29
2022
2017-04-25

Pomóżmy zachować pamięć!


Czy Kopice koło Grodkowa na Opolszczyźnie mają coś wspólnego z Sokołowem Podlaskim? Tak. Otóż w drugiej połowie lat 40. ubiegłego wieku do tej niewielkiej miejscowości z wyjątkowo pięknym neogotyckim pałacem - dawną rezydencją niemieckiego rodu Schaffgotschów przyjeżdżali harcerze z Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim. Bazą letnich obozów był właśnie pałac. W tamtych czasach budowla i otaczający ją 60-hektarowy parkiem krajobrazowy z mnóstwem stawów, fos, mostków, romantycznymi ruinami, altanami i domkiem myśliwskim świadczyły jeszcze o świetności rodu.

Hans Ulryk von Schaffgotsch nabył posiadłość w połowie XIX w. i wyposażył pałac we wspaniałe wnętrza, kolekcję dzieł sztuki i trofeów myśliwskich, urządził też park. Bywało tu mnóstwo znakomitości. W 1945 r. Schaffgotschowie uciekają z Kopic, pałac jest grabiony i dewastowany; w 1958 r. zostaje spalony i stał się ruiną. W 1990 r. kupuje go krakowski biznesmen za symboliczne 5000 zł i obiecuje odbudowę obiektu, jednak znika wraz z kredytem zaciągniętym na renowację. W 2008 roku chorzowska spółka Zarmen rozpoczyna prace porządkowe (w pół roku z wnętrz wywiezione zostaje blisko 5000 ton gruzu), ale plany renowacji krzyżuje zastój gospodarczy, a przede wszystkim koncesja na powstanie dużych żwirowni niedaleko pałacu. Obecnie luksemburski inwestor planuje odbudować ten wyjątkowy Zespół Pałacowo-Parkowy i utworzyć muzeum o statusie Polsko – Niemieckiego Muzeum Narodowego.

Historią pałacu od dłuższego już czasu z pasją zajmuje się Maciej Mischok, a Komenda Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim pomaga mu w zbieraniu materiałów. Efektem poszukiwań historyka-regionalisty jest wystawa o rezydencji prezentowana w Bibliotece Śląskiej w Katowicach oraz w Izbie Pamięci w Grodkowie. Obecnie Maciej Mischok pisze książkę o historii pałacu i zwraca się do mieszkańców naszego regionu z prośbą o poszukanie w archiwach rodzinnych zdjęć albo wspomnień z obozów harcerskich z Kopic z lat 1948 i 1949.

Warto dodać, że pan Maciej natrafił w Grodkowie k. Kopic na Witolda Szcześniaka, który brał udział w obozie harcerskim w Kopicach w 1949 r. Nasz tygodnik publikował dwa lata temu bardzo ciekawe wspomnienia Witolda Szcześniaka z czasów dzieciństwa w gminie Sabnie i w Sokołowie.

Adres mailowy pana Macieja: maciej.mischok@gmail.com
J.O.

Poniżej zdjęcie pałacu z czasów przedwojennej świetności i dzisiejsza ruina












« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe