29
2022
2017-08-08

Patriotyczne uroczystości w gminie Bielany


   Dziś, czyli 8 sierpnia przypada 72.  rocznica potyczki pod Sikorami, w trakcie której żołnierze 1. szwadronu V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Zygmunta Błażejewicza ps. „Zygmunt”, czyli żołnierze niepodległościowego podziemia pokonali i rozbroili oddział Ludowego Wojska Polskiego  (o wydarzeniu pisaliśmy z okazji odsłonięcia pomnika w sierpniu 2015 roku).
   Z tej okazji Wójt Gminy Bielany i Nadleśniczy Nadleśnictwa Sokołów pod patronatem honorowym Senatora RP Waldemara Kraski w niedzielę 6 sierpnia zorganizowali patriotyczną uroczystość. Miała ona dużą rangę ze względu na obecność licznych gości, pocztów sztandarowych i mieszkańców gminy.
   Rozpoczęła się złożeniem przez delegacje wiązanek kwiatów przed pomnikiem w Sikorach, odsłoniętym dwa lata temu, w 70. rocznicę starcia. Następnie o godz. 12.00. w kościele parafialnym w Rozbitym Kamieniu sprawowana była Msza Święta w intencji tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, a szczególnie z terenu gmin Bielany. 
   Dalsza część obchodów miała miejsce w Regionalnym Ośrodku Kultury w Rozbitym Kamieniu i rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Po powitaniu przybyłych gości oraz mieszkańców gminy wójt Zbigniew Wożniak zaprezentował niektóre wydarzenia z ostatnich kilkudziesięciu lat gminy Bielany, akcentując szczególnie ofiary, jakie ponieśli mieszkańcy wierni „Bogu i Ojczyźnie”. Zaznaczył, ze pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną ojczyznę jest w gminie Bielany kultywowana.   
   Okolicznościowy list od Jana Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przeczytał Leszek Czajkowski, piosenkarz, twórca poezji politycznej, kompozytor i publicysta nazywany „bardem polskiej prawicy”, naczelnik Wydziału Orzecznictwa w Urzędzie, uhonorowany przez  „Gazetę Polską”  tytułem  „Człowieka Roku 1997".  W liście znalazła się w między innymi informacja o tym, że w starciu pod Sikorami do niewoli trafił żołnierz 1. szwadronu ps. „Fryc”, autor słów „Hymnu V Brygady Wileńskiej”. Był przesłuchiwany przez „Smiersz”, zaginął bez śladu w UB-eckim więzieniu. Z kolei poseł Damian Milewski w liście odczytanym przez Zbigniewa Czerkasa podkreślił, że od historii odciąć się nie da, a tym, którzy walczyli o wolność jesteśmy winni pamięć. Senator Waldemar Kraska podziękował za organizację uroczystości w imieniu swoim i posła Krzysztofa Tchórzewskiego. Przypomniał, że ta ziemia wydała wielu patriotów, a obecnie w cały narodzie taki duch się odradza.  
   Istotnym punktem spotkania było uhonorowanie Jacka Odziemczyka Medalem „Pro Patria”, „w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny”. Odznaczenie w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka wręczył Leszek Czajkowski. Z kolei wójt Zbigniew Woźniak podziękował senatorowi Waldemarowi Krasce za działania na rzecz gminy Bielany. 
    Zabrał też głos Zbigniew Zieliński, ur. w 1927 roku   pułkownik Wojska Polskiego, członek Armii Krajowej i żołnierz wyklęty jako członek Konspiracyjnego Wojska Polskiego (podkomendny słynnego Stanisława „Warszyca” Sojczyńskiego), w późniejszych latach działacz społeczny, założyciel i pierwszy kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,  sekretarz stanu w rządach premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Waldemara Pawlaka, przyjaciel Georga Busha, byłego prezydenta USA., negocjator wstąpienia Polski do NATO. W imieniu swoim i obecnego na uroczystościach  płk Mieczysław Orzełek – Prezesa Zarządu Leśników Kombatantów przy Ministerstwie Środowiska z zaangażowaniem i wzwzruszeniem opowiadał Konspiracyjnym Wojsku Polskim i  trudnych latach powojennych. Wspominał swoją obecność na odsłonięciu pomnika w Sikorach przed dwoma laty.  
   Ważnym elementem spotkania w ROK-u był bardzo interesujący wykład Jacka Odziemczyka zatytułowany „O was dla Was”.  Historyk mówił o zaangażowaniu mieszkańców Gminy Bielany w walkę o wolność. Opowieść składała się z pięciu części: 1. Katyń - o mieszkańcach gminy zamordowanych przez Rosjan w Katyniu i Twerze, 2.  Dwaj przyjaciele – o tragicznym losie Józefa Kuźmy i Wiktora Szajkowskiego, przedwojennych nauczycieli rozbickiej szkoły, 3.  Niech żyje Polska – o niemieckich egzekucjach w Sokołowie, gdzie wśród zamordowanych byli mieszkańcy gminy Bielany;    4. Sikory – o wydarzeniach z dnia 8 sierpnia 1945 r.; 5. Proces – o słynnej zbrodni sądowej w lutym 1946 i wydarzeniach, które ją poprzedziły, prokuratorze Kazimierzu Graafie oraz o przejmujących ekshumacjach pomordowanych. Opowieść była wzbogacona prezentacją multimedialną. Wykład uświetnił występ Karoliny Jeżowskiej, uczennicy ZO w Bielanach, która przy akompaniamencie nauczyciela muzyki Dominika Grzyba pięknie zaśpiewała trzy utwory: „Biały krzyż”, „Już dopala się ogień biwaku” „Ballada o drugiej konspiracji”. Piosenki tematycznie były związane z wykładem.  
   Po wykładzie Mariusz Murawski z „Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej” w Bielanach zaprezentował oryginalnych eksponatów broni z okresu II wojny światowej. Warto dodać, że uroczystość uświetniała Grupa rekonstrukcyjna Związku Żołnierzy NSZ Okręgu Łomżyńskiego. Na koniec na wszystkich czekała wojskowa grochówka, grill i muzyka patriotyczna.
Wójt Zbigniew Woźniak złożył podziękowania pocztom sztandarowym, młodzieży, strażakom, sponsorom, w tym firmie Axan, Nadleśnictwu Sokołów, Grupie Rekonstrukcyjnej i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości. 




Więcej zdjęć w fotogalerii

J.O.  
 
 
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe