29
2022
2011-05-17

Pamiętają o Janie Pawle II


Papież Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja. Z tej okazji w Sokołowskim Ośrodku Kultury zorganizowano konferencję „Jan Paweł II – święty XXI wieku”.

Ideę organizacji tego spotkania przedstawił na wstępie poseł Bogusław Kowalski. - W naszej ocenie Jan Paweł II jest znaczącą postacią. Nie tylko wielkim przywódcą religijnym, ale również wielkim Polakiem. Jego nauczanie to współczesna synteza katolicyzmu i patriotyzmu - uważa poseł. - Mamy do czynienia z postacią wielowymiarową, wielkim przywódcą kościoła, filozofem, mężem stanu. Sądzę, że szczególnego znaczenia nabiera nauczanie społeczne Jana Pawła II. Chcielibyśmy zaapelować do Ministerstwa Edukacji o przywrócenie do kanonu lektur szkolnych pracy Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość".

Męczennik naszych czasów
- To, że żyliśmy w czasach Jana Pawła II to był wielki cud - twierdzi publicysta Czesław Ryszka. - Nie ulega wątpliwości, że którykolwiek z okresów życia Karola Wojtyły byśmy analizowali, to od razu natkniemy się na jakąś mistykę. Człowiek, który chciał być aktorem, rozpoczął studia polonistyczne został w czasie wojny potrącony przez samochód. Podobno przez kilka tygodni pozostawał nieprzytomny. Gdy odzyskał zdrowie, porzucił aktorstwo i postanowił wstąpić do seminarium. W późniejszym okresie jego życia również nie brakuje wydarzeń niezwykłych, symbolicznych. Jako jedyny kapłan był przecież wyświęcony w dzień Wszystkich Świętych. Gdy wyjechał na studia do Rzymu, spotkał ojca Pio, który przepowiedział mu, że zostanie papieżem. Przedziwna komunikacja ze światem nadprzyrodzonym towarzyszyła mu przez całe życie.
Czesław Ryszka przypomniał też jedną z tajemnic fatimskich. - Trzecia tajemnica fatimska, którą kościół ujawnił kilka lat temu, przedstawia biskupa w białej sutannie, który pada zraniony wystrzałem z broni palnej. Papież staje się głównym męczennikiem naszych czasów.

Demokracja a wartości
Jan Maria Jackowski poparł pomysł przywrócenia książki "Pamięć i tożsamość" do kanonu lektur szkolnych. - Jeżeli taka książka nie jest w kanonie, a jest jakaś „Granica" Zofii Nałkowskiej, czy inne, to zastanówmy się, jak ta edukacja w Polsce wygląda - uważa publicysta. - W tej publikacji Jan Paweł II przypomniał m. in. tradycję polskiej tolerancji. Dziś mówi się, że Polacy są nietolerancyjni, ksenofobiczni itp. Papież przedstawił w swojej książce zupełnie inne spojrzenie na nasz kraj. Obecnie tzw. oświecone elity wmawiają nam, że aby być Polakami i Europejczykami, musimy zapomnieć o naszej przeszłości, tożsamości, korzeniach, o tym skąd przybywamy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Jan Paweł II pokazał, że po wyjściu z jednego totalitaryzmu, jakim był system komunistyczny, stykamy się z zupełnie nowym zjawiskiem liberalnej demokracji. Demokracja bez wartości bardzo szybko zamienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. Doświadczamy tego teraz na przykładzie chociażby Unii Europejskiej.

Wolność to dar
Jackowski przypomniał też pielgrzymkę papieża do Polski w 1991 r. - Wtedy część środowisk postępowych mówiła: "Po co ten papież do Polski przyjeżdża? Kościół już swoją rolę odegrał, obaliliśmy komunizm i teraz sami wiemy najlepiej jak mamy się rządzić". Pamiętam teksty w Gazecie Wyborczej mówiące o tym ile nas ta wizyta będzie kosztowała. A przecież Jan Paweł II nas przestrzegał przed źle wykorzystanym darem wolności.
Patronat honorowy nad konferencją „Jan Paweł II - święty XXI wieku" zorganizowaną przez Sokołowski Ośrodek Kultury, senatora Waldemara Kraskę, posła Bogusława Kowalskiego objął biskup Antoni Dydycz.
TEKST/FOT. KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe