Pomoc dla potrzebujących w sokołowskim CPS
- Czy na terenie Sokołowa Podlaskiego są osoby bezdomne, którym szczególnie ciężko jest przetrwać zimę?
- Na terenie miasta nie ma osób bezdomnych, niemniej w okresie tak silnych mrozów pracownicy socjalni we współpracy z policją, z dzielnicowymi Komendy Powiatowej Policji prowadzą lustrację środowisk, odwiedzają opuszczone budynki, przeglądają poszczególne klatki schodowe, żeby móc natychmiast udzielić pomocy potrzebującemu.
- Czy w naszym mieście kiedykolwiek ktoś zmarł z wychłodzenia?
- Z tego co wiem, nigdy taka sytuacja nie miała miejsca. Staramy się, żeby wszystkie potrzebujące osoby zostały zabezpieczone.
- Jaką formę pomocy proponujecie państwo najbardziej potrzebującym?
- Staramy się, aby wszystkie osoby potrzebujące zostały zabezpieczone, przyznajemy im jednorazowe zasiłki na opał. Czuwamy, lustrujemy środowiska, sprawdzamy jak żyją osoby samotne, chore, niepełnosprawne. Mamy zatrudnione opiekunki socjalne, które w tych środowiskach przebywają na co dzień. Jednak mamy świadomość, że na terenie miasta są osoby starsze, które mimo tego, że nigdy wcześniej się do nas nie zgłaszały również potrzebują pomocy. Staramy się więc je odwiedzać, dostarczać jedzenie, pomagać i chcemy uczulić wszystkich mieszkańców na to, że zima jest ciężkim czasem dla każdego, a szczególnie dla osób starszych i samotnych dlatego pomagajmy sobie nawzajem.
- Jakie kwoty przeznaczacie państwo na zasiłki jednorazowe? Czy te pieniądze mogą być przeznaczone wyłącznie na opał?
- Pieniądze nie są przeznaczone tylko na opał. Gdy jest zimno ludzie potrzebują pieniędzy zarówno na jedzenie, opał jak i na cieplejsze ubrania. W szkołach prowadzimy akcję dożywiania dzieci, która w 60% dofinansowywana jest z funduszy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a w 40% przez Urząd Miasta. Akcja dożywiania prowadzona jest przez cały rok we wszystkich szkołach i przedszkolach. Staramy się, aby każde potrzebujące dziecko jadło przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie zapewnić każdemu klientowi takiej ilości opału, żeby wystarczyło na całą zimę, ale miesięcznie możemy przeznaczyć ok. 200 – 300 zł. na jedną rodzinę.
- Czy cała kwota jaką Centrum Pomocy Socjalnej może przeznaczyć na zasiłki jednorazowe została już rozdysponowana?
- Nie. Każdy ma prawo, w każdej chwili złożyć wniosek o udzielenie pomocy, nie tylko na opał ale każdą inną potrzebę przewidzianą ustawą o pomocy społecznej.
- Jak dużo w naszym mieście jest rodzin ubogich, które korzystają z pomocy oferowanej przez CPS?
- Co roku po pomoc do nas zgłasza się około 400 rodzin. Jednak udzielamy różnego rodzaju pomocy, chociażby dodatki mieszkaniowe, świadczenia rodzinne, stypendia dla dzieci itp. dlatego tych osób jest dużo, dużo więcej.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
JF
« wróć | komentarze [1]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Kiedy czytalem poczatek, myslalem sobie jak brdzao sie mylisz To jednak Henry sie mylil . Bardzo fajny kawalek.Pozdrawiam goraco i zycze sukcesow.Karol J. |
Ali 2012-02-24 04:48:58 |