Piknik z edukacją i rolnictwem
Piknik edukacyjny przyciągnął do popularnego "Rolnika" wielu mieszkańców miasta. Ci, którzy przyszli z pewnością nie żałowali. W specjalnie z tej okazji ustawionym pawilonie swoje specjały prezentowały szkoły rolnicze z całego kraju. Piknik odbywał się pod hasłem "Promujemy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013 w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi". Na poszczególnych stoiskach prezentowały się nie tylko szkoły, ale również firmy wyróżnione nagrodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w programie "Poznaj Dobrą Żywność". Znak "Poznaj Dobrą Żywność" jest przyznawany wyłącznie tym wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe, w skład którego wchodzą wybitni eksperci z dziedziny żywienia, uprawy roślin, hodowli zwierząt, zdrowia oraz prawa. Takie produkty to gwarancja najwyższej jakości i sprawdzonego źródła pochodzenia surowca.
Rolnik to powołanie
Na piknikowej scenie swoje umiejętności pokazywały liczne grupy i zespoły muzyczne. Uroczystości uświetnił koncert wykonany przez artystów Polskiej Opery Kameralnej. Muzykę słychać było w wielu miejscach pawilonu. Część szkół przywiozła ze sobą własnych wykonawców. Większość z nich prezentowała się w strojach regionalnych. Imprezę prowadził znany aktor Jacek Kawalec. Każde stoisko przyciągało uwagę i każde chciało zaprezentować to, co ma najlepszego, szczególnie, gdy zwiedzał je minister Marek Sawicki. Minister chętnie próbował regionalnych potraw i cierpliwie pozował do licznych zdjęć. Organizacja tego pikniku to z pewnością duży sukces ministerstwa rolnictwa, a wybór miejsca też nie jest zapewne przypadkowy. To właśnie w tej szkole uczył się niegdyś minister Sawicki. - Teraz przyszedł taki moment, że szkoły te chcą się ze sobą spotkać, chcą porównać swój dorobek. Chcą zaprezentować, w oparciu o głębokie korzenie ludowości , połączenie nauki zawodu z kulturą ludową, z rękodziełem i kultywowaniem tradycji. Ten piknik pokazuje jak polskie rolnictwo jest tradycyjnie nowoczesne. Ciągle szuka innowacyjności i nowych rozwiązań, nie zapominając o swoich korzeniach - powiedział uczestniczący w pikniku minister Marek Sawicki. - Musimy pamiętać, że rolnik to nie zawód, to powołanie.
Do szkoły tej uczęszczał także otwierający dzisiejszą imprezę podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk, który powiedział, że to nowa i cenna inicjatywa pozwalająca na integrację środowiska, wymianę doświadczeń i poglądów, a także na zdrową rywalizację młodzieży.
Najlepsze stoiska
Atrakcjami pikniku były konkursy i quizy. Najważniejsze z nich to: Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, konkurs wiedzy o Programie „Poznaj Dobrą Żywność”, a także Konkurs na Najpiękniejsze Stoisko Szkolne. Laureatem ostatniego konkursu został właśnie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Sokołowie Podlaskim, na terenach którego odbywał się piknik. Szkoła ta od 56. już lat kształci w zawodach rolniczych, z czego słynie od dawna w okolicy. Została przejęta do prowadzenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w styczniu 2009 r. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce przyznano szkole w Różańcu, która przygotowała wieniec w kształcie zegara przypominającego o tym, że nadszedł czas na korzystanie z unijnych środków.
Nowoczesna szkoła
W Zespole Szkół uczy się 379 uczniów, a pracuje z nimi 57 nauczycieli. Bazę szkolną, gdzie odbywa się kształcenie praktyczne stanowią: pracownia gastronomiczna, warsztaty szkolne, pracownie komputerowe.
Szkoła w ramach poszerzenia możliwości nauki nawiązała współpracę z polskimi i zagranicznymi instytucjami: Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencją Rynku Rolnego, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także zakładami i przedsiębiorstwami w województwie podlaskim. Jak np. z lokalnym zakładem mięsnym, dzięki którym uczniowie kształcący się w zawodzie operatora maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego i mają możliwość poznania nowoczesnych technologii w przetwórstwie mięsnym.
W ramach programu Leonardo da Vinci szkoła współpracuje też z ośrodkiem szkolenia DEULA w Nienburgu. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie uczniowie poprawiają znajomość języka niemieckiego, poznają kulturę i zwyczaje mieszkańców Niemiec, nawiązują nowe kontakty i zdobywają nowe doświadczenia.
Katarzyna Markusz
« wróć | komentarze [1]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Piękna impreza, taka mała acz kosztowna kiełbaska wyborcza, świetna, tylko szkoda, że jak zwykle na koszt podatnika. A szkoła? Palce lizać, przykro tylko, że mniej niż 1/4 absolwentów zdała maturę. No oczywiście jest postęp, w 2007 r. 60% albo więcej, a teraz mniej niż 25%. A dyrektor się bawi w tanie festyny! |
Długonasa kuzynka 2011-10-07 22:45:03 |