29
2022
2013-03-18

Pod znakiem szczawiu i śliwek


Pogoda, jak kobieta, zmienną jest. A ludowe porzekadło „w marcu jak w garncu” wcale nie straciło na mądrości. Już była nadzieja, że zima odpuści. Wydaje się jednak, że  jeszcze trochę nas pomęczy.
Miniony tydzień upłynął nam pod znakiem szczawiu i śliwek. Dlaczego? Już wyjaśniam. Otóż jeden z panów posłów, nazwisko pominę, mający nawet tytuł profesorski, mając za nic dane statystyczne, mówiące o 800 tysiącach dzieci, które są niedożywione, stwierdził w jednym z programów, że biedy w kraju nie ma. Ma o tym świadczyć szczaw rosnący na nasypach kolejowych i śliwki leżące pod drzewami. Za jego czasów czegoś takiego nie było. Wszystko było wyjedzone. Raport, o którym mowa wyraźnie stwierdza, że co dziesiąte dziecko do 12 roku życia jest niedożywione. W domowych gospodarstwach, mających problemy z zaspokojeniem elementarnych potrzeb żyje prawie 800 tysięcy dzieci. Ale punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia, jak ktoś kiedyś powiedział. A może pan poseł nie widzi otaczającej go  realnej rzeczywistości. Nadal palącym problemem jest bezrobocie. Co trzecia osoba bez pracy w Polsce jest w wieku 25-34 lat. Dotyczy to również dużych miast. Mści się masowa likwidacja szkół zawodowych i techników w ostatnich 10 latach. Z lawinowo rosnącą liczbą bezrobotnych absolwentów szkół wyższych i liceów nikt nie wie co zrobić. W latach 2013-2015 na polskim rynku pracy pojawi się ponad 1,3 mln absolwentów szkół wyższych - największa fala absolwentów w okresie powojennym. Obecnie studiuje ok. 2 mln osób, a ponad 1 mln uczy się w średnich szkołach zawodowych, policealnych i zasadniczych zawodowych.
Dobre wieści są takie, że powiat sokołowski otrzymał od wojewody 1,6 mln zł na poprawę jakości dróg. Fachowcy od ich budowy i modernizacji już zacierają ręce. Ubiegły tydzień był czasem narad i spotkań. Obradowali wójtowie, ale nie wszyscy, podczas comiesięcznego konwentu. Także radni z Jabłonny Lackiej, Bielan i gminy Sokołów nie próżnowali. Mieszkańcy gminy wiedzą już, ile zapłacą za śmieci, a rolnicy, że jest zakaz wypalania traw.
Dobrze, że coś się dzieje. Jeszcze lepiej, żeby efekty służyły dobru mieszkańców.

LESZEK KOPER

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe