29
2022
2012-09-04

Pięcioro sześciolatków w szkołach


Do szkół podstawowych w Sokołowie pójdzie w tym roku 206 uczniów klas pierwszych. Pięcioro spośród nich to dzieci sześcioletnie. Czy szkoły są przygotowane na ich przyjęcie?
W Sokołowie funkcjonują trzy szkoły podstawowe.
- W bieżącym roku szkolnym od września do klas pierwszych w szkołach podstawowych w Sokołowie Podlaskim będzie uczęszczało 206 dzieci - informuje Janusz Tokarski z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim.
- To jest liczba określona na podstawie zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych. Z tych arkuszy, zatwierdzonych w maju, wynika, że spośród 206 dzieci tylko pięcioro są to dzieci 6-letnie. Z tym, że może być oczywiście tak, że od września tych dzieci będzie więcej.

Było więcej
W ubiegłym roku szkolnych dzieci sześcioletnich uczyło się w pierwszych klasach więcej. - W roku szkolnym 2011/2012 na ogólną liczbę 211 dzieci piętnaścioro było w wieku lat 6 - przypomina Janusz Tokarski. - Mamy tendencję malejącą prawdopodobnie w związku z tym, że obowiązek szkolny został odroczony do roku 2014.
W ogólnopolskich mediach dużo mówi się o przygotowaniu placówek oświatowych na przyjęcie młodszych uczniów. W Sokołowie nie powinno być to problemem. - W naszych szkołach
w związku z niżem demograficznym co roku jest mniej dzieci, a zasoby lokalowe są takie same albo nawet lepsze. Nie ma więc problemu z przyjęciem dzieci 6-letnich - podkreśla Janusz Tokarski. - Wyposażenie jest bardzo dobre, szkoły uczestniczyły w programie Radosna Szkoła i klasy I-III wyposażone zostały w miejsca do rekreacji. Place zabaw przy szkołach też funkcjonują. Są one modernizowane, być może w przyszłości będą wymieniane na nowe.

Obowiązkowe przedszkole
Warunki lokalowe to jednak nie wszystko. Przed podjęciem decyzji o posłaniu dziecka do I klasy warto zastanowić się, czy poradzi ono sobie z nowymi obowiązkami. - Rodzice są osobami, które decydują o tym, czy poślą dziecko do pierwszej klasy, czy nie - mówi Janusz Tokarski. - Od 2014 roku będzie to obowiązek, a w tej chwili dziecko, które korzystało z wychowania przedszkolnego może pójść do I klasy, a takie, które nie korzystało z wychowania przedszkolnego, po zaopiniowaniu przez poradnię, może być również przyjęte do I klasy. To jest kwestia oceny rodzica, nauczyciela i poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Pierwotnie obowiązek szkolny dla dzieci 6-letnich był planowany na wrzesień 2012, a obowiązek wychowania przedszkolnego, czyli zerówki, został określony na wrzesień 2011. I właśnie ten rok, który minął już był rokiem obowiązku wychowania przedszkolnego dla dzieci 5-letnich.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Pan Janusz dobrze mówi!

fanka
2012-10-08 22:09:50

Pięcioro sześciolatków? Czyli rodzice ponad 200 dzieci, ludzie o rozmaitym statusie społecznym, wykształceniu itd, ci ludzie okazali się być mądrzejsi niż wszystkie departamenty MEN z byłą i obecną ministerką! Obywateli mamy jeszcze normalnych! A władza?

Gerard
2012-09-12 00:32:56
Strona 1/1






Dane kontaktowe