29
2022
2015-01-08

Promocja książki Mariana Pietrzaka w MBP


W czwartek 11 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim w czasie kolejnego wieczoru Klubu Literackiego „Erato” odbyła się promocja drugiego, uzupełnionego wydania książki sokołowskiego regionalisty Mariana Pietrzaka „Sokołów Podlaski w latach 1939 - 1944. Pamiętnik z czasów okupacji”. 

Zebranych tradycyjnie powitała dyrektor biblioteki Hanna Lecyk, a wieczór poprowadziła kierująca klubem „Erato” Bożena Mrozowska, która przedstawiła postać autora - „żywej encyklopedii wiedzy o Ziemi Sokołowskiej”. Marian Pietrzak (ur. w 1932 r.) jest autorem kilku książek; debiutancka - „Sokołów Podlaski w latach 1939 - 1944. Pamiętnik z czasów okupacji” została wydana w 1991 roku. Później ukazały się nastepne: „Sokołów Podlaski dawniej i dziś”, „Cmentarze Ziemi Sokołowskiej, duchy i sny”, „Dwory, folwarki, pałace zachodniego Podlasia” „Jaćwingowie”, „Wiersze Ziemi Podlaskiej” „Czy istnieje drugie życie”. Publikacje cieszą się dużym zainteresowaniem i niektóre z nich były już kilkakrotnie wznawiane. 
W pierwszej części wieczoru obszerne fragmenty książki „Sokołów Podlaski w latach 1939 - 1944. Pamiętnik z czasów okupacji” zaprezentowali pracownicy biblioteki - Grzegorz Gawrysiak, Andrzej Rybiński, Bartłomiej Skibniewski oraz uczeń I LO Maciej Tyszko. Wystąpili też podopieczni Michała Soszki z Publicznego Gimnazjum nr 1, którzy wykonali kilka piosenek, w większości z lat I wojny światowej.
Następnie przyszedł czas na rozmowę z autorem. Odpowiadając na pytania prowadzącej Marian Pietrzak poinformował, że notatki do książki powstawały przez kilkadziesiąt lat, a rękopis był gotowy już w 1970 roku i został pozytywnie oceniony przez Pawła Kamińskiego, obecnie patrona gimnazjum nr 1. Jednak wtedy książka nie mogła być wydana, bo, jak wspomina autor, „nie było w niej nic o Armii Ludowej, Batalionach Chłopskich i komunizmie” Ostatecznie ukazała się dopiero po zmianach ustrojowych w Polsce. Jej II wydanie zostało wzbogacone o nowe informacje, które autor uzyskał między innymi od byłych żołnierzy Armii Krajowej. Pozycja składa się z bardzo interesujących 34 rozdziałów – opowiadań, które, jak napisał w przedmowie dr Zbigniew Lisowski zasługują na uwagę ze względu na autentyzm przedstawionych 
w nich ludzi i zdarzeń.  Opowiadając o pracy nad książką autor podkreślił, że zanim napisał o danym wydarzeniu, konfrontował informacje z wielu źródeł. Bez wątpienia książkę „Sokołów Podlaski w latach 1939 - 1944. Pamiętnik z czasów okupacji” warto mieć w swojej domowej bibliotece. 
Pan Marian, do niedawna członek Zespołu Wokalnego „Seniorynki”, wzbogacił też oprawę muzyczną spotkania, wykonując utwory z kultowego powojennego filmu „Zakazane piosenki”. Na zakończenie spotkania młodzież z PG nr 1 zadedykowała bohaterowi wieczoru piosenkę Grzegorza Tomczaka „Ja to mam szczęście....”. Była też okazja do indywidualnej rozmowy z autorem oraz nabycia książki z dedykacją. 
 
JO

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Pan Pietrzak pisze ciekawe ksiąski mam wszystkie wydania sugeruję Panu sugeruję zebrać i przelać na papier wspomnienia osób będących w czasie okupacji i w późniejszych latach obozach

stach
2015-01-22 08:57:55
Strona 1/1






Dane kontaktowe