29
2022
2017-10-11

Październik miesiącem dobroci dla zwierząt


 Jak wiemy, o naszych milusińskich powinniśmy dbać przez cały rok, lecz w tym miesiącu warto poświęcić im szczególną uwagę. W październiku bowiem obchodzimy takie święta jak: Europejski Dzień Ptaków, Światowy Dzień Zwierząt, Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych, Światowy Dzień Ochrony Zwierząt oraz Dzień Kundelka. 4 października przypada także wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i ekologów.

1 października – Europejski Dzień Ptaków
Liczba ptaków na Ziemi wciąż maleje, w związku z tym w 1979 roku Unia Europejska przyjęła tzw. Dyrektywę Ptasią, czyli Dyrektywę Rady EWG o ochronie dziko żyjących ptaków. W Dyrektywie zwrócono uwagę na potrzebę ochrony ptaków wraz z naturalnym środowiskiem ich siedlisk. Szczególną opieką otacza się gatunki rzadkie i wymierające. Oznacza to, że nie wolno tych ptaków zabijać, hodować i przetrzymywać, nabywać, przesiedlać, wywozić poza granice kraju w stanie żywym lub martwym, ich jaj i gniazd, płoszyć, a nawet fotografować w okresie ochronnym.
Za kilka miesięcy nadejdzie zima. Na skutek niskiej temperatury i problemów z odnalezieniem pożywienia, wiele ptaków może potrzebować naszej pomocy. Warto na drzewach montować domki dla ptaków, aby znalazły schronienie przed zimnem, a na podwórzach i balkonach instalować karmniki. Należy jednak pamiętać, aby karmę dla ptaków wsypywać do karmników dopiero, gdy spadnie gruba warstwa śniegu. Podczas bezśnieżnej zimy, ptaki poradzą sobie same i nie należy ich nazbyt wyręczać. Czym najlepiej karmić ptaki? W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Jeśli nasiona lub ziarna są zbyt duże, można spróbować je rozgnieść lub zmielić. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy np. słonina, a także "zimowe kule", czyli orzechy i nasiona zalane roztopionym tłuszczem. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2 - 3 tyg.), gdy zjełczeje - zaszkodzi ptakom.

2 października – Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych
Święto ustanowione było w 1983 roku z inicjatywy Ruchu na Rzecz Praw Zwierząt Hodowlanych. Dzień ten często łączony jest z obchodami Światowego Dnia Wegetarianizmu jako dnia promocji sposobu odżywiania wolnego od okrucieństwa wobec istot żyjących. Zwierzęta hodowlane bardzo często utrzymywane są w niewłaściwych warunkach bytowych i traktowane są przedmiotowo. Warto w tym dniu zastanowić się nad ich cierpieniem i nad tym, czy i w jaki sposób możemy przyczynić się do jego zmniejszenia. Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych obchodzony jest w rocznicę urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera wegetarianizmu. Bardzo znane są słowa Ghandiego odnośnie stosunku człowieka do zwierząt: "Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym, w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami".

4 października - Światowy Dzień Zwierząt, Światowy Dzień Ochrony Zwierząt
Tego dnia w Kościele obchodzimy wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt i ekologów. W 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji postanowiono, że dzień 4 października będzie świętem wszystkich zwierząt. W Polsce obchodzimy go od 1993 roku. W tym wyjątkowym dniu wiele fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz zwierząt stara się uświadamiać ludziom, że zwierzę to istota żywa, czująca, która także ma swoje prawa.
Jeśli posiadamy w domu swojego pupila: psa, kota, chomika czy świnkę morską, to dobra okazja, by poświęcić mu więcej swojego czasu. Psy chętnie przyniosą rzuconą przez nas piłkę lub patyk, a także z ochotą pobawią się w przeciąganie liny. Koty nie pogardzą gonitwą za sznurkiem czy czerwoną kropką wyświetlaną przez laser. Jednak to, czego zwierzęta potrzebują najbardziej to poczucie bliskości swojego opiekuna. Nie powinniśmy więc szczędzić im głaskania i drapania za uchem.

25 października – Dzień Kundelka
Dzień Kundelka to nieformalne polskie święto obchodzone corocznie dzień po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt. Jest to święto wszystkich psów wielorasowych. Tego dnia w wielu miastach w Polsce są organizowane wystawy kundelków oraz imprezy, na które można przyjść ze swoim pupilem. W celebrowanie tego wyjątkowego dnia chętnie włączają się także schroniska. Wiele z nich organizuje wtedy dzień otwartych drzwi. Jest to doskonała okazja, aby wspomóc zwierzęta, które nie mają swojego domu. Jeśli nie mamy warunków, aby zwierzaka adoptować, możemy po prostu przynieść do schroniska opakowanie karmy. Przebywające tam psiaki na pewno ucieszą się z takiego prezentu. W okresie jesienno-zimowym możemy również przekazywać schronisku niepotrzebne koce czy słomę do ocieplania bud. Zrozumiałe jest, że czasem brakuje nam czasu, aby wybrać się do takiego miejsca, ale i na to jest sposób. Większość schronisk możemy wesprzeć finansowo symboliczną złotówką, czyli dokonać przelewu na konto bankowe. Z takiej formy pomocy ucieszą się także zwierzęta, które są pod opieką różnych fundacji i stowarzyszeń. Przypominamy, że na terenie Sokołowa Podlaskiego również funkcjonuje schronisko dla zwierząt.

Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe