Polacy na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej
Tym razem gościem SOK była senator Maria Koc, wieloletnia dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, mająca ogromne doświadczenie w kontaktach z Polakami zamieszkującymi kresy. Opowiadała o bogatej historii ziem na wschód od Bugu, będących przez setki lat integralną częścią polskiego terytorium państwowego, a obecnie wchodzących w skład Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Słuchacze mogli się dowiedzieć nie tylko o dziedzictwie rubieży dawnej Rzeczypospolitej, ich barwnej, często tragicznej historii. Prelegentka mówiła też o tym, jak jest na kresach dzisiaj, zwracając uwagę na ślady polskości. Podkreśliła, że mimo trzech fal deportacji na początku II wojny światowej, w czasie których Rosjanie wywieźli na Syberię i do Kazachstanu prawie milion Polaków oraz powojennych wyjazdów do okrojonej przez jałtański porządek ojczyzny, na Ukrainie polskość deklaruje i kultywuje 1 mln obywateli, na Białorusi – ponad 1 mln, na Litwie kilkadziesiąt tysięcy.
Przedstawiając konkretne przykłady aktywności wielu środowisk w Polsce podkreślała, że nasi rodacy potrzebują pomocy. „Bądźmy silni korzeniami” - mówiła, apelując o podtrzymywanie pamięci historycznej. Wyraziła przekonanie, że z tego rodzi się wrażliwość i patriotyzm,
o czym przekonuje się, od wielu lat bywając na kresach z różnymi grupami. Prelegentka wspomniała o rodzinnych związkach
z kresami (ojciec Marii Koc urodził się w okolicach Nowogródka). Wykład ciekawy, pięknie zaprezentowany, skłania do refleksji i na pewno dla niejednego słuchacza może być źródłem wielu wspomnień i wzruszeń.
Wykład jest dostępny na kanale YouTube Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
J.O.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu