Pokonali ponad 42 mordercze kilometry beskidzkimi ścieżkami

Dokładnie 42,185 km musieli pokonać uczestnicy kolejnego Europacup Maraton Beskidy. Jako pierwsi rozpoczęli zmagania zawodnicy Nordic Walking, później wystartowali biegacze. Zarówno jedni i drudzy musieli pokonać niezwykle trudną trasę wiodącą m.in. przez Radziechowy, Przybędzę, Twardorzeczkę, Ostre, Zimnik, Buczynę, Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Małe Skrzyczne, Kopę Skrzyczeńskę, Kościelec, Dolinę Zimnika, Ostre, Twardorzeczkę, Radziechowy, Golgotę Beskidów, Krzyż Jubileuszowy i Przybędzę. Meta Maratonu znajdowała się w Radziechowach obok Domu Ludowego i OSP.
Biegacze nie tylko musieli zmierzyć się z długim dystansem, ale także stromymi podejściami, kamienistym podłożem, różnicą ciśnienia i temperatur, a także zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Już samo uczestnictwo w biegu zasługuje na uznanie.
W XII Maratonie Beskidy udział wzięło 141 zawodników, natomiast w V Górskich Mistrzostwach Polski w Maratonie Górskim Nordic Walking – 58. Sokołów Podlaski reprezentowało dwoje biegaczy. W V Górskich Mistrzostwach Polski w Maratonie Górskim Nordic Walking wystartowała Agnieszka Rejowska, zaś w XII Maratonie Beskidy – debiutant Piotr Paczuski. Oboje ukończyli swoje biegi i z zadowoleniem przyznają, że uczestnictwo w Maratonie było niezwykłym przeżyciem.
Organizatorem i pomysłodawcą Maratonu Beskidy jest Edward Dudek "Baca" – legenda polskich biegów ultra. Pierwszy Polak, który ukończył grecki Spartathlon. Zdobywca Pucharu Europy w Supermaratonach. Uczestnik japońskiego Maratonu Pokoju Hiroszima-Nagasaki na dystansie 460 km. Zwycięzca wszystkich największych biegów narciarskich w Polsce. Brał udział w 250-kilometrowym Maratonie Piastków, dwukrotnie zajmując drugie miejsce. 20-krotny uczestnik 100 km biegu w Biel/Bienne w Szwajcarii. Ukończył około 100 ultramaratonów i 100 maratonów. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym medalem za Zasługi dla polskiego Komitetu Olimpijskiego, Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, wybrany Człowiekiem Roku Żywiecczyzny. Więcej o dokonaniach i sportowej pasji "Bacy" można przeczytać w jego książce "Moje miłości dwie. Biegiem przez świat".
Po wielu startach w Pucharze Europy, Edward Dudek postanowił zorganizować podobny Maraton w ojczystym kraju. Głównym organizatorem I Górskiego Maratonu w Polsce był Rodzinny Klub Biegacza "Baca" Radziechowy. Bieg odbył się 23 lipca 1994 roku. Na starcie zjawiło się 64 maratończyków i cały tłum dopingujących. To był prawdziwy sukces. Impreza rok rocznie przyciąga wielu miłośników sportów górskich, biegaczy, a także tłumy wielbicieli gór i fanów Edwarda Dudka.
Naszym sokołowskim maratończykom życzymy wielu sukcesów i kolejnych udanych startów w Maratonie Beskidzkim i nie tylko.


Agnieszka Rejowska z Klubu NoWi Siedlce po ukończeniu Maratonu
.jpg)
Piotr Paczuski na trasie XII Maratonu Beskidy
.jpg)
Uczestnicy Maratonu mieli do pokonania wyjątkowo trudną trasę
.jpg)
Na fot. od lewej: Agnieszka Bersztolc (NoWi Siedlce) Edward Dudek
oraz Agnieszka Rejowska (NoWi Siedlce) w Muzeum Bacy w Radziechowach
Fot. Archiwa prywatne Agnieszki Rejowskiej i Piotra Paczuskiego
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu