien być miejscem bezpiecznym, a rodzina powinna kojarzyć się z zaufaniem, ciepłem, miłością i zrozumieniem. Czasem jednak bywa inaczej, wiele dramatów z udziałem rodziny rozgrywa się w rodzinnym kręgu, w domowym zaciszu, w czterech ścianach własnego mieszkania. Podniesione głosy, kłótnie, obrażanie, bicie czy groźby – to tylko część  arsenału, z jakiego korzystają domowi oprawcy. Zamiast poczucia bezpieczeństwa, ciepła domowego ogniska, ofiary przemocy w rodzinie doświadczają krzywdy, upokorzeń czy przemocy fizycznej. Przemoc i wynikające z niej nieszczęścia, doznana ze strony bliskiej z założenia osoby upokarza, powoduje cierpienie, grozi konsekwencjami nie do naprawienia, może skaleczyć na zawsze. Dzieciństwo w domu z przemocą to życie na wulkanie. Stan ciągłego zagrożenia, niepewności. W czasie, kiedy kształtują się podstawy więzi uczuciowych. 
   Przemoc to powszechne zjawisko, polegające na wykorzystywaniu w relacjach międzyludzkich przewagi sprawcy w celu osiągnięcia własnych celów. To nieliczenie się z dobrem osoby poddanej przemocy, powodowanie cierpienia, udręczenia czy okrucieństwa. Przemoc to każde zachowanie, które nas poniża, narusza nasze prawa, jest przyczyną psychicznych lub fizycznych cierpień, bądź skrzywdzenia w inny sposób. Rzutuje na psychikę, niszczy radość życia i potencjał rozwojowy. Przemoc w rodzinie jest ścigana przez prawo. Stanowi nadużycie wobec drugiego człowieka. To pewna kategoria zachowań, których wspólną cechą jest zadawanie bólu, krzywdy i cierpienia drugiemu człowiekowi. Trauma doznania przemocy w rodzinie  zostaje w człowieku na zawsze, ofiara traci zaufanie do ludzi.
   Jednak nie człowiek jest zły tylko jego zachowanie. Nikt przychodząc na świat nie traktuje przemocy jako zwykłego elementu życia w rodzinie. Takie postawy zostały nabyte i utrwalone. Jeśli są wyuczone, można ich oduczyć i im przeciwdziałać. Dlatego Fundacja Strefa Pociech wyszła z kampanią informacyjną na temat przemocy w rodzinie, przeciwdziałania jej oraz profilaktyki.
   Bezpieczny dom  to projekt realizowany przez Fundacje Strefa Pociech w formie kampanii na rzecz  przeciwdziałania  przemocy w rodzinie. Projekt realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i został dofinansowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. W ramach projektu odbędą się warsztaty na temat konfliktów i ich rozwiązywania, radzenia sobie ze stresem, złością - swoją i dzieci, oraz konsultacje ze specjalistami (psychologiem, psychiatrą, pedagogiem, coachem, mediatorem). 
   Wiecej informacji na stronie www.strefapociech.pl lub na facebooku na stronie KlubMamSokolowPodlaski. Kontakt w sprawie udziału w projekcie: Aleksandra Zakrzewska-Murawa 603 072 071
   Miejsca, w których można szukać pomocy w przypadku wystąpienia przemocy w rodzinie:
Policja 997, 112 lub prokurator,
Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 801 12 00 02 (infolinia czynna przez całą dobę) i/lub Warszawskiej Niebieskiej Linii tel. (22) 668 70 00 lub napisz poradnia@niebieskalinia.pl,
Centrum Pomocy Socjalnej lub Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, zależnie od właściwości miejscowej miejsca zamieszkania,
Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej tel. 22 855 44 32.
Zgodnie z regionalizacją, w Sokołowie Podlaskim to:
Centrum Pomocy Socjalnej w Sokołowie Podlaskim ul. Wolności 26, tel. telefon
0257816599
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Lipowa 52, tel. telefon: (25) 787 73 50
Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim ul. Wolności 50
I w Węgrowie:
Centrum Pomocy Społecznej ul. Gdańska 69, tel.: 25 792 20 57
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Liw z/s w Węgrowie ul. Mickiewicza 2 tel. 0257922805
Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie ul. Józefa Piłsudskiego 6
 
Piotr Królikowski
specjalista do spraw promocji
Fundacja Strefa Pociech
 
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe