„Patrząc w przyszłość, nie zapominajmy o przeszłości”
Pod Patronatem Honorowym Andrzeja Dudy – Prezydenta RP w ubiegłym tygodniu odbywał się w Sokołowie Podlaskim I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Gazety Podlaskiej im. Tadeusza Kłopotowskiego w Siedlcach, Sokołowski Ośrodek Kultury i Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin, zaś Partnerem strategicznym Fundacja PGE.
Celami Przeglądu było między innymi uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych, przywrócenie zapomnianych polskich pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa; wspieranie wychowania patriotycznego młodych pokoleń przez formy aktywności artystycznej, zachęcanie dzieci i młodzieży do poznawania historii lokalnej, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu.
Konkursowe przesłuchania trwały dwa dni. Wystąpiło 49 podmiotów artystycznych - zespołów i solistów: w poniedziałek 7 października uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz dorośli, we wtorek 9 X - uczniowie szkół średnich. Najliczniej reprezentowane były siedleckie placówki oświatowe oraz Sokołów Podlaski. Poza tym w Przeglądzie wzięli udział wykonawcy z Ceranowa, Grębkowa, Garwolina, Jabłonny Lackiej, Kosowa Lackiego, Miedzny, Trojanowa, Starej Kornicy, Skórca, Łosic, Sadownego, Sarnak, Repek, Sterdyni, Warszawy, Węgrowa.
Jury w składzie: Leszek Czajkowski (pieśniarz, poeta i kompozytor, historyk z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych), Aneta Mroczek (muzyk, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Sokołowie Podlaskim) i Krzysztof Boruta (muzyk, dyrektor GOK w Zbuczynie), Grand Prix przyznało Patrycji Niedziółce (wokal) oraz Kacprowi Jastrzębskiemu (akompaniament) z I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach za utwory „Przesłuchanie Anioła” i „Wilki” (słowa Zbigniew Herbert, muzyka Przemysław Gintrowski). Wśród szkół podstawowych laureatem został Zespół Instrumentalno-Wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. W. Rawicza w Siedlcach. W kategorii „szkoły średnie” tytuł laureata otrzymali: Agnieszka Chojecka (śpiew) oraz Łukasz Jóźwiak (fortepian) z III LO w Siedlcach. W kategorii „dorośli” tytuł laureata został przyznany zespołowi Manufaktura Dźwięków Band w składzie: Jan Kalinowski (śpiew), Michał Ostromecki, Paweł Woźniak, Paweł Cichocki, Adam Tokarski (akompaniament) z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Leszek Czajkowski z jury podkreślał, że poziom festiwalu był bardzo wysoki, uczestnicy śpiewali pięknie i z wielkim sercem dla Ojczyzny.
Były też wyróżnienia, wyróżnienia specjalne oraz wyróżnienia szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Otrzymali je: Marcel Marcyniuk z Zespołem Instrumentalno-Wokalnym z SP nr 1 w Sokołowie Podlaskim, Gabriela Jaczewska z I LO w Węgrowie, Witold Radomski z MGOK w Kosowie Lackim, Julia Milik i Alicja Suchożebrska (wokal) oraz Krzysztof Naworol (akompaniament) z Zespołu Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae” w Sokołowie Podlaskim, Zespół Instrumentalno-Wokalny z II LO w Siedlcach, Tadeusz Zawistowski z MGOK w Kosowie Lackim, Anastazja Żołnierzak z SP nr 2 w Węgrowie, Zespół „Dziewiątka” z SP nr 9 w Siedlcach, trio Olga Jastrzębska-Pypowska, Alicja Domańska, Sebastian Sitarz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu, Zuzanna Kulesz z I LO w Łosicach, Zespół Wokalno-Instrumentalny z IV LO im. Hetm. S. Żółkiewskiego w Siedlcach, zespół Szara Band z ZS nr 1 w Sokołowie Podlaskim, Joanna Choruta z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Katarzyna Żur, jedna z najmłodszych uczestniczek , znakomita solistka Zespołu Instrumentalno-Wokalnego z SP nr 5 w Siedlcach (laureaci przegladu) z rak Zofii Romaszeskiej otrzymała nagrodę specjalną od prezydenta RP Andrzeja Dudy.
W piątek 11 października podczas koncertu galowego w sali widowiskowej SOK zdobywcy oraz pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach oraz Grand Prix wykonali po jednym utworze. Usłyszeliśmy kolejno następujace utwory: „Żołnierze Niezłomni”, „Lawina”, „Partyzant”, „Wilki”. Nagrody laureatom wręczali: Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Zofia Romaszewska jako przedstawiciel Prezydenta RP, minister Krzysztof Tchórzewski, senator Waldemar Kraska oraz dodatkowo laureatom uczniom Adam Skup - Dyrektor siedleckiej Delegatury Kuratorium Oświaty.
W trakcie części oficjalnej goście podziękowali za pomysł tego przeglądu jego inicjatorowi - Tomaszowi Olko, zasłużonemu opozycjoniście zaangażowanemu w działalność Podziemnego Radia Solidarność, internowanemu w stanie wojennym, który obecnie społecznie pełni funkcję prezesa Zarządu Fundacji „Gazety Podlaskiej”. Z rąk Zofii Romaszewskiej otrzymał pamiątkowy album.
Sala w czasie koncertu galowego była wypełniona po brzegi, zebrani gorąco oklaskiwali wykonawców. Nie zabrakło krótkich wypowiedzi niektórych członków Komitetu Honorowego, który tworzyli: Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Waldemar Kraska – Senator RP, Krzysztof Tchórzewski – Poseł na Sejm RP, Bogusław Karakula – Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie, przedstawiciel Wspólnoty Polskiej. Podkreślali oni, że pamięć o historii ojczyzny, o dziedzictwie Niezłomnych jest ważna, że duch w narodzie nie ginie, a w obecnym czasie należy niezłomnie zabiegać o prawdziwe wartości, ze Polacy potrafią walczyć o wolność, a w czasie pokoju budować. Wicemarszałek Maria Koc zaznaczyła, że Sokołów i powiat sokołowski to wyjątkowe miejsce, że tutaj bardzo aktywne było podziemnie niepodległościowe. Przypomniała też niektóre wydarzenia z trudnej powojennej przeszłości regionu, utrwalone m.in. w filmach Arkadiusza Gołębiewskiego.
Gościem specjalnym przeglądu był zespół Maleo Reggae Rockers z gościnnym występem Kasi Malejonek.
J.O.
Fot. SOK
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu