29
2022
2019-09-19

Powiatowe Święto Plonów powróciło do Gminy Bielany po 15 latach!


Dożynki Powiatu Sokołowskiego to coroczna impreza przyciągająca tłumy gości, wystawców, a także gwiazdy muzyki. Koncepcja była taka, aby kolejne edycje odbywały się na terenie innej gminy. Niestety, w Gminie Bielany ostatnia taka impreza miała miejsce 15 lat temu. Organizatorzy postanowili, że tegoroczne Dożynki Powiatowe odbędą się właśnie tam. Za rolniczy trud dziękowano hucznie w niedzielę 8 września w Rozbitym Kamieniu. Do miejscowości nietrudno było trafić, gdyż drogę na teren imprezy oznaczono przepięknymi dekoracjami z bel słomy oraz siana.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Rozbitym Kamieniu, odprawioną w intencji rolników i ich rodzin przez Biskupa Seniora Tadeusza Pikusa w koncelebrze z ks. prałatem Andrzejem Krupą oraz ks. proboszczem Andrzejem Ułasiukiem. Duchowni poświęcili ofiarowane przez rolników dary m.in. chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Następnie barwny korowód dożynkowy ruszył ul. Szajkowskiego na plac Zespołu Oświatowego im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu. Orszak prowadził Zespół Pieśni i Tańca "Sokołowianie", który muzyką i śpiewem oznajmiał zbliżające się na miejsce imprezy delegacje z wieńcami. Piękne i okazałe dzieła wykonane przez sołectwa i koła gospodyń wiejskich z gmin powiatu sokołowskiego prezentowano i ustawiano przed sceną. Staranność ich wykonania, dbałość o detale i różnorodność form i materiałów zachwyciły wszystkich obecnych.

Gospodarze Dożynek – Starosta Powiatu Sokołowskiego Elżbieta Sadowska oraz Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak powitali przybyłych gości. Znaleźli się wśród nich: Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, Wiceminister Zdrowia i Senator RP Waldemar Kraska, Posłowie na Sejm RP – Marek Sawicki i Daniel Milewski, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Radny Województwa Mazowieckiego i były Prezydent Miasta Siedlce, pochodzący z Rozbitego Kamienia Wojciech Kudelski, Zastępca Dyrektora ARiMR Maciej Górski, Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Wicestarosta Powiatu Sokołowskiego Ryszard Domański, Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk, a także wójtowie sokołowskich gmin, radni powiatowi i gminni, sołtysi, dyrektorzy i kierownicy powiatowych instytucji, przedsiębiorcy i mieszkańcy powiatu. Szczególnie serdecznie gospodarze powitali rolników – ludzi, bez których Święto Plonów nie mogłoby się odbyć.

Następnie rozpoczęto obrzęd dzielenia chleba. Starostowie Dożynek Anna Jurczak z Patrykoz i Dariusz Dmowski z Kudelczyna przekazali gospodarzom poświęcony chleb. Ci, obiecując dzielić go sprawiedliwie, częstowali nim przybyłych gości i wszystkich przybyłych na wydarzenie.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznak honorowych "Zasłużony dla rolnictwa", przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Starosty Sokołowskiego. W tym roku odznaczono 13 rolników z naszego powiatu: Mariusza Bielińskiego i Grzegorza Błońskiego z Gminy Bielany, Tadeusza Jakubika z Gminy Ceranów, Konrada Wrzoska z Gminy Jabłonna Lacka, Jana Kurowickiego i Jana Oleszczuka z Gminy Kosów Lacki, Tadeusza Krzysztofa Maliszewskiego z Gminy Repki, Mariusza Jakubowskiego i Marcina Kołodziejczuka z Gminy Sabnie, Wiesława Ratyńskiego i Janusza Wyszyńskiego z Gminy Sterdyń oraz Piotra Ufnal i Piotra Skup z Gminy Sokołów Podlaski.

Medalem "Zasłużony dla rolnictwa" zostało także odznaczonych 14 rolników z terenu gminy Bielany. Byli to: Andrzej Błoński i Marek Gąsowski z miejscowości Błonie Duże, Wojciech Długołęcki z miejscowości Bielany Jarosławy, Ireneusz Dmowski z miejscowości Dmochy Rogale, Tomasz Nasiłowski i Józef Skorupka z miejscowości Ruciany, Leszek Nasiłowski z miejscowości Brodacze, Krzysztof Oleszczuk z miejscowości Trebień, Marek Paczóski i Ferdynand Soszyński z miejscowości Księżopole Komory, Łukasz Pliszka z miejscowości Kowiesy, Leszek Pytlak z miejscowości Patrykozy, Łukasz Rytel z miejscowości Ruda Kolonia oraz Leszek Stelęgowski i Zbigniew Stelęgowski z miejscowości Wańtuchy.

Poseł Daniel Milewski wręczył także statuetkę "Złotej Róży" – nagrodę za ofiarną i charytatywną pracę na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku otrzymał ją Albert Korman, Prezes firmy Axan.

Tradycyjnie podczas Dożynek odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa przyznała 1 miejsce delegacji z gm. Repki, 2 miejsce – Kołu Gospodyń Wiejskich w Sikorach gm. Bielany i 3 miejsce – sołectwu Paderewek gm. Sterdyń.

Przeprowadzono także konkurs „Środowisko w naszych rękach”. Decyzją komisji konkursowej 10 osobom, które uzyskały największą liczbę punktów, przyznano nagrody rzeczowe w postaci sekatorów. Laureatami konkursu zostali: Barbara Męczyńska, Beata Majchrzyk, Ewa Główka, Zuzanna Świerycka, Małgorzata Klimczuk, Beata Deoniziak, Olga Jurek, Mariusz Artych, Andrzej Zielonka oraz Robert Zdybel.

Podczas imprezy odbył się Przegląd Regionalnych Zespołów Ludowych „Na ludową nutę”, do którego zgłosiło się 5 podmiotów artystycznych – ZPiT "Sokołowianie", Kapela "Sterdyniacy", ZpiT "Pasieka", Kapela "Sokołowscy Bardowie" oraz ZPiT "Chodowiacy". Komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze. 1 miejsce zdobył ZPiT „Sokołowianie”, 2 miejsce – ZPiT „Chodowiacy”, a 3 miejsce – Kapela „Sterdyniacy”.

O oprawę muzyczną imprezy zadbały także: Kapela "Mazowszaki", "Kapela Wuja Krzycha" i Kapela "Szwagry". Wystąpiły także dzieci z Innowacyjnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Bielanach Jarosławach pod kierunkiem pana Dominika Grzyba. Uczeń Szkoły Bartek Zygmanowski, który w czerwcu wygrał Festiwal Mini Debiuty w Opolu, został dodatkowo wyróżniony przez wójta Zbigniewa Woźniaka i Sekretarz Gminy Krystynę Długołęcką.

Program artystyczny"Chleba naszego" nawiązujący do zwyczajów żniwnych i dożynkowych zaprezentowała grupa teatralna "Preteksty", działająca przy I Liceum Ogólnokształcącym w Sokołowie Podlaskim. Z kolei licealna grupa wokalna "Preludium" dała popis swoich umiejętności wokalnych. Młodzież przygotowały nauczycielki I LO – Urszula Kosieradzka i Izabela Staręga.

Zespołem, który porwał publiczność do wspólnego śpiewu byli "Hetmańscy Sarmaci" z Zamościa, którzy przypomnieli polskie pieśni żołnierskie i patriotyczne. Z kolei grupa "Lolek Orkiestra" zaprezentowała program "Don Corleone Show", czyli znane piosenki muzyki włoskiej.

Gwiazdą wieczoru był utalentowany siedlczanin, zwycięzca 9. edycji programu "The Voice of Poland" – Marcin Sójka. Jego występ zgromadził przed sceną prawdziwy tłum. O zabawę taneczną do późnych godzin nocnych zadbały zespoły Diley oraz Enjoy.
Podczas imprezy nie mogło zabraknąć pysznego tradycyjnego jadła. Zadbały o to Koła Gospodyń Wiejskich z Sikor, Kowies i Trebnia. Na stołach tradycyjnie królowały pierogi, pyzy, rolady, bigos, chleb ze smalcem i grochówka. Łasuchy mogli liczyć na słodkie ciasta i desery.

Wśród licznych atrakcji znalazły się: warsztaty florystyczne prowadzone przez Agnieszkę Krasnodębską z Kowies, pokaz rzeźbienia figur w drewnie prowadzony przez Franciszka Pytela z Dzięcioł Kolonii, bezpłatny plac zabaw dla dzieci, przejażdżki pojazdem "baggie", strzelanie z pistoletów paintballowych, poszukiwania skarbu wykrywaczem metalu, kącik zabaw i warsztaty plastyczne zorganizowane przez Urząd Gminy w Bielanach. Dużą atrakcją był także czołg udostępniony przez Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach. Dodatkowo tego dnia można było obejrzeć widowiskowy pokaz walki zbrojnej.

Podczas imprezy prowadzono zbiórkę pieniędzy na leczenie chorej na raka sokołowianki Uli Tokarskiej. W ramach kwesty zorganizowano także licytację lotu balonem. Z kolei jednostka OSP Repki w ramach Stowarzyszenia Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce prowadziła akcję Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku dla Polskiego Instytutu MEDIGEN.

Swoje produkty, wyroby i usługi prezentowali producenci oraz firmy z naszego powiatu, a także sponsorzy imprezy: Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Stowarzyszenie Ubezpieczeń Wzajemnych, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz nasz wydawca – firma EFEKT DRUK z Sokołowa Podlaskiego. Sponsorem głównym imprezy była Polska Grupa Energetyczna.

Dożynki Powiatowe zostały zorganizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich w ramach operacji pt. „Regionalne zwyczaje żniwne i dożynkowe”. Kwota dofinansowania wynosi 30.651,00 zł.

Organizatorami wydarzenia był Powiat Sokołowski oraz Gmina Bielany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Skarbnica Kultury” z Rozbitego Kamienia. Patronat nad imprezą objęli: Biskup Diecezji Drohiczyńskiej, Wojewoda Mazowiecki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego, a patronat honorowy – Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i Senator RP Waldemar Kraska. Warto podkreślić, że tegoroczne Dożynki odbywały się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Wśród patronów medialnych wydarzenia znalazł się Tygodnik Lokalny "Wieści Sokołowskie".




 










 
Więcej zdjęć na:

http://www.wiescisokolowskie.pl/galeria/265,dozynki-powiatowe-2019.html



KDC
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe