29
2022
2022-06-07

Ponad 126 milionów złotych dla powiatu sokołowskiego z funduszu Polski Ład




Łącznie ponad 126 mln 312 tys. zł pozyskały samorządy z terenu powiatu sokołowskiego w II Edycji Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych. Jest to najwyższe łącznie pozyskane przez miasta i gminy naszego powiatu dofinansowanie w historii samorządu.

W poniedziałek 6 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się symboliczne przekazanie czeków. W uroczystości oprócz przedstawicieli samorządów z burmistrzami i wójtami na czele, udział wzięli również Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, senator RP; posłowie Krzysztof Tchórzewski i Maciej Górski oraz Anna Kaszuba – kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Przyznane samorządom środki pozwolą na realizację licznych, ważnych dla wszystkich mieszkańców zadań inwestycyjnych na terenie całego powiatu sokołowskiego.

Podczas spotkania Waldemar Kraska zaznaczył, że jest bardzo zadowolony z tego, że tak duże pieniądze trafiły do powiatu,
z którego pochodzi.
- Serce bije mi tutaj zawsze mocniej, dlatego, że jestem związany z Sokołowem. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkałem, ale jestem związany również z tą salą. Ileś lat temu rozpoczynałem swoją przygodę polityczną właśnie jako radny powiatowy, doskonale wiem, czym zajmuje się samorząd, jakie są jego problemy i nie ukrywam tego, że wtedy, kiedy pełniłem tę funkcję, o takich pieniądzach nikt z nas nawet nie marzył. Bez ukrywanej skromności trzeba powiedzieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chyba jako jedyny zrobił tyle dla samorządów. W powiecie sokołowskim infrastruktura drogowa, szczególnie ta powiatowa, przez wiele lat była zaniedbywana. Dziękuję szczególnie tym włodarzom, którzy wzięli na siebie ten ciężar i przejęli inwestycje na drogach powiatowych. Ta suma – ponad 126 milionów złotych, to naprawdę imponująca kwota. Ale zasługujecie na to, oglądacie każdą złotówkę i wydajecie pieniądze tam, gdzie są one potrzebne.

Poseł Krzysztof Tchórzewski zauważył, że jako parlamentarzyści rządu polskiego wygrali batalię
o Polskę powiatową i prowincjonalną
- Przełamaliśmy tę barierę, że Polska to nie jest tylko Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Kraków czy inne duże miasta. To są małe miasta i wsie. Ludzie także chcą tu godnie żyć. Na wsiach jest w tej chwili dużo ładniej, miejscowości są bardziej zadbane, gospodarze i mieszkańcy dbają o swoje posesje, ale jest to też wynikiem pracy samorządowców, bo zrobiliście drogi. To, że jest nowa droga, to, że pojawił się chodnik, wymogło na mieszkańcach presje, żeby te miejscowości się rozwijały i zmieniały. W ramach Polskiego Ładu mamy już pełną rewolucję, wystarczy 5 % wkładu własnego. To jest minimalna ilość środków wkładu własnego, która wynika z przepisów Unii Europejskiej. W moim przekonaniu nasze państwo zwróciło się do nas wszystkich, do mieszkańców wiosek i małych miejscowości, do Polski. Polska zaczyna być równa w dostępie do dóbr cywilizacyjnych, do tego, żeby wygodnie mieszkać i tak dalej. To jest nasze osiągnięcie ostatnich dziewięciu lat.

Poseł Maciej Górski podkreślił, że pieniądze, które trafiły do powiatu sokołowskiego to niewyobrażalne dotychczas pieniądze.
- Mały udział wkładu własnego, co więcej, łatwo o nie aplikować, prosty wniosek, nie trzeba mieć projektu. Jakbyśmy 10 lat temu o czymś takim rozmawiali, to byśmy nie dowierzali. PiS to partia wolności, samorządy same wybierają na co przeznaczają pieniądze. A druga sprawa – zadaje kłam twierdzeniu, że PiS nie rozumie samorządów. Tak jak wspomniał minister Kraska, zaczynał karierę polityczną jako radny na tej sali, minister Tchórzewski był radnym sejmiku, ja też byłem radnym i powiatu, i sejmiku. Wszyscy znamy te problemy i je rozumiemy. (…) Życzę wszystkim powodzenia na przetargach, bo wiemy co się dzieje, zdarzają się firmy, które rezygnują i trzeba te przetargi unieważniać. Cieszę się, że jesteście w komplecie, taka jest polityka rządu – nikogo tutaj nie zabrakło. Mamy rekordowe wsparcie dziesięć samorządów i 126 milionów. Brawo.

Anna Kaszuba dodała na koniec, że programy rządowe bardzo szybko ewoluowały.
- Kiedyś mieliśmy dofinansowanie 30/40, później 50, 60, 70%. Teraz mamy 95%. Przy inwestycji wartej 10 milionów nakład ze strony samorządu wynosi 500 tysięcy, a za 10 milionów można naprawdę dużo zrobić. Cieszę się, że nie wzięte zostały pod uwagę niektóre głosy, że samorządy powinny dostawać z Polskiego Ładu kwoty proporcjonalne do liczby mieszkańców. Takie gminy jak Ceranów, Repki, Sterdyń, Bielany, pewnie i Kosów Lacki, Jabłonna dostały by po 500 tysięcy, może milion. Bogate samorządy, duże miasta – Warszawa, Poznań, Szczecin dostałyby setki milionów, a może i miliardy. Jeszcze raz dziękuję i gratuluje samorządom tego, że spełniają oczekiwania mieszkańców i są dobrymi gospodarzami.

W ramach Funduszu Polski Ład samorządy z terenu powiatu sokołowskiego pozyskały dofinansowania do zaplanowanych inwestycji w następującej wysokości:
1. Powiat Sokołowski – ponad 15 mln 912 tys. zł
2. Gmina Bielany – ponad 14 mln 999 tys. zł
3. Gmina Ceranów – 10 mln zł
4. Gmina Jabłonna Lacka –
8 mln 550 tys. zł
5. Gmina Kosów Lacki –
9 mln 985 tys. zł
6. Gmina Repki – 11 mln 500 tys. zł
7. Gmina Sabnie  - 16 mln 215 tys. zł
8. Gmina Sokołów Podlaski – 13 mln zł
9. Gmina Sterdyń – 10 mln 150 tys. zł
10. Miasto Sokołów Podlaski – ponad 16 mln zł

Powiat sokołowski dostał dofinansowanie na przebudowę dróg powiatowych. Gminy Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Sabnie, Repki, Sterdyń otrzymane pieniądze również przeznaczą na inwestycje drogowe. Oprócz tego do Gminy Ceranów trafiło dofinansowanie na modernizację oświetlenia ulicznego na terenie gminy i poprawę walorów estetycznych parku, do Miasta Sokołów Podlaski dofinansowanie na przebudowę Stacji Wodociągowej, rozbudowę skrzyżowania ulicy Siedleckiej z ulicą Romanowskiego i przedłużeniem ulicy Piłsudskiego w Sokołowie Podlaskim i rozbudowę drogi powiatowej nr 4228W (ul. Fabryczna) na odcinku od granic Miasta Sokołów Podlaski do skrzyżowania z drogą krajową nr 62 (ul. Węgrowska), a do Gminy Sterdyń dofinansowanie na budowę budynku strażnicy OSP. Gmina Sabnie otrzymała pieniądze na termomodernizację budynków użyteczności publicznej na terenie gminy, gmina Repki na budowę i termomodernizacje budynków użyteczności publicznej na terenie gminy. Gmina Kosów Lacki część pieniędzy przeznaczy na przebudowę dróg powiatowych na terenie gminy, a pozostałą część na budowę nowego budynku przedszkola i żłobka w Kosowie Lackim. Z kolei Gmina Sokołów Podlaski otrzymała dofinansowania na rozbudowę drogi powiatowej nr 4228W na odcinku o długości około 4 km w granicach administracyjnych gminy i na budowę sieci wodociągowej na terenie Gminy Sokołów Podlaski wraz z modernizacją stacji uzdatniania wody.






















































Opr. K.W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe