„Pisk Orła Białego” na stulecie Niepodległej
W środę 17 października 2018 r. Wspólnota Wychowawcza Przedszkola Sióstr Salezjanek im. Marii Dominiki Mazzarello w Sokołowie Podlaskim zaprezentowała w Sokołowskim Ośrodku Kultury spektakl „Pisk Orła Białego” według scenariusza Adama Szafrańca.
Zarówno na widowni, jak i na scenie spotkały się trzy, a nawet cztery pokolenia. Wszystkich serdecznie powitali dyrektor SOK Marcin Celiński oraz s. dyrektor Anna Pytka, która dodała też prośbę: „Przeżyjmy ten wieczór z dumą
i szacunkiem, świętując stulecie Niepodległej Polski”.
Po powitaniach przyszedł czas na spektakl, w którym wystąpili między innymi Aneta
i Mariusz Iwańscy, Aldona Skorupka, Tomasz Horowicz, Wiktoria Filipczak, Gabrysia Kamińska, Marcelina Kazimierczuk, Rafał Maleszewski, Magdalena i Jarosław Komarowie, Joanna Denisiuk Jolanta Filipczak Agnieszka Ksionek, Beata Maseko Małgorzata Witkowska; soliści: Agata Błońska, Małgorzata Ząbek, Amelia Ząbek, Błażej Grodzki, Marcelina Kazimierczuk, Zuzanna Ulińska, Martyna Zaremba; tancerze - dzieci z grupy Radosne Słoneczka - Julia Komar, Zosia Łukasiuk, Hania Siwek, Mateusz Karaś.
Widzowie szczelnie wypełniający salę widowiskową obejrzeli historię wiejskiej, wielopokoleniowej rodziny. Ukrywa ona w swoim domu poetę, który, odwołując się do prozy i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność. Kiedy wybucha I wojna światowa – konflikt między zaborcami, dwóch mężczyzn z rodziny wyrusza na front (powraca tyko jeden). Z treścią spektaklu ściśle współgrały wykonywane na żywo pieśni i pantomima symbolicznie ukazująca dzieje Polski.
Przedstawienie przyjęte zostało entuzjastycznie przez publiczność. U wielu osób pojawiły się łzy wzruszenia. Piękne widowisko, odwołujące się do naszej historii i tradycji było z pewnością lekcją patriotyzmu i wpisało się w myśl pedagogiczną św. Jana Bosko, który chciał, by formować młodych na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli.
W części finałowej ze śpiewem na ustach i czerwonymi makami w dłoniach wystąpiły przedszkolaki z grupy Wesołe Motylki i Radosne Słoneczka, a następnie wszyscy obecni, przy akompaniamencie muzyków z Kapeli Sterdyniacy Antoniego Kotowskiego - akordeon i Jana Karasia – saksofon, mieli okazję wspólnie zaśpiewać piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”. „Poczujmy się zaproszeni do twórczego kształtowania wolnego dzisiaj naszej Niepodległej... uczyńmy wszystko, by w naszych rodzinach było miejsce na patriotyzm wyrażający się w szacunku do symboli narodowych, języka, tradycji naszej Ojczyzny…” – mówiła na zakończenie s. Anna Pytka.
Warto dodać, że spektakl to kontynuacja projektu realizowanego w przedszkolu w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zapoczątkowanego Rodzinnym Piknikiem Patriotycznym „Kocham moją ziemię”. Piknik odbył się w czerwcu b.r. w Prywatnym Muzeum Sztuki Ludowej Galeria Zambrzyniec Danuty Grodzkiej Wojdyna i Sławomira Wojdyna byli obecni na premierze spektaklu.
W tym niezwykłym miejscu, pełnym historii mazowiecko - podlaskiej wsi, została zrealizowana wzruszająca sesja fotograficzna. Przedszkolaki z rodzicami i dziadkami byli doskonale do niej przygotowani. Garderoba po prababci lub pradziadku, stare rekwizyty, flagi Polski. Reszty dokonała autorka zdjęć Urszula Wolińska. Pomysłodawcą projektu był Rafał Siwek. Wystawa nostalgicznych fotografii dostępna była w trakcie trwania spektaklu w budynku SOK, można ją oglądać w budynku przedszkola przy ul. Kosowskiej.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu