29
2022
2019-09-24

Projekt "Jesteśmy Razem" po raz dziesiąty


W czwartek 19 września 2019 roku odbyła się kolejna edycja projektu realizowanego dzięki współpracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum w Treblince oraz Miasta i Gminy Kosów Lacki. Jego celem jest wspólne uczczenie i pielęgnowanie pamięci o pomordowanych w Niemieckim Nazistowskim Obozie Zagłady i Pracy w Treblince.

Podobnie jak w latach ubiegłych projekt rozpoczął się od warsztatów dla młodzieży z Polski i Izraela. Spotkania odbywały się w szkołach średnich w Kosowie Lackim i Sokołowie Podlaskim. Wzięło w nich udział pół tysiąca uczniów, po 250 z każdego kraju. Młodzież  mogła porozmawiać o wspólnej historii, a także o tym, jak obecnie wygląda ich życie, nauka czy zainteresowania.

Uroczystości w Muzeum w Treblince rozpoczęły się od ceremonii złożenia wieńców pod Pomnikiem w Miejscu Straceń oraz Pomnikiem Upamiętniającym Zamordowanych Romów i Sinti. Następnie wszystkie delegacje udały się pod Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince. Pamięć o Poległych uczczono minutą ciszy, a następnie Orkiestra Policji Państwowej odegrała hymn izraelski oraz hymn Polski.

Tradycyjnie zapalono 6 zniczy upamiętniających 6 mln ofiar Holokaustu. Znicz Pamięci zapalił Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Znicz Sprawiedliwych - Wiceambasador Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon, Znicz Pamięci Janusza Korczaka - Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński, Znicz Przyjaźni Między Narodami - Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, Znicz Oporu i Bohaterstwa - Świadek Historii Ester Camari, Znicz Nadziei - delegacja młodzieży polskiej i izraelskiej.

W uroczystości wzięli udział także: Dyrektor Muzeum w Treblince Edward Kopówka, Zastępca Dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego Aleksandra Skibniewska, Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Judyta Rozbicka-Prokopowicz, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Bogdan Łasica, a także Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Zbigniew Mikołajczak.

Następnie głos zabrali zgromadzeni goście, którzy podkreślali, jak ważne jest przekazywanie historii, pielęgnowanie pamięci o ofiarach holokaustu oraz dbanie o wzajemne relacje między dotkniętymi tragedią narodami. Odczytano także listy od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Uroczystość uświetniły prezentacje młodzieży polskiej i izraelskiej, która deklamowała wiersze i śpiewała pieśni w obu językach.

Międzynarodowy wymiar wydarzenia umożliwia nawiązanie bezpośrednich kontaktów między młodymi ludźmi z Polski i Izraela. Projekt "Jesteśmy Razem" łączy tradycyjną formę uroczystości z działaniami edukacyjnymi, dzięki którym uczestnicy poznają tragiczną historię miejsca, w którym obecnie znajduje się Muzeum Treblinka. Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady i Obóz Pracy (1941 - 1944).

















Więcej zdjęć na:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/266,jestesmy-razem-w-treblince.html


KDC 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe