29
2022
2017-03-03

Powstaną klasy dwujęzyczne w sokołowskiej szkole


Rada Miasta Sokołów Podlaski podjęła uchwałę o zmianie nazwy Szkoły Podstawowej Nr 1. W roku szkolnym 2018/19 w „Jedynce” funkcjonować będą dwie klasy dwujęzyczne – w jęz. angielskim wykładana ma być biologia i matematyka.

Jak pisaliśmy w nr 7, Rada Miasta Sokołów Podlaski 16 lutego podjęła uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju. W Sokołowie od 1 września roku szkolonego 2017/2018 funkcjonować będzie pięć szkół podstawowych : Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Polnej, Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Węgrowskiej, Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Repkowskiej ( powstanie w miejsce Publicznego Gimnazjum nr 2), Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Kupientyńskiej oraz Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Skłodowskiej-Curie ( powstanie w miejsce Publicznego Gimnazjum nr 1). Prócz wymienionych placówek na terenie miasta funkcjonować będzie również szkoła specjalna prowadzona przez powiat oraz Salezjańska Szkoła Podstawowa. Jak mówi Przewodniczący Rady Miasta, Waldemar Hardej, Sokołów powraca do tradycji szkół, które funkcjonowały przez reformą wprowadzającą gimnazjum.

Obwody szkół przedstawiają się następująco:
1. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Polnej8:
Ulice Bartoszowa, Bohaterów Westerplatte. Bulwar, Działkowa (nr parzyste i nr nieparzysty 1), Generała Władysława Andersa, Grunwaldzka, Kościuszki, Księdza Bosco, Księżycowa, Lazurowa, Legionów, Magistracka (nr parzyste od nr 14 i nieparzyste od nr 17), 3 Maja, Miłosna, Miodowa, Monte Cassino, Zalewskiego, Ogrodowa, Orzeszkowej, Piłsudskiego (parzyste od nr 12 i nieparzyste od nr 11), Polna, Polowa, Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich, Praweckiego, Sadowa, Świętej Anny, Świętego Dominika Savio, Świętego Franciszka, Świętego Huberta, Spacerowa (parzyste wszystkie i nieparzyste od nr 21), Spółdzielcza, Szmaragdowa, Świtalskiego, Tęczowa, Walecznych, Wiatraki, Widokowa, Wojska Polskiego, Wysoka, Zdrojowa.

2. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 przy ul. Węgrowskiej 22:

Aleja 550 Lecia (nr parzyste do 14 i nr nieparzyste do 9), ulice Błękitna, Boczna, Działkowa (nr nieparzyste od 3), Fabryczna, Jasna, Kochanowskiego, Janusza Korczaka, Kryształowa, Letnia, Lipowa (parzyste od nr 76E i nieparzyste od nr 97), Okrężna, Oleksiaka Wichury, Olszowa, Parkowa, Pastelowa, Pogodna, Platynowa, Radosna, Przemysłowa, Reja, Relaks, Reymonta, 8 Sierpnia, Spacerowa (nr nieparzyste od 23), Spokojna, Świętego Rocha, Tartaczna, Ustronna, Węgrowska, Wiejska, Wolności (nieparzyste od nr 49), Zacisze, Złota, Żołnierzy Niezłomnych.

3. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 przy ul. Repkowskiej 3:
Ulice Budowlana, Cicha, Długa, Graniczna, Ludwika Górskiego, Komandora Romanowskiego, Krótka, Kuśnierska, Magistracka (nieparzyste do nr 15 i parzyste do nr 12), Mała, Mały Rynek, Międzyrzecka, Niecała, Nieciecka (nieparzyste do nr 13 i parzyste do nr 8), Nowa, Olszewskiego, Piękna, Plac Księdza Brzóski, Prosta (nieparzyste od nr 55 i parzyste od nr 72), Próżna, Przechodnia, Przeskok, Repkowska, Różana, Siedlecka, Szeroka, Szewski Rynek, Teligi, Wilczyńskiego, Winnice, Źródlana.

4. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 im. ks. Gen. Stanisława Brzóski przy ul. Kupientyńskiej 15:

Aleja 550 Lecia (nr parzyste od 16 i nieparzyste od 11), Akacjowa, Czekanowskiego, Dołowa, Chabrowa, Jana Pawła II, Kamińskiego, Kilińskiego, klonowa, Kolbego, Konwaliowa, Kosowska, Kościelna, Kubusia Puchatka, Kupientyńska, Kwiatowa, Łowiecka, Makowa, Malownicza, Adama Mickiewicza, Miła, Czesława Miłosza, Jana Matejki, Myśliwska, Nieciecka (nieparzyste od nr 15 i parzyste od nr 10), Cypriana Kamila Norwida, Osiedlowa, Plenerowa, Prosta (nieparzyste do nr 53 i parzyste do nr 70), Prusa, Skwer Najświętszej Marii Panny, Słoneczna, Sosnowa, Szkolna, Świerkowa, Targowa, Topolowa, Wesoła, Wiosenna, Witosa, Wrzosowa, Zakątek, Zaułek, Ząbkowska, Zielna, Żytnia.

5. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 przy ul. Skłodowskiej-Curie 16:
Ulice Armii Krajowej, Baczyńskiego, Bajkowa, Cmentarna, Gagarina, Gałczyńskiego, Jaśminowa, Kolejowa, Krzywa, Księdza Kordeckiego, Lipowa (parzyste do nr 76D i nieparzyste do nr 95), Łąkowa, Malinowskiego, Piłsudskiego (parzyste do nr 10 i nieparzyste do nr 9), Sienkiewicza, Skłodowskiej-Curie, Sportowa, Stadionowa, Szopena, Śniadeckich, Wokulskiego, Wolności (parzyste wszystkie i nieparzyste do nr 43), Wspólna, Wyspiańskiego, Zagłoby, Żeromskiego.

Podczas sesji miejskiej 16 lutego podjęta została również uchwała dotycząca zmiany nazwy szkoły nr 1 – dotychczas im. Janusza Kusocińskiego. Obecnie placówka nosi nazwę Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Janusza Kusocińskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi. Co to oznacza dla uczniów? Mianowicie w szkole część przedmiotów nauczana będzie w języku obcym.
To jest propozycja dyrekcji i rodziców. Funkcjonują takie szkoły w kraju, w naszym powiecie nie ma czegoś takiego – jest to novum. Rozwiązanie dotyczyłoby klasy siódmej i ósmej. Dwa przedmioty ogólne byłyby wykładane w języku angielskim, bo takich nauczycieli szkoła już posiada. Dotyczy to biologii i matematyki. To nowa propozycja dla młodych ludzi, miałoby to wejść w życie w roku szkolnym 2018/2019. Uważam, że to bardzo cenna inicjatywa, spore wyzwanie dla szkoły. Byłyby to klasy tylko dla uczniów szkoły Nr 1, natomiast jeśli byłyby miejsca, jeśli byłoby mało chętnych spośród uczniów tej szkoły – angielski trzeba mieć opanowany, żeby w tej klasie funkcjonować - możliwe byłoby również z innych szkół na terenie miasta – informuje Przewodniczący Rady Miasta, Waldemar Hardej.
Przy opracowaniu regulaminu dla klas dwujęzycznych znaleźć ma się zapis, iż propozycja skierowana jest dla uczniów osiągających dobre wyniki . Oznacza to, że uczniowie chcący uczęszczać do klasy dwujęzycznej będą musieli pochwalić się dobrą znajomością nie tylko jęz. angielskiego, ale również wysokimi wynikami z innych przedmiotów. Prócz tego, pojawił się pomysł utworzenia na terenie miasta szkoły muzycznej.
Mamy w Sokołowie dużą ilość młodzieży uzdolnionej muzycznie, co pokazują zajęcia w Sokołowskim Ośrodku Kultury, gdzie jest mnóstwo grup dla młodzieży uzdolnionej muzycznie – i wokalnie, i jeśli chodzi o instrumenty. Jest w Sokołowie kadra dydaktyczna, która współpracuje z tą młodzieżą, więc jest to pomysł wart zrealizowania, ale za wcześnie jest o tym mówić – przyznaje Waldemar Hardej. – Na razie ten rynek młodzieży jest badany i być może coś takiego powstać by mogło, ale na pewno nie w tym roku szkolnym.
Szykują się więc ogromne zmiany w sokołowskiej oświacie, które mogą przynieść miastu to, czego potrzebuje najbardziej – dobrze wykształconych, pewnych siebie i pełnych zapału młodych ludzi.

Fot. http://www.sp1.sokolowpodl.pl
 
PJoF

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

brawo!

oto ja
2017-03-06 20:00:08
Strona 1/1






Dane kontaktowe