29
2022
2011-10-07

Piknik z edukacją i rolnictwem


Piknik edukacyjny przyciągnął do popularnego "Rolnika" wielu mieszkańców miasta. Ci, którzy przyszli z pewnością nie żałowali. W specjalnie z tej okazji ustawionym pawilonie swoje specjały prezentowały szkoły rolnicze z całego kraju. Piknik odbywał się pod hasłem "Promujemy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013 w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi". Na poszczególnych stoiskach prezentowały się nie tylko szkoły, ale również firmy wyróżnione nagrodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w programie "Poznaj Dobrą Żywność". Znak "Poznaj Dobrą Żywność" jest przyznawany wyłącznie tym wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe, w skład którego wchodzą wybitni eksperci z dziedziny żywienia, uprawy roślin, hodowli zwierząt, zdrowia oraz prawa. Takie produkty to gwarancja najwyższej jakości i sprawdzonego źródła pochodzenia surowca.

 

Rolnik to powołanie

Na piknikowej scenie swoje umiejętności pokazywały liczne grupy i zespoły muzyczne. Uroczystości uświetnił koncert wykonany przez artystów Polskiej Opery Kameralnej. Muzykę słychać było w wielu miejscach pawilonu. Część szkół przywiozła ze sobą własnych wykonawców. Większość z nich prezentowała się w strojach regionalnych. Imprezę prowadził znany aktor Jacek Kawalec. Każde stoisko przyciągało uwagę i każde chciało zaprezentować to, co ma najlepszego, szczególnie, gdy zwiedzał je minister Marek Sawicki. Minister chętnie próbował regionalnych potraw i cierpliwie pozował do licznych zdjęć. Organizacja tego pikniku to z pewnością duży sukces ministerstwa rolnictwa, a wybór miejsca też nie jest zapewne przypadkowy. To właśnie w tej szkole uczył się niegdyś minister Sawicki. - Teraz przyszedł taki moment, że szkoły te chcą się ze sobą spotkać, chcą porównać swój dorobek. Chcą zaprezentować, w oparciu o głębokie korzenie ludowości , połączenie nauki zawodu z kulturą ludową, z rękodziełem i kultywowaniem tradycji. Ten piknik pokazuje jak polskie rolnictwo jest tradycyjnie nowoczesne. Ciągle szuka innowacyjności i nowych rozwiązań, nie zapominając o swoich korzeniach - powiedział uczestniczący w pikniku minister Marek Sawicki. - Musimy pamiętać, że rolnik to nie zawód, to powołanie.

Do szkoły tej uczęszczał także otwierający dzisiejszą imprezę podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk, który powiedział, że to nowa i cenna inicjatywa pozwalająca na integrację środowiska, wymianę doświadczeń i poglądów, a także na zdrową rywalizację młodzieży.

 

Najlepsze stoiska

Atrakcjami pikniku były konkursy i quizy. Najważniejsze z nich to: Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, konkurs wiedzy o Programie „Poznaj Dobrą Żywność”, a także Konkurs na Najpiękniejsze Stoisko Szkolne. Laureatem ostatniego konkursu został właśnie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Sokołowie Podlaskim, na terenach którego odbywał się piknik. Szkoła ta od 56. już lat kształci w zawodach rolniczych, z czego słynie od dawna w okolicy. Została przejęta do prowadzenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w styczniu 2009 r. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce przyznano szkole w Różańcu, która przygotowała wieniec w kształcie zegara przypominającego o tym, że nadszedł czas na korzystanie z unijnych środków.

 

Nowoczesna szkoła

W Zespole Szkół uczy się 379 uczniów, a pracuje z nimi 57 nauczycieli. Bazę szkolną, gdzie odbywa się kształcenie praktyczne stanowią: pracownia gastronomiczna, warsztaty szkolne, pracownie komputerowe.

Szkoła w ramach poszerzenia możliwości nauki nawiązała współpracę z polskimi i zagranicznymi instytucjami: Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencją Rynku Rolnego, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także zakładami i przedsiębiorstwami w województwie podlaskim. Jak np. z lokalnym zakładem mięsnym, dzięki którym uczniowie kształcący się w zawodzie operatora maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego i mają możliwość poznania nowoczesnych technologii w przetwórstwie mięsnym.

W ramach programu Leonardo da Vinci szkoła współpracuje też z ośrodkiem szkolenia DEULA w Nienburgu. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie uczniowie poprawiają znajomość języka niemieckiego, poznają kulturę i zwyczaje mieszkańców Niemiec, nawiązują nowe kontakty i zdobywają nowe doświadczenia.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Piękna impreza, taka mała acz kosztowna kiełbaska wyborcza, świetna, tylko szkoda, że jak zwykle na koszt podatnika. A szkoła? Palce lizać, przykro tylko, że mniej niż 1/4 absolwentów zdała maturę. No oczywiście jest postęp, w 2007 r. 60% albo więcej, a teraz mniej niż 25%. A dyrektor się bawi w tanie festyny!

Długonasa kuzynka
2011-10-07 22:45:03
Strona 1/1






Dane kontaktowe