Praktyczne warsztaty kukurydziane w Czortkach
Słoneczna pogoda, poletka kukurydziane, wymiana doświadczeń, pokaz zbioru kukurydzy i niecodzienna atrakcja dla dzieci towarzyszyły kolejnym już warsztatom o kukurydzy w Gospodarstwie Rodzinnym Państwa Krasnodębskich.
13 października odbył się już po raz kolejny pokaz zbioru kukurydzy w Gospodarstwie Rolnym Państwa Krasnodębskich w Toczyskach Średnich (Czortki), które zostały zorganizowane przez firmy nasienne: Pioneer, KWS, Maisadour, Euralis, LG oraz firmy świadczące usługi dla rolnictwa: Verifis i Lin-Flex. W pokazie licznie wzięli udział rolnicy z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawskiego, podlaskiego oraz Białorusi.
Na czterdziestu dwóch poletkach doświadczalnych rolnicy przyglądali się odmianom kukurydzy, wśród których znalazły się odmiany ogólnoużytkowe, kiszonkowe, ziarnowe i na biomasę. Charakterystykę poszczególnych odmian zaprezentowali specjaliści z poszczególnych firm nasiennych.
- Dzięki takim poletkom rolnicy są w stanie porównać uprawiane w jednakowych warunkach odmiany kukurydzy i różnice między nimi. Jednakowa gleba, nawożenie, termin siewu i zbioru oraz ta sama ochrona, dają rzeczywisty ogląd różnic w poszczególnych odmianach. W ten sposób można uchwycić zmienność danej odmiany i można być pewnym, że plon zależy wyłącznie od odmiany – mówiono podczas pokazu.
Po omówieniu odmian, na poletka wjechały dwa kombajny New Holland i rozpoczął się zbiór kukurydzy, podczas którego oceniany był plon mokry i suchy ziarna oraz wilgotność. Każda odmiana była na miejscu ważona, a pobierane próbki przebadane zostaną w laboratorium pod kątem zawartości skrobi i składników pokarmowych danej odmiany. Wyniki badań trafią do rolników podczas szkoleń i spotkań z doradcami rolniczymi.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane po raz pierwszy poletka nawozowe z kukurydzą. Nawożenie jest to jeden z trzech kluczowych elementów w uprawie kukurydzy. Na polu zaprezentowano pięć wariantów nawożenia rzędowego.
Szczególną uwagę zwróciła kukurydza Glass Corn, która zachwyciła przybyłych rolników swoim kolorem.
- Zerwanie i rozpakowanie z łusek każdej kolby to jak otwieranie prezentu: nigdy do końca nie można być pewnym co się dostanie, nawet jeśli podejrzewamy czego się spodziewać. Każda kolba jest inna, każda połyskuje setkami transparentnych nasion we wszystkich kolorach tęczy – mówili gospodarze warsztatów.
Na pokazie nie zabrakło również zwrócenia uwagi na bardzo ważne zagadnienie w uprawie kukurydzy dotyczące omacnicy prosowianki. Firma Pioneer zaprezentowała na pokazie pułapkę świetlną, służącą do obserwacji nalotu omacnicy, która pozwoli w trafny sposób ocenić termin walki ze szkodnikiem. Natomiast firma Agro-Dona omówiła stosowanie biologicznej metody zwalczania tego szkodnika za pomocą kruszynka:
„Introdukcja kruszynka na pole kukurydziane może zachodzić w formie zawieszek lub kulek. W każdym przypadku w środku produktów o nazwie Trichosafe znajdują się spasożytowane przez kruszynka jaja w różnych stadiach rozwoju oraz niespasożytowane jaja żywiciela. Dzięki temu możliwe jest wykluwanie się kruszynka w 6 falach klucia oraz prowadzenie ich minihodowli. W ten sposób zapewniona jest aktywność kruszynków przez 3 tygodnie od rozprowadzenia produktu na polu. Jeśli chodzi o zawieszki są one przydatne na mniejszych areałach. Niestety muszą być one aplikowane ręcznie przez rozwieszenie ich na pachwinach liści kukurydzy. Przy słabym porażeniu omacnicą 30 zawieszek na 1 ha plantacji powinno wystarczyć, przy większych szkodach ich ilość warto zwiększyć nawet do 50.”
Ciekawym punktem spotkania była również prezentowana przez firmę Verifis z Wyroząb usługa pobierania prób glebowych, polegająca na badaniu gleby za pomocą urządzenia zamontowanego na quadzie.
Organizatorzy zapewnili najmłodszym uczestnikom warsztatów atrakcję - piaskownice, gdzie zamiast piasku znalazły się ziarna kukurydzy, ponadto dla Wszystkich rolników zapewniono poczęstunek serwowany przez „Garniec Podlaski” z Hajnówki.
Oprac. KDC
Info: Organizatorzy
Fot. Ewa Krasnodębska
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu