29
2022
2019-09-06

Piknik militarno-wojskowy


W niedzielę 1 września obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Polsce uroczystości tego dnia mają już utrwaloną tradycję. Wbrew pozorom nie chodzi o celebracje klęski, czy nieustanne wytykanie oprawcom ich win – chodzi głównie o zachowanie pamięci o tych, którzy w obliczu zagrożenia utraty suwerenności i wolności ojczyzny ruszyli by jej bronić. By bronić odzyskanej niespełna dwie dekady wcześniej wolności, rodzinnych tradycji i własnej kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Władze Samorządowe Miasta i Gminy Kosów Lacki przygotowały na ten dzień Piknik militarno-wojskowy z udziałem przedstawicieli 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, 53 Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach a także klasy mundurowej miejscowego Zespołu Szkół. Każda z jednostek miała swoje stoisko informacyjne, przy którym można było poznać zasady funkcjonowania oraz możliwość wejścia w jej szeregi.

Przy namiocie Wojsk Obrony Terytorialnej można było wypróbować swój talent strzelecki na tzw. "Cyklopie", przymierzyć się do karabinów snajperskich, a także wejść w strój wojskowy: od hełmów zaczynając, na kamizelkach kuloodpornych kończąc. Nam, jako organizatorom, zależało na tym, aby pokazać lokalnej społeczności zasady funkcjonowania współczesnego Wojska Polskiego.

Impreza rozpoczęła się wyciem syren, na czas których Burmistrz Jan Słomiak ogłosił minutę ciszy ku pamięci poległych w II wojnie światowej. Na scenie plenerowej obył się także koncert przygotowany przez Andrzeja Tchórzewskiego i jego podopiecznych z MGOK, z zespołem Kosowskie Malwy i najmłodszymi wokalistami włącznie. Po nich natomiast świetny koncert utworów patriotycznych dała Orkiestra Dęta OSP Sterdyń pod batutą Damiana Wołyńca.

Tradycyjnie już wszyscy zgromadzeni goście zostali poczęstowani grochówką wydawaną z wojskowej kuchni polowej. Jej przygotowanie zawdzięczamy Ewie Arciechowskiej. Tego dnia była także z nami Fundacja DKMS, zajmująca się rejestracją dawców szpiku.

Osobnym punktem przewidzianych na ten dzień uroczystości, było otwarcie wystawy „Kosowianie na frontach II Wojny Światowej” przygotowanej przez Artura Ziontka. Wystawia przedstawia losy rodowitych Kosowian walczących w szeregach Armii Krajowej oraz Wojska Polskiego na Wschodzie dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Czterech z nich walczyło pod Monte Casino m.in. u boku dzielnego misia Wojtka.

Dalsza część obchodów zaplanowana jest na przełom jesieni i zimy, ale o tym innym razem...
























Info / Fot: M-GOK w Kosowie Lackim 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe