2016-07-16
Powiatowe Spotkania z Poezją i Prozą Podlasia
W czwartek 23 czerwca w Gminnym Ośrodek Kultury i Sportu w Sterdyni miała miejsce impreza CZTERY PORY ROKU – LATO Powiatowe Spotkania z Poezją i Prozą Podlasia.
Przedsiewziecie, zapoczątkowane przez Wiesławę Kwiek kilkanaście lat temu, od kilku lat organizowane jest przez w sterdyński GOkiS i nadal ma liczne grono sympatyków. Witając przybyłych dyrektor GOKiS Marianna Kobylińska poinformowała, że następne spotkanie – jesienne - będzie miało nieco zmienioną formułę i nazwę. Impreza będzie nosiła imię Franciszka Kobryńczuka.
Na początku w recytatorskich zmaganiach konkursowych w trzech kategoriach wiekowych wystąpiło 24 uczniów z następujących placówek: NSP w Kożuchowie, GOKiS w Sterdyni, PSP nr 1 i nr 4 w Sokołowie Podl., SP w Sterdyni, ZS w Ceranowie, SP w Zembrowie, NSP w Niecieczy, SP w Kosowie Lackim, ZS w Sabniach, SP w Łazowie. Recytatorzy przenieśli słuchaczy w słowem malowany świat letniej przyrody oraz wspomnień i emocji związanych z tą porą roku. Największym powodzeniem u występujących cieszyły się utwory Franciszka Kobryńczuka, co potwierdza słuszność wyboru patrona.
Jury w składzie: Danuta Zadrożna - Prezes Sokołowskiego Oddziału ZNP, Stanisława Maciak – sekretarz sterdyńskich Stowarzyszeń, Milena Kobylińska – studentka Akademii Teatralnej w Białymstoku, po przesłuchaniu wszystkich recytatorów postanowiło w I kategorii wiekowej (uczniowie szkół podstawowych klas I –III) przyznać I miejsce Jakubowi Jurczakowi (SP w Zembrowie), II - Zuzannie Deniziak (SP w Sterdyni), III - Julii Zając (GOKiS w Sterdyni). W II kategorii (uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI) I miejsce ex aequo zajęli: Małgorzata Popowska (PSP nr 1) i Łukasz Abramczuk (PSP nr 1), II - Emilia Mazańska (PSP nr 4), III - Kacper Kopa (NSP w Niecieczy). W III kategorii wiekowej (uczniowie gimnazjum)·zwyciężyła Natalia Rzeszotek (ZS w Ceranowie), II miejsce zajęła Natalia Zielińska (GOKiS w Sterdyni). Wszyscy uczestnicy Konkursu Recytatorskiego otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Laureaci dodatkowo nagrody książkowe.
Podsumowano również konkurs poetycki, na który wpłynęło 45 prac. Jury w składzie: Danuta Zadrożna, Irena Filipczuk – poetka, Bożena Mrozowska – poetka, bibliotekarz, Milena Kobylińska, postanowiło w kategorii uczniowie szkół podstawowych przyznać I miejsce Rafałowi Wróblewskiemu (SP w Kosowie Lackim), II- Kamili Rucińskiej (NSP w Kożuchowie), III - Karolinie Wołynek (SP w Zembrowie). Wyróżnienia: Hanna Winnicka, Jarosław Dmochowski, Katarzyna Zych (wszyscy z SP w Kosowie Lackim), Kinga Jach (SP w Sabniach). W kategorii uczniowie szkół gimnazjalnych I miejsce zajęła Klaudia Wytwer, II - Julia Uszyńska, III - Eliza Kalinowska. Wyróżnienia: Emilia Strzała, Mateusz Miściorak (wszyscy z PG w Sabniach). W IV kategorii wiekowej – osoby powyżej 20 roku życia I miejsce jury przyznało Mariannie Popławskiej, II - Elżbiecie Osipiak. Wszyscy uczestnicy konkursu poetyckiego otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Dla uczestników przedsięwzięcia organizatorzy przygotowali poczęstunek sponsorowany przez OSM w Kosowie Lackim. Sponsorami nagród był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Sterdyni oraz Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim.
J.O.
W słomianym kapeluszu
W słomianym kapeluszu, w wyblakłej sukience,
Idzie lato przez pola załamując ręce,
Bo już lipiec dni swoich dobiega ostatka,
I na pierwszych żniwiarzy - czeka Ziemia Matka.
Pomyślało przez chwilę, pozmieniało w planach,
Złotem, srebrem sypnęło po zielonych łanach.
I bardzo spracowane na rowie usiadło,
W garść poziomek narwało i trochę podjadło.
W słonecznym kapeluszu z kłosem żyta w dłoni,
Wypatruje pogody, a wiatr chmury goni.
I wpada między zboża, makami kołysze,
Błękitem chabrów szarpie, mąci letnią ciszę.
Chwilę z trawą skoszoną gaworzył na łące,
Wystawiała się mokra na lipcowe słońce.
Więc trochę ją potargał, poplątał, nastroszył,
I ciepły podmuch posłał pomiędzy pokosy.
Marianna Popławska
« wróć | komentarze [0]