29
2022
2019-09-17

Pobiegli Sokołowską RUNdę po raz trzeci!

W niedzielę 8 września odbyła się trzecia edycja imprezy biegowej nad Zalewem Niewiadoma koło Sokołowa Podlaskiego. Tegoroczne zawody cieszyły się wysoką frekwencją we wszystkich kategoriach biegów oraz Nordic Walking. Wszelkie rekordy zapisów w tym roku pobiły dzieci. Pobiegło łącznie 376 biegaczy w niemal każdym wieku, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Trasa biegu wiodła wokół zbiornika wodnego, po urozmaiconym terenie przez utwardzoną ścieżkę szutrową, piach, ścieżkę brukową oraz nierówności terenu. W tle uczestnikom towarzyszył malowniczy krajobraz. Bieg odbył się na dystansach 5,4 km i 10,8 km (dwa okrążenia), a wzdłuż trasy nie zabrakło chętnych do kibicowania. Wydarzenie promuje również Sokołów Podlaski i okolice jako region atrakcyjny rekreacyjnie. Impreza przyciągnęła nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale także biegaczy trenujących na co dzień w profesjonalnych klubach sportowych m.in. w Siedlcach, Mińsku Mazowieckim oraz Warszawie.

Bezpośrednio przed biegami głównymi na 5 i 10 km, odbyły pierwsze starty „Biegu Gryzzali” dla dzieci na dystansach 300, 600 i 1000 metrów. W biegu dzieci na dystansie 300 m (6-7 lat) najszybszą dziewczynką okazała się Tola Komor, zaś najszybszym chłopcem Kacper Kowalski. Na dystansie 600 m (8-10 lat) niepokonani okazali się Zofia Wasążnik i Jakub Ignaciuk. Na dystansie 1000 m (11-13 lat) zwyciężyli Sylwia Jastrzębska i Marcin Szczepaniuk.

Następni w kolejności zawodnicy pobiegli na 5 km. W klasyfikacji OPEN mężczyzn na tym dystansie pierwsze miejsce wywalczył Marek Mikrofaniuk z „Yulo Run Team Siedlce” z czasem 19:09, tuż za nim linię mety przebiegł Daniel Chojecki z „Aktywni Węgrów” z wynikiem 19:31. Jako trzeci ukończył bieg należący do tego samego klubu Paweł Woźnicki. Jego czas to 19:43. W kategorii OPEN Kobiet na tym samym dystansie najszybsza była Beata Prokopczuk z wynikiem 22:58, tuż za nią na drugim miejscu uplasowała się Mariola Kłopotowska z czasem 23:16. Trzecią najszybszą kobietą okazała się Agnieszka Biernacka z wynikiem 25:33.

W zawodach Nordic Walking najszybszym mężczyzną został Sylwester Męczyński z klubu „W te pędy” z Międzyrzeca Podlaskiego z czasem 35:08, zaś najszybszą kobietą Ewa Sobiczewska z klubu „NoWi” z Siedlec z wynikiem 37:56.

Klub Sportowy NoWi Siedlce przygotował bezpłatne, krótkie warsztaty NORDIC WALKING. Można było przetestować kije, nauczyć się poprawnej naprzemiennej pracy rąk i nóg podczas marszu oraz otrzymać cenne wskazówki.

W biegu na dystansie 10 km w klasyfikacji OPEN mężczyzn jako pierwszy przybiegł Daniel Chojecki z „Aktywni Węgrów” osiągając czas 41:33. Tuż za nim na drugim miejscu uplasował się Norbert Świerczyński z „RaceFighter GOSiR Dębe Wielkie” z wynikiem 42:33. Trzecie miejsce zajął Marcin Szczepaniuk z „RaceFighter GOSiR Dębe Wielkie”. Jego czas to 44:41. Wśród kobiet na tym samym dystansie w kategorii OPEN najszybsza okazała się Agnieszka Redkiewicz z „Psychorun Team” z wynikiem 53:39. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Hołubiec z „Yulo Run Team Siedlce” z czasem 54:09. Na trzecim miejscu uplasowała się Agata Dorczuk z „KPMG Running Team” z Warszawy z wynikiem 55:24.

Specjalnymi wyróżnieniami uhonorowani zostali także zwycięzcy wyzwania Endomondo III Sokołowska RUNda Challenge 2019. Dzięki pośrednictwu pobranej na telefon aplikacji uczestnicy podczas treningów mogli liczyć przebiegnięte kilometry. Sumowana została każda pokonana RUNda, czyli 5,4 km. Zwycięzcami Challengu zostali Marek Mikrofaniuk oraz Agata Dorczuk.

Organizatorzy włączyli się w akcję zbiórki pieniędzy dla Uli Tokarskiej z Sokołowa Podlaskiego, która walczy z chłoniakiem śródpiersia. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest dla niej Immunoterapia CAR-T Cell, której koszt wynosi 2 miliony złotych. Na licytację został wystawiony pamiątkowy, unikalny pierwszy numer startowy. Szczęśliwym darczyńcą została Anna Stolarczuk, która wylicytowała go za kwotę 800 zł.

Oprócz rywalizacji w klasyfikacji generalnej mężczyzn i kobiet, na podium stanęli również zwycięzcy w swoich kategoriach wiekowych: K16, K20, K30, K40, K50+, M16, M20, M30, M40, M50, M60+.

Specjalnymi wyróżnieniami zostali uhonorowani najszybsza mieszkanka i mieszkaniec Sokołowa Podlaskiego. Zwycięska para została wyłoniona spośród wszystkich zarejestrowanych biegaczy z Sokołowa Podlaskiego na obydwu dystansach
(5 i 10 km), w której liczyło się najszybsze okrążenie. Tym mianem uhonorowana została Beata Prokopczuk i Wojciech Błoński z klubu „Parkiety Jabłoński”.

Sokołowska RUNda jest przyjazna środowisku. Organizatorzy zadbali o to, aby impreza była organizowana w sposób ekologicznie odpowiedzialny. Kierują się zasadą poszanowania środowiska naturalnego poprzez maksymalną redukcję materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych, a w szczególności plastikowych opakowań jednorazowych. Ponadto nad właściwą segregacją odpadów czuwał eko patrol złożony z wolontariuszy. W organizację biegu zaangażowały się także lokalne władze.

Gmina Sabnie objęła Patronat Honorowy nad wydarzeniem, Partnerem jest Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, a nad bezpieczeństwem czuwała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Medycznego Sokołów Podlaski oraz jednostki Straży Pożarnej Gminy Sabnie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Polskiej Federacji Nordic Walking. Organizatorem biegu jest agencja sportowo-eventowa Be Alive. Sponsorem Głównym została firma Tarczyński wraz z serią produktów Tarczyński Naturalnie. Sponsorami strategicznymi są: Parkiety Jabłoński i Mineral Wellbeing Westlab.

Wśród partonów medialnych wydarzenia znalazł się Tygodnik "Wieści Sokołowskie".