29
2022
2020-02-04

Popularyzują najcenniejsze wartości kultury


Zespół Pieśni i Tańca  „Sokołowianie”  od wielu lat kultywuje  najcenniejsze tradycje  śpiewu,  muzyki  i tańca ludowego 
i narodowego, zwyczajów dorocznych i rodzinnych. Nie tylko chroni naszą narodową tożsamość, ale jest też jej znakomitym  ambasadorem. W okresie świąteczno - noworoczny zespół wielokrotnie prezentował swój dorobek artystyczny.
 
Już 13 grudnia ub. r. w czasie wspaniałego koncertu „Kolędujmy Maleńkiemu” młodzi artyści nie tylko wprowadzili najmłodszych odbiorców – dzieci z sokołowskich przedszkoli i szkół podstawowych w klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, ale też zainteresowali naszym bogatym folklorem. W sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, była też okazja do wspólnego tańca i zabawy.  
 
Z kolei w czwartkowy wieczór 19 grudnia 2019 r. „Sokołowianie” uświetnili bardzo uroczyste spotkanie opłatkowe Klubu Seniora „Jutrzenka” i Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Występu zespołu nie zabrakło też w sali sportowej szkoły salezjańskiej 
w czasie XIX Jarmarku Bożonarodzeniowego w  niedzielę 22 grudnia.  
 
Już po Nowym Roku, 6 stycznia 2020 r., w IV Sokołowskim Orszaku Trzech Króli członkowie zespołu jako pasterze maszerowali tuż za betlejemską gwiazdą w tłumie mieszkańców miasta i okolic. Zaś 14 stycznia   miłośnicy atmosfery świąt Bożego Narodzenia i polskiej kultury ludowej mieli okazję uczestniczyć we wspaniałym koncercie zespołu. Wystąpiły wszystkie grupy. Były najpiękniejsze polskie kolędy i tradycyjne pastorałki w mistrzowskim wykonaniu oraz tańce z kilku regionów Polski. Wielkimi brawami nagrodzono  debiut młodej skrzypaczki – Zosi Sawickiej. Oprawę muzyczną zapewniła kapela w  składzie: Kazimierz Soszka – akordeon, Dariusz Zawadzki – bębenek, Tomasz Mirowski – skrzypce. Bardzo liczni widzowie byli zachwyceni koncertem i nagrodzili wykonawców prawdziwą owacją. 
 
Natomiast 25-26 stycznia nasi artyści gościli w Żywcu, gdzie odbywała się 51. edycja festiwalu „Gody Żywieckie”. Zespół nie tylko miał okazję zaprezentować się na scenie. Był też czas na zwiedzanie miasta oraz podziwianie  wspaniałej tradycji w postaci korowodu grup kolędniczych i obrzędowych w tym tzw. żywieckich dziadów. Poza tym „Sokołowianie” m. in. wzięli  udział w warsztatach razem z zespołem „Ziemia Żywiecka”, a w niedzielę  wystąpili  na  scenie Miejskiego Centrum  Kultury.  
 
Przed zespołem i jego kierownictwem na czele z Iwoną Kopiwodą nowe wyzwania, o czym nasz tygodnik nie omieszka informować czytelników.









 
J.O.  
Fot: SOK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe