29
2022
2018-10-16

„Piosenki Niepodległej”


W wtorek 9 października 2018 r.  sokołowska publiczność miała okazję uczestniczyć w jednym z wielu wydarzeń składających się na Ogólnopolski Festiwal „Jesteśmy Wolni” – koncercie „Piosenki Niepodległej”

Witając zebranych licznie zgromadzonych w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury, dyrektor placówki Marcin Celiński podkreślił, że koncert to kolejne przedsięwzięcie wpisujące się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. „Obchody rozpoczęliśmy w Sokołowie 5 grudnia, w rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, a ich kalendarz jest niezwykle bogaty i składa się z ponad 40 wydarzeń” – przypomniał. Poinformował, że SOK jest partnerem tego artystyczno–edukacyjnego projektu. Więcej na temat Festiwalu opowiadał Krzysztof Boruta, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach - lidera projektu. Zaznaczył między innymi, że partnerami jest 11 miast, a sam festiwal to nie tylko śpiewanie i granie, ale tez wystawy, warsztaty, badanie historii lokalnej.

Historyk literatury Artur Ziontek zaprezentował niewielki wycinek tej historii, przypominając postać Feliksa Bartczuka z Kosowa Lackiego, najdłużej żyjącego weterana powstania styczniowego. Dalszą część wieczoru wypełnił koncert „Piosenki Niepodległe”. Zanim wystąpili artyści Polskiego Teatru Muzycznego Scena Retro z Krakowa, nasi lokalni wykonawcy: Szymon Dzikowski – śpiew i Michał Ostromecki – fortepian zaprezentowali piosenkę „Nie pytaj o Polskę” z repertuaru Obywatela G.C. Następnie Witold Pelka, autor scenariusza koncertu i wyjątkowy prowadzący; soliści: Ewelina Sobczyk (sopran), Łukasz Kostka (baryton); muzycy: Agnieszka Dancewicz (skrzypce), Karol Grzeszczuk (akordeon), Justyna Służalec (fortepian), Krzysztof Kołodziej (gitara), Emilia Krzyżanowska (fortepian), reżyser koncertu, przenieśli nas w dawne czasy, piosenkami, muzyką i słowem opowiadając o drodze do wolności.

Prowadzący podkreślał, że przez lata niewoli to sztuka była i orężem w walce, nie tylko pozwalała zachować narodową tożsamość, ale też dawała nadzieję, wytchnienie w cierpieniu i leczyła rany duszy. Wspominał znaczące dla naszej historii postacie – Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło anegdot i ciekawostek. Wybrzmiały okolicznościowe pieśni. Witold Pelka mówił też o znaczeniu wolności dla rozwoju kultury, intrygujących i zapraszających do myślenia artystycznych kabaretach, roztańczonej międzywojennej Warszawie i smutnych latach II wojny, kiedy tylko piosenka pozostała wolna. Wysłuchaliśmy utworów z repertuaru między innymi Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga, kabaretu Qui Pro Quo.

Artyści udowodnili, że pieśni i piosenki patriotyczne mają różne oblicza, a wolność „owocuje piosenką, która zapada w pamięć, ciesząc kolejne pokolenia słodką melodią i życiową refleksją”. Nic dziwnego, że zauroczona publiczność upominała się o bis, gorąco oklaskując artystów.










J.O 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe