29
2022
2011-05-10

Pijani kierowcy na celowniku policji


Ostatnio sokołowscy policjanci dokładniej patrolują boczne drogi. Efekty są. W całym ubiegłym roku zatrzymali w powiecie 261 pijanych kierowców. Tylko w marcu tego roku – 50.

O tym, jak niefrasobliwe podejście do bezpieczeństwa swojego i innych osób mają pijani szoferzy, świadczy przykład z poniedziałku.

Pijany, z zakazem
- Około godz. 17. w Wyrozębach w gminie Repki, policjanci z posterunku w Bielanach, zatrzymali do kontroli forda fiestę. 21- letni mieszkaniec naszego powiatu kierował autem pomimo zakazu sądowego, który obowiązuje o do 2014 roku – informuje Sławomir Tomaszewski, rzecznik prasowy sokołowskiej policji. - Prawo jazdy zostało mu zatrzymane na początku 2011 roku, za jazdę po pijaku w powiecie siedleckim. Miał wtedy 2,31 promila alkoholu w organizmie. Jak widać nie każdy uczy się na błędach. Podczas wczorajszej kontroli 21-latek również był nietrzeźwy. Miał 0,25 promila. Za niestosowanie się do wyroku sądowego grozi mu nawet kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Ruszyli w teren
Do naszej redakcji docierają sygnały o tym, że policyjne patrole znacznie częściej niż kiedyś można teraz spotkać na bocznych, mniej uczęszczanych drogach. Wiele osób uważało dotychczas, że jazda nimi gwarantowała uniknięcie policyjnej kontroli i dmuchania w alkomat. Niektórym takie trasy służyły jako dobry dojazd do miejscowości, w których o każdej porze dnia i nocy można było zaopatrzyć się w alkohol…
Rzecznik policji przyznaje, że w sokołowskiej komendzie zaszły w ostatnim czasie pewne zmiany, jeśli chodzi o patrolowanie dróg.
- Do tej pory obowiązywały nas wytyczne Komendy Wojewódzkiej Policji, dotyczące patrolowania w określonych dniach i godzinach dróg krajowych. Okazuje się jednak, że właśnie na drogach innych kategorii, o mniejszym natężeniu ruchu często dochodzi do wypadków z udziałem pijanych kierowców – wyjaśnia Sławomir Tomaszewski. - Dzięki działaniom naszego nowego komendanta, na poziomie komendy powiatowej mamy teraz więcej swobody, jeśli chodzi o rozlokowanie służb patrolowych. I to spowodowało, że policjanci są lepiej widoczni w terenie.

Pijani wiozą śmierć
Zarówno w roku 2009, jak i w 2010 na drogach powiatu sokołowskiego zatrzymano taką samą liczbę pijanych kierowców: 261. Ale tylko w marcu tego roku w ręce funkcjonariuszy wpadło 50 nietrzeźwych szoferów. W długi weekend majowy zatrzymano sześciu. W marcu pijany kierowca spowodował śmiertelny wypadek na terenie gminy Jabłonna Lacka.
- Skala problemu jest naprawdę duża. Ale nasze działania nie są po to, by pochwalić się statystykami. Mają nadrzędny cel: wyeliminować zjawisko, jakim jest kierowanie pojazdami po spożyciu alkoholu – podkreśla rzecznik. – Bo znane powiedzenie „pijani kierowcy wiozą śmierć” zbyt często sprawdza się w naszej rzeczywistości.
BOŻENA GONTARZ
FOT. S. TOMASZEWSKI

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Statystykę trzeba poprawić,bo zlikwidują posterunki.A jak to zrobić najefektywniej,bo przecież nie łapaniem bandziorów.Kierujący to jest to i to jeszcze rowerami.Mały nakład pracy,koszty żadne i można pisać,wykrywalność 80%,bo nic więcej nie wykryją.A co z młodzieżowymi bandami napadającymi rówieśników?.,a co się dzieje za blokami na bartoszowej, na starym mieście,na zorach,na spółdzielczej,na gałczyńskiego,strach wyjść wieczorem.

koleś
2011-05-12 19:37:47
Strona 1/1






Dane kontaktowe