Polsko - ukraińska integracja najmłodszych
Już po raz dziewiąty w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim gościliśmy dzieci i młodzież z Ukrainy. Wyjazdy organizuje Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
Współpraca z Caritas została zapoczątkowana przez ks. Józefa Kosteckiego, byłego proboszcza parafii w Emilczynie, który studiował w drohiczyńskim Seminarium Duchownym. W tym roku do Sokołowa przyjechało 45 osób z obwodu żytomierskiego na Ukrainie, skupionych wokół Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa Polaków w niewielkim mieście Emilczyn. Towarzystwo prowadzi działalność kulturalno-oświatową oraz naukę języka polskiego.
Obecność dzieci i młodzieży jest możliwa dzięki pomocy Senatu Rzeczpospolitej Polskiej – w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą pod tytułem „Barwy kultury – Mazowsze i Podlasie”.
Dzieci i młodzież uczestniczyli w lekcjach języka polskiego, warsztatach dietetycznych, malarstwa, tańca oraz florystycznych. W trakcie lekcji j. polskiego nauczyciel oprócz nauki języka, przekazywał uczestnikom wiedzę z zakresu kulturoznawstwa, historii i tradycji narodowych. Warsztaty dietetyczne miały za zadanie pokazać dzieciom i młodzieży jak ważne jest prawidłowe odżywianie się i jak odżywianie wpływa na samopoczucie i zachowanie człowieka. Warsztaty malarstwa pomogły rozwinąć w uczestnikach umiejętności manualne, wrażliwość, wyobraźnię i twórcze myślenie. Uczestnicy warsztatów poznali różne techniki plastyczne oraz kształtowali umiejętność współpracy w grupie i pomagania sobie nawzajem, rozwijania sprawności percepcyjnej oraz doskonalili umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami i materiałami plastycznymi. Celem warsztatów tanecznych było kształtowanie pozytywnej postawy wobec aktywności ruchowej, umiejętność łączenia ruchu z muzyką, pokazanie muzyki i tańca jako jednej z form aktywności ruchowej.Warsztaty florystyczne przyczyniły się do pobudzenia u dzieci kreatywności, zamiłowania do sztuki, poczucia dobrego smaku, jak również były świetną okazją do spędzenia wolnego czasu z rówieśnikami, czy też rozwijania nowych pasji i wyzwań.
W ramach zajęć sportowych przygotowano dla dzieci Spartakiadę, a także wycieczki po Sokołowie Podlaskim, Warszawie, Kazimierzu Dolnym i Bałtowie. Wycieczki miały na celu zapoznanie uczestników z kulturą, historią czy tradycją polską, jak również ich zamierzeniem był aktywny wypoczynek połączony z nauką.
W intencji przybyłych kolonistów została odprawiona Msza św. przez ks.dr Łukasza Gołębiewskiego – Dyrektora Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. We Mszy Świętej uczestniczył Pan Senator Waldemar Kraska.
Część uczestników tegorocznego wypoczynku przyjechała do ojczyzny swoich przodków po raz pierwszy. Ten pobyt jest dla nich bardzo ważny, tym bardziej że jak stwierdziła p. Ludmiła: „Na Ukrainie jesteśmy Polakami, a w Polsce – Ukraińcami. Jak między niebem a ziemią zawieszeni...”.
Od 1999 r. w Emilczynie, dzięki Ośrodkowi Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, jest możliwość nauki języka polskiego. Obecna sobotnio-niedzielna szkółka przy Towarzystwie Polaków działa od 2008 r. Wielu jej absolwentów studiuje w Polsce. Lekcje odbywają się w dobrze wyposażonym Domu Polskim, zakupionym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w 2001 r. Pochodząca z Drohiczyna Honorata Mięsak uczy nie tylko języka polskiego, a także historii i geografii Polski, wiedzy o kulturze i tradycjach polskich. W szkole są obchodzone uroczystości narodowe i okolicznościowe, na które są zapraszani przedstawiciele władz lokalnych, są organizowane konkursy, wycieczki, konferencje naukowe. Ma to kształtować w polskiej młodzieży z Ukrainy chęć powrotu, czy pozostawania w kraju lat dziecinnych.
Info / Fot: Caritas Diecezji Drohiczyńskiej
« wróć | komentarze [1]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Czyżby sprowadzali sobie dzieci z zagranicy?. |
Józefina 2019-07-21 20:05:15 |