29
2022
2021-07-20

Podział grup IV ligi mazowieckiej

W środę 7 lipca br. ostatnim akordem sezonu 2020/2021 odbył się mecz barażowy o awans do IV ligi. Wicelider siedleckiej ligi okręgowej, Płomień Dębe Wielkie podejmował w meczu rewanżowym Deltę Słupno. Mecz odbył się w pobliskiej Rudzie i w środowe popołudnie zgromadził sporą grupę sympatyków gospodarzy.

Po pierwszym spotkaniu w lepszej sytuacji byli gracze Delty, którzy wykorzystali atut własnego boiska, wygrywając 3:1. Od pierwszych minut środowego meczu wpadała w oko przewaga miejscowych, ale brakowało w ich poczynaniach skuteczności. Nadzieja wróciła tuż po przerwie, kiedy to Krystian Rogala celnym strzałem z bliska po raz pierwszy pokonał bramkarza rywali. Kwadrans później Płomień odrobił straty po golu Bartłomieja Łosia. Dzięki bramce strzelonej na wyjeździe to miejscowi w tym momencie mogli cieszyć się z promocji do IV ligi. Gracze Delty dopiero od tego momentu zaczęli odważniej atakować, ale defensywa Płomienia spisywała się bez zarzutu. Rozstrzygnięcie nastąpiło w doliczonym czasie gry, kiedy to Daniel Matwiejczyk wykorzystał kolejny już błąd w tym meczu bramkarza gości, Sebastiana Frejuchowskiego. Mimo wysokiego prowadzenia Płomień musiał skupić się na obronie własnego przedpola, bowiem za przerwy w grze arbiter doliczył 7 minut. W ostatniej akcji mocniej zabiły serca kibiców miejscowych, gdyż po strzale głową jednego z zawodników gości piłka wylądowała na poprzeczce. Ostatni gwizdek kibice i piłkarze Płomienia przyjęli z ogromną radością i entuzjazmem. Drużyna z niewielkiej miejscowości leżącej nieopodal Mińska Mazowieckiego wywalczyła historyczny awans do IV ligi.

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej w sezonie 2021/22 dokonał podziału drużyn IV ligi na dwie grupy. IV liga która rozpocznie rozgrywki 7-8 sierpnia br., będzie wyglądała w następujący sposób:

Grupa I:Ząbkovia Ząbki, Marcovia Marki, Mławianka Mława, Świt Staroźreby, Wisła II Płock, Huragan Wołomin, MKS Przasnysz, Hutnik Warszawa, Drukarz Warszawa, Unia Warszawa, Escola Warszawa, Wkra Żuromin,. KS CK Troszyn, Makowianka Maków Mazowiecki, Narew Ostrołęka, Żbik Nasielsk, Sokół Serock, Stoczniowiec Płock,

Grupa II:  Victoria Sulejówek, Mszczonowianka Mszczonów, Oskar Przysucha, Zamłynie Radom, Wilga Garwolin, Mazovia Mińsk Mazowiecki, Tygrys Huta Mińska, Podlasie Sokołów Podlaski, Pogoń II Siedlce, KP Raszyn, Mazur Karczew, KS Piaseczno, Żyrardowianka, Milan Milanówek, Energia Kozienice,  Płomień Dębe Wielkie, Naprzód Skórzec, Orzeł Baniocha. .

Po tym sezonie nastąpi reorganizacja rozgrywek IV ligi. Zamiast dwóch grup powstanie jedna. W związku z tym z IV ligą w najbliższym sezonie pożegna się ok. 17-18 drużyn, w zależności od degradacji zespołów z województwa mazowieckiego z III ligi. Wiadomo też, że drużyny, które nie wywalczą utrzymania się w IV lidze, będą grały w nowo powstałej od jesieni 2022 -dwóch grup V ligi. Stawkę w tej klasie rozgrywek  uzupełnią czołowe zespoły lig okręgowych.