Prewencyjnie na przejazdach
Kolejne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, przeprowadzili policjanci Referatu Ruchu Drogowego, funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei oraz pracownicy Zakładu Linii Kolejowych.
Akcja miała na celu kształtowanie właściwego zachowania podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Odbyła się na niestrzeżonym przejeździe kolejowym przy trasie Sokołów – Siedlce.
W poniedziałek 15 listopada w 23 miejscowościach Polski analizowane są zachowania kierowców na skrzyżowaniach dróg i torów. Policjanci, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz pracownicy Zakładów Linii Kolejowych przyjrzą się sposobom zachowania kierowców, przed i na przejazdach oraz reakcjom na znaki i sygnały urządzeń. Wszystkie działania odbywają się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”.
Dzisiejsze działania miały charakter prewencyjny. Podczas kontroli pojazdów rozdawane były ulotki informujące o zachowaniach się na przejazdach. Osoby, które nie stosowały się do znaków STOP, musiały się jednak liczyć z tym, że znajdujący się w pobliżu policjanci, wyciągną wobec nich konsekwencje karne.
Warto przypomnieć niechlubną statystykę. Do końca września 2010 r. w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych zdarzyło się 179 wypadków. Zginęły 22 osoby, 39 zostało rannych. To w porównaniu z ofiarami na drogach bardzo mało, jednak skutki zdarzeń mogą być olbrzymie. Na terenie Zakładu Linii Kolejowych w okresie (dane z 9 miesięcy 2010 r.) zdarzyło się 13 wypadków. Zginęło 5 osób a ranna została 1 osoba. Wszystkie zaistniały na przejazdach niestrzeżonych z winy kierującymi pojazdami drogowymi. Najczęstszą przyczyną wypadków, powodowanych przez kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych jest: brak reakcji na znak STOP, omijanie slalomem zamkniętych rogatek, wjeżdżanie pod opadające drągi rogatek, ignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych o nadjeżdżającym pociągu.
W tym roku, na terenie powiatu sokołowskiego, odnotowano jeden wypadek drogowy, w którym zginęła 19-letnia pasażerka. Pozostałe zdarzenia, które miały miejsce na przejazdach, nie były tak groźne w skutkach.
Kampania Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” trwa już szósty rok. W kampanię Polskich Linii Kolejowych S.A. włączają się służby publiczne – głównie policja, stowarzyszenia, media oraz autorytety społeczne.
W dzisiejszej akcji, na czele policjantów sokołowskiej drogówki stanął jej kierownik nadkomisarz Zbigniew Pilip, z Komendy Regionelnej SOK Siedlce Z-ca Komendanta Władysław Krasuski zaś z ramienia PKP PLK S.A. Z-ca Dyrektora Ireneusz Soboń.
INFO NA PODSTAWIE INFORMACJI PLK/FOT.
ASP. SZT. SŁAWOMIR TOMASZEWSKI
OFICER PRASOWY KPP SOKOŁÓW PODLASKI
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu