Poezję Mickiewicza czytali również w Nowej Wsi
Kilka godzin później niż w Bibliotece Miejskiej, Narodowe Czytanie odbyło się także w Zespole Oświatowym im. Roży Marii Król w Nowej Wsi. W tej placówce uczniowie przyłączyli się do akcji po raz pierwszy, ale jak słyszeliśmy po całym wydarzeniu, na pewno nie po raz ostatni.
Na początek uczestnicy zaprosili gości do XVII, a może XVIII-wiecznej karczmy o nazwie RZYM, gdzie wieczorem schodzą się ludzie różnych stanów i dobrze się bawią, ale tego wieczora wydarzy się coś niesamowitego. Balladę ,,Pani Twardowska" zaprezentowali: Radek i Magda Misiak, Weronika Mikołajczuk oraz Ola Zajadacz wraz z osobami towarzyszącymi z kl. V.
Kolejno widzowie przenieśli się w czasy współczesne Adamowi Mickiewiczowi, czyli lata 20. XIX wieku w okolice jeziora Świteź i oglądali próbę rozwikłania tajemnicy jeziora, którą zinterpretowali: Wójt Gminy Sokołów Podlaski Janusz Kur, przewodniczący Rady Gminy Sokołów Podlaski Paweł Sobolewski oraz dyrektor Zespołu Oświatowego w Nowej Wsi - Joanna Benedykciuk.
Dalej goście mieli okazję wysłuchać ballady “Romantyczność”, którą badacze literatury nazywają manifestem programowym romantyzmu, bo ścierają się w niej poglądy klasyków, którzy postrzegają świat przez pryzmat szkiełka i oka, czyli chcą go poznawać, korzystając osiągnięć nauki z mądrością ludową dopuszczającą istnienie świata nadprzyrodzonego, czyli opowiadają się po stronie czucia i wiary. W rolę postaci wcielili się: Gabrysia Maleszewska, Amelka Ząbek, Iza Salach, Weronika Boratyńska, Dominika Gromek i Magda Misiak. Oprócz tego wystąpili: Marysia Protaziuk, Magda Wycech, Gabrysia Wysocka, Filip Pogorzelski i Oliwier Leszczyński.
Kolejny utwór Adama Mickiewicza ,,Kurhanek Maryli" jest romansem, opowiadającym o uczuciach trzech osób, rozpaczających po śmierci młodej dziewczyny - Maryli. Jej mogiła została przystrojona tak pięknie, że przykuła uwagę przepływającego rzeką cudzego człowieka. Mężczyzna postanowił zapytać napotkaną dziewczynę, czyj grób został tak bogato ozdobiony. Dziewczyna odpowiedziała, że jest to mogiła Maryli, która mieszkała w pobliskiej chacie. Jej postać tak go zaintrygowała, że postanowił zatrzymać się i ukryć za stertą gałęzi, aby dowiedzieć się czegoś na temat zmarłej.
Uczniowie i zaproszeni goście zaprezentowali widzom jeszcze ballady ‘Świtezianka”, “Lilije” i “Powrót taty”. Pomiędzy każdą sceną uczniowie raczyli uczestników również wykonami muzycznymi.
K. W.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu