Pomysł na wspólny projekt
ZAZ działa w celach rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką tworzoną przez powiat, gminę, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Podstawy prawne dla działalności Zakładów Aktywności Zawodowej stworzyła ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przepisami ustawy osobami niepełnosprawnymi są osoby, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej.
Na ostatnią sesję Rady Powiatu Sokołowskiego przybył ksiądz Krzysztof Kisielewicz z Caritasu Diecezji Drohiczyńskiej, który jod sześciu lat jest dyrektorem tej organizacji. W swoim wystąpieniu omówił prowadzoną przez Caritas działalność charytatywną na terenie powiatu sokołowskiego, podkreślając jednocześnie dobrą współpracę ze starostwem. Sokołowski Caritas chce realizować wspólnie z powiatem kolejny projekt. Ma nim być Zakład Aktywności Zawodowej, który da zatrudnienie 70 osobom. Jest częściowo finansowany z Urzędu Marszałkowskiego. Mieściłby się w Sokołowie Podlaskim przy ul. Oleksiaka Wichury 3, w budynku Powiatowego Urzędu Pracy. Wolne pomieszczenia mogłyby zostać zaadoptowane na kuchnię i jadalnię, z której oprócz prowadzenia imprez okolicznościowych mogliby korzystać mieszkańcy miasta. Wkrótce w Domu Miłosierdzia znajdującego się na ulicy zostanie otwarta herbaciarnia i kawiarnia z zapleczem kuchennym oraz galeria twórczości artystycznej. Planuje się również otworzenie hotelu i być może mieszkania chronione.
Podczas sesji Bożena Świątek dokonała prezentacji audiowizualnej projektu. Tego typu ZAZ działa już w Siedlcach, a w Polsce pierwsze pojawiły się ponad dziesięć lat temu i przynoszą wymierne korzyści. Plany co do funkcjonowania sokołowskiego ZAZ są bardzo szerokie.
– W budynku przy ulicy Oleksiaka Wichury mieściłaby się kuchnia wraz z zapleczem oraz stołówka. Remont kuchni i jej doposażenie to koszt ponad 400 tysięcy złotych. Do remontu nadaje się także pomieszczenie, w którym znajdowałaby się jadalnia. Oprócz tego na parterze mieściłaby się tzw. niszczarnia dokumentów. Z uwagi na specyfikę zatrudnionych konieczny jest montaż windy. Czwarte piętro zajmowałby hostel – planują pomysłodawcy projektu. Koszty tego przedsięwzięcia są bardzo duże. Dlatego został złożony wniosek do marszałka województwa, a także opracowywane są wnioski o pieniądze unijne. Zakład mógłby zacząć działać za około dwa lata.
Ze strony powiatu nie ma przeszkód aby zgodnie z przepisami użyczyć Caritasowi lokalu na okres minimum dziesięciu lat. Wszelkie koszty ma ponosić ta organizacja. – Jesteśmy zadowoleni, że tego typu zakład może w Sokołowie powstać. Jest przygotowana umowa, którą po akceptacji rady możemy w każdej chwili podpisać. Istnieje szansa i możliwość uzyskania środków na tego typu projekt. Poza tym ZAZ przejmuje na siebie wszelkie koszty - ogrzewanie, prąd i wodę – mówili członkowie zarządu.
Teraz trzeba czekać, aby projekt służący mieszkańcom został w pełni zrealizowany.
LK
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu