29
2022
2021-11-20

Podsumowanie projektu Czyste Mazowieckie


W piątek 19 listopada w Rozbitym Kamieniu odbyło się uroczyste zwieńczenie kampanii informacyjnej, promującej troskę o środowisko, w którym żyjemy. Przedsięwzięcie to nosi tytuł Czyste Mazowieckie 2021 i jest realizowane w ramach projektu Wojewody Mazowieckiego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Z tej okazji w Regionalnym Ośrodku Kultury zorganizowano edukacyjne warsztaty ekologiczne, skierowane do mieszkańców gminy Bielany.

Spotkanie zostało podzielone na kilka części. W pierwszej przybliżono zebranym czym właściwie jest projekt Czyste Mazowieckie. - To nic innego, jak inicjatywa, mająca na celu uwrażliwienie na potrzeby płynące z otaczającej nas natury, a także wzmocnienie świadomości ekologicznej. Ma zachęcić nas do przyjęcia właściwej postawy wobec środowiska. Kampania zwraca szczególną uwagę na dbałość o czyste powietrze, przy jednoczesnym pogłębianiu wiedzy na temat emisji gazów i pyłów.

Kolejno głos zabrał gospodarz wydarzenia Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak oraz zaproszeni goście wśród których znaleźli się m. in. Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, I Mazowiecka Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Kamila Mokrzycka, radny sejmiku województwa mazowieckiego Wojciech Kudelski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Kaszuba, dyrektor wydziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Siedlcach Agnieszka Kijańczyk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Sokołów Maciej Wójcicki oraz kierownik KRUS Beata Jeżowska.

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski serdecznie podziękował przedstawicielom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za dofinansowania, wyrażając nadzieję, że kampania potrwa jeszcze bardzo długo.

- Czyste środowisko i czyste powietrze powinno być dla nas priorytetem i działaniem, które musimy realizować. Pamiętam czasy, w których nikt nie mówił o środowisku, a najważniejsze było, aby utrzymać rodzinę, aby jak najwięcej zarobić. W zasadzie jeszcze do tej pory w większości wsi nie ma kanalizacji. Kiedyś nikt nikomu nie pomagał w tym, aby wymienić piec, nikt nie segregował odpadów, nie działał na rzecz ochrony środowiska, bo nie było chęci do działania. Byłem leśniczym, więc wiem, jak wyglądały lasy - pełne śmieci, w niektórych okolicach to było jedne wielkie składowisko, gminy składały odpady bez żadnych zabezpieczeń. Trzeba to było zrobić jak najtaniej, bo najważniejsze były pieniądze. Dziś wiemy, że te działania były niedobre dla środowiska, a ich skutki trzeba teraz usuwać. Najważniejsze jest jednak to, że mamy na to środki i możemy działać tak, żeby nie szkodzić środowisku, ale i pomagać zlikwidować te zaniedbania i szkody, które kiedyś zostały wyrządzone. Bardzo się cieszę, że jest taki program i środki na te właśnie działania.

I Mazowiecka Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek zauważyła, że nieprzypadkowo w szkole coraz większe znaczenie przywiązuje się do edukacji ekologicznej.

- Jej elementy znajdują się na każdym etapie kształcenia - począwszy od etapu przedszkolnego. Każdy dobrze przygotowany projekt ułatwia młodym ludziom zapoznanie się z nowymi treściami w szczególności tymi związanymi z edukacją. Właśnie dlatego z radością przyjęliśmy informację, że projekt ten zaczął być realizowany. Czyste mazowieckie to bardzo bogata oferta edukacyjna. Uczniowie mogą korzystać z różnego rodzaju materiałów on-line czy też materiałów drukowanych, mogą uczestniczyć w lekcjach interaktywnych. Liczymy w tym zakresie również na nauczycieli, którzy będą promowali projekt w swoich placówkach. Jestem przekonana, że program osiągnie spektakularny sukces, a to dlatego, że dzieci czy młodzież jak już osiągną pewne nawyki ekologiczne będą się nimi dzieliły w domach, wśród rówieśników czy też na podwórkach podczas zabawy.

Kamila Mokrzycka dodała, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej finansuje wiele obszarów.

-Są to twarde inwestycje infrastrukturalne, ochrona wód, kanalizacje, oczyszczalnie ścieków i wiele innych, ale te wszystkie działania nie byłyby potrzebne, gdyby nie edukacja. To właśnie ona w sferze środowiska jest pierwszym krokiem do późniejszych inwestycji. Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny mogliśmy sfinansować tego typu program. Do tej pory na ten cel przekazaliśmy 600 tys. zł. Działania skierowane do młodej grupy społeczeństwa to nasza przyszłość.

Spotkanie było również okazją do wręczenia Gminie Bielany statuetki Gmina Przyjazna Środowisku. Wyróżnienie te zostało przyznane trzem gminom na terenie województwa mazowieckiego m. in. za przeprowadzoną akcję zbierania śmieci.

Wójt Gminy Bielany podziękował za wyróżnienie i po krótce opowiedział o działaniach gminy na rzecz ochrony środowiska.

-To wszystko musi być jednak zakorzenione u źródeł, czyli u naszych dzieci. W naszej gminie mamy taką filozofię, że ochrona środowiska zaczyna się tu u nas, w naszych miejscowościach, naszych domach, u naszych dzieci. Mamy własną gminną spółkę, prowadzimy segregację u źródeł, nasze ceny odpadów są bardzo niskie z porównaniu do innych gmin. Robimy to u siebie sami, bo wiemy, że nikt za nas tego nie zrobi. W naszej gminie ochrona środowiska jest naprawdę na wysokim poziomie. To jest nasz obowiązek.

Po części oficjalnej goście mogli obejrzeć tematyczną akademię, dotyczącą wpływu złych nawyków ludzi na planetę, wykonaną przez uczniów szkół z terenu Gminy Bielany. W dalszej części na zgromadzonych czekał pokaz chemiczny w wykonaniu studentów jednej z krakowskich uczelni, w którym za pomocą kilku dostępnych związków chemicznych zobrazowali jak zachowuje się powietrze w konkretnych sytuacjach, jak powstaje smog, kiedy jego stężenie jest wysokie oraz jak wpływa na niego temperatura. Trzeba przyznać, że pokaz ten z chęcią oglądali nie tylko najmłodsi goście, ale również dorośli oraz seniorzy. Podczas warsztatów komisja rozstrzygnęła również konkurs plastyczny z pracami dotyczącymi dbania o nasza planetę. 


Zwieńczeniem warsztatów było posadzenie na placu Regionalnego Ośrodka Kultury pięciu nowych drzewek.

Więcej zdjęć na: 

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/310,czyste-mazowieckie-2021.html

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe