Powiatowe dożynki 2012

Po uroczystej Mszy Św., w której okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Tadeusz Syczewski – rektor WSD w Drohiczynie, dożynkowy korowód przeszedł na stadion. Tam najpierw powitano Starostów Dożynek – Beatę Przychodzeń-Krasnodębską z Kol. Łuzki i Zbigniewa Strusa z Ludwinowa, a następnie delegacje Powiatu Sokołowskiego i gmin z wieńcami dożynkowymi. Wszystkie wieńce były piękne i oryginalne, ale pomysłowością wyróżniał się ten Powiatu Sokołowskiego, przygotowany przez uczestników pracowni terapii zajęciowej DPS w Wirowie.
Pochód zamykała delegacja gospodarzy dożynek – Starosta Powiatu Sokołowskiego pan Leszek Iwaniuk, Wicestarosta Powiatu Sokołowskiego pani Marta Sosnowska, Wójt Gminy Jabłonna Lacka pan Wiesław Michalczuk oraz parlamentarzyści i zaproszeni goście.
Starostowie dożynek na ręce gospodarzy uroczystości złożyli chleb – symbol tegorocznych plonów.
W trakcie dzielenia się chlebem ubrani w regionalne podlaskie stroje uczniowie ze szkoły w jabłonnie zatańczyli poloneza.
W dalszej części głos zabrali gospodarze dożynek. Starosta Leszek Iwaniuk podziękował księżom za Mszę Św. Dziękczynną i wspólnie z Wójtem Gminy Wiesławem Michalczukiem powitali przybyłych gości i wszystkich zgromadzonych. Następnie powiedział: „Dożynki dają nam okazję do świętowania zakończenia żniw. Dzisiaj jednak nie będziemy podsumowywali całorocznej ciężkiej pracy rolników, ponieważ jak wiemy wielu z nas, rolników jest jeszcze w trakcie żniw. Niemniej jednak Dożynki to przede wszystkim okazja by podziękować tym, którzy najbardziej z nas wszystkich znają wartość chleba, bowiem chleb produkowany od wieków przez mieszkańców polskich wsi jest dla nas wszystkich podstawą egzystencji. Chcę w imieniu całej powiatowej społeczności powiedzieć wszystkim rolnikom - Dziękujemy!” Na zakończenie swojego krótkiego wystąpienia Starosta podziękował za przygotowanie dożynek i życzył udanego świętowania i dobrej zabawy.
Głos zabrali również niektórzy zaproszeni goście, między innymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi marek Sawicki.
W programie uroczystości nie zabrakło miejsca na uhonorowanie pracy mieszkańców wsi. Odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez MRiRW otrzymali: GĘSINA MICHAŁ, HARDEJEWICZ SŁAWOMIR, KALICKI LESZEK, LIPKA HENRYK, MARCJANIUK ZENON, MASTALERCZUK JÓZEF, MICHAŁOWSKI JANUSZ, MISIAK JAROSŁAW, NOWOTNIAK ANDRZEJ, OŁTARZEWSKI KRZYSZTOF, PODLEŚ MIECZYSŁAW, POGORZELSKI ADAM, POGORZELSKI WALDEMAR, PROKOPCZUK WITOLD, RYTEL LECH, SMUNIEWSKI MAREK, WOŁYNEK ROMAN, WRZOSEK KAROL, WRZOSEK BOGDAN.
Następnie Wicestarosta Marta Sosnowska odczytała protokół komisji Konkursu na Wieniec Dożynkowy. Pierwsze miejsce przypadło gminie Jabłonna Lacka, drugie gminie Bielany, trzecie gminie Stredyń. Nagrody w konkursie wręczyli pani Janina Ewa Orzełowska i pan Wiesław Raboszuk - Członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego.

W dalszej części dnia trwały koncerty i konkursy w ramach VIII Biesiady Podlaskiej. Wystąpiły kapele: Bondarczuki, Wuja Krzycha i Stredyniacy, zespół Masters, Kapela Podlaska, zespół Effect i Babeczki Podlaskie.
Rozstrzygnięto konkurs „Najładniejsza posesja wiejska”. Kolejne miejsca zajęli: Andrzej i Dorota Zembrowscy, Edward i Mirosława Kowalscy, Wojciech i Zofia Uszyńscy, Eugeniusz i Krystyna Romńczuk, Ryszard i Urszula Ołtarzewscy. Natomiast najsmaczniejszą potrawę regionalną przyrządziły panie Krystyna Romańczuk, Joanna Radzikowska, Halina Toczyska, Ewa Mitowska, Elżbieta Flisiuk.
Wyczerpani wrażeniami z zgłodniali uczestnicy Biesiady mogli pokrzepić się smaczną grochówką strażacką. Na zakończenie dnia do tańca przygrywał zespół Convers.
Zapraszamy do galerii.
JO
« wróć | komentarze [8]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Jak można pozować do zdjęcia, gdy nic dobrego dla społeczeństwa się nie zrobiło. |
szok 2012-09-02 17:40:07 |
Ktoś napisał,że kler i psl to robaki. Coś w tym jest. |
Bogdan 2012-09-02 12:56:11 |
Zachowajcie tą fotkę. To ludzie, którzy zrobili z powiatu marmoladę.+ |
alba 2012-09-01 21:53:26 |
Faktycznie na stronach internetowych ministerstwa sprawiedliwości ukazało się rozporządzenie o zniesieniu m.in. sądu w Sokołowie. Faktem też jest,że pan Sawicki optował za sądem w Węgrowie, bo na tamtym terenie ma większe poparcie wyborcze. Faktem też jest,że lokalni politycy PSL nic w tym temacie nie uczynili,a wręcz zaszkodzili.Ale tajemnica polega na tym, że rozporządzenie mówi o zniesieniu sądów do 9 etatów sędziowskich włącznie, a Węgrów ma właśnie 9 etatów. To dlaczego nie został ich sąd zniesiony. Kolejne krętactwa. Do roboty gnojki rządzące miastem i powiatem. |
Karol 2012-09-01 19:13:03 |
administrator śpi? |
wio 2012-08-31 22:35:46 |
No to stało się. Sąd W Sokołowie zlikwidowano. Ale sądy w Węgrowie i Garwolinie potrafiły się uratować. Ten w Węgrowie za wstawiennictwem tego już nie ministra. Teraz będziemy jeździć do Sądu w Węgrowie. W kolejce do likwidacji czekają Prokuratura, KP Policji,strażacy,urząd pracy,urząd skarbowy,a na końcu starostwo.Są już kreślone nowe mapy podziału administracyjnego kraju.Gminy będą miały wybór, do powiatu siedleckiego lub węgrowskiego.Tak sokołowian załatwił PSL. |
wiem 2012-08-31 10:51:33 |
Jak się patrzy na te niedorajdy to ręce opadają leżąc. |
nie 2012-08-30 19:28:22 |
"Głos zabrali również niektórzy zaproszeni goście, między innymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi marek Sawicki". Ktoś się zagalopował pan Sawicki nie jest już ministrem rolnictwa, a posłem RP. |
PL 2012-08-30 07:06:27 |