29
2022
2011-05-30

Poznać kulturę innych krajów


Bez Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych trudno sobie dziś wyobrazić Dni Sokołowa. Tegoroczny koncert galowy, który odbył się w parku im. księcia Ogińskiego, przyciągnął wielu widzów.

Na festiwalowej scenie swoje umiejętności prezentowały wszystkie zaproszone zespoły. Ich występy dzień wcześniej oceniała komisja w składzie: Małgorzata Orlewicz, etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego, Alicja Jankiewicz - Alarcon, etnograf z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, Wanda Wierzchowska - prezes Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego oraz Marian Sołobodowski z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

Nowe kontakty
Pieśni i tańce wileńskie zaprezentował zespół Wilia z Wilna, który od 56 lat aktywnie uczestniczy w krajowych i zagranicznych festiwalach i przeglądach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Za całokształt działalności artystycznej i kultywowanie polskich tradycji na Litwie grupa została uhonorowana wieloma odznaczeniami i medalami Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej.
Pieśni ludowe z okolic litewskiej miejscowości Lazdijai zaprezentował zespół ludowy Riecimelis. Grupa ta nie tylko śpiewa, ale prezentuje też na scenie tradycyjne zwyczaje i obrzędy, charakterystyczne dla kultury ludowej dawnej Litwy.
Z kolei grupa Russkaja Piesnia z Kotelnik gości w Sokołowie już po raz drugi. Artyści w ubiegłym roku przyjechali na IX ENSF na zaproszenie marszałka województwa mazowieckiego w ramach umowy partnerskiej pomiędzy Obwodem Moskiewskim i Mazowszem. Dzięki kontaktom kulturalnym zapoczątkowanym na festiwalu, doszło do nawiązania współpracy pomiędzy władzami miast Kotelniki i Sokołów Podlaski.

Międzynarodowo
Chór Korali z miasta Vyshgorod na Ukrainie pokazał fragment obrzędu „Iwan Kupala". Jest to zespół wielopokoleniowy, który w swoim repertuarze posiada ponad 200 pieśni kościelnych, wojskowych, folkowych, a przede wszystkim ludowych.
Na festiwalu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Białorusi. Ten kraj reprezentowany był przez Folklorystyczno-Etnograficzny Zespół Ładarażanaczka z miejscowości Ładaraż, który pokazał fragment widowiska poświęconego zwyczajom i obrzędom wiosennym w okolicach Pińska.
Kapela folkowa Kreicburgas Zikeri z miasta Jekabpils na Łotwie również nie po raz pierwszy gościła w Sokołowie. Repertuar zespołu stanowią łotewskie pieśni ludowe, piosenki folkowe inspirowane łotewskim folklorem oraz własne utwory.
Życie puszczańskie Kurpiów przedstawiła grupa obrzędowa z zespołu folklorystycznego Carniacy z Czarni. To jedna z najstarszych grup folklorystycznych w Polsce. Jej początki sięgają 1935 r. Wszystkie zespoły podczas gali finałowej otrzymały nagrody.
Szczególnym uznaniem publiczności cieszył się oczywiście Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie oraz Mali Sokołowianie. Obie grupy prowadzone przez Iwonę Kopiwodę pokazały ciekawe programy artystyczne. Sokołowianom towarzyszyła kapela w składzie: Kazimierz Soszka, Jan Rosochacki, Zenon Celiński i Edward Sobieszczuk.

IRA na finał
- Od dziesięciu lat przyjeżdżają do Sokołowa Podlaskiego zespoły folklorystyczne z różnych części Europy i nie tylko, bo trzy lata temu był u nas zespół z Nepalu - mówił podczas rozpoczęcia koncertu galowego burmistrz Bogusław Karakula. - Mogliśmy poznać kulturę wszystkich tych krajów, które były u nas reprezentowane. Taka jest główna idea tego festiwalu.
Na scenie pojawiły się znakomite gwiazdy: Majka Jeżowska, kabaret Smile, Patrycja Markowska oraz zespół Ira. Koncert prowadził aktor Stanisław Jaskułka. Organizatorami przedsięwzięcia byli: SOK, miasto Sokołów Podlaski, MCKiS, STSK oraz Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim. Jednym z patronów medialnych były „Wieści Sokołowskie".
KATARZYNA MARKUSZ
FOT. KM/BG

WIĘCEJ O IMPREZACH TOWARZYSZĄCYCH FESTIWALOWI - W PAPIEROWYM WYDANIU WIEŚCI Z 2 CZERWCA











« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Niesamowita impreza!!! IRA zagrała bezbłędnie!!! Prosimy... więcej takich imprez!!!

Jessie
2011-06-07 12:31:32

Stanisław Jaskułka wygląda jak stary bojar.

Ignacy z Paderewka
2011-06-01 06:07:03

panem et circenses (igrzysk i chleba).....tylko tego chleba brakowało...

tutejszy
2011-05-31 11:02:10
Strona 1/1






Dane kontaktowe