29
2022
2015-01-20

Pamięci Sędziego Stanisława Dąbrowskiego


Piątek 9 stycznia przebiegał w Sokołowie Podlaskim pod znakiem uroczystości związanych z pierwszą rocznicą śmierci Stanisława Dąbrowskiego, w latach 1989 –1991 posła na Sejm kontraktowy (z ramienia strony solidarnościowej), od 1990 r. sędziego Sądu Najwyższego, od 2006 do 2010 przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, od października 2010 Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i przewodniczącego Trybunału Stanu.

Inicjatorem uczczenia tej wyjątkowej postaci było Sokołowskie Towarzystwo-Społeczno Kulturalne, współorganizatorami wydarzeń I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Miejska Biblioteka Publiczna i Urząd Miasta Sokołów Podlaski.
Na uroczystościach obecni byli najbliżsi zmarłego – żona z córkami oraz wnukami, a także dalsza rodzina. Do Sokołowa przybyli też między innymi Teresa Flemming-Kulesza - Prezes Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Lech Paprzycki – Prezes SN, Antoni Górski - sędzia SN, były Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Krzysztof Strzelczyk – sędzia SN,  Antoni Cyran - Szef Kancelarii Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Krzysztof Śledziewski - dyrektor Biura Organizacyjnego Sądu Najwyższego, Aleksandra Rutkowska reprezentująca Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”,  Grażyna Jaszczuk v-ce Prezes Sądu Okręgowego w Siedlcach, Roman Kęska były Prezes Sądu Okręgowego w Siedlcach i były Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Witold Okniński sędzia Sądu Apelacyjnego. Obecni też byli przedstawiciele władz miasta, Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim, dyrektorzy szkół, przyjaciele i znajomi Stanisława Dąbrowskiego.
 
Tego dnia imię wybitnego sokołowianina nadano pracowni wiedzy o społeczeństwie i przedsiębiorczości w I LO. Pamiątkową tablicę odsłoniły Teresa Dąbrowska i Teresa Flemming-Kulesza. Goście uczestniczyli też w krótkim spotkaniu z młodzieżą, w trakcie którego Teresa Flemming-Kulesza ze wzruszeniem wspominała wyjątkową postać Stanisława Dąbrowskiego i opowiadała o specyfice pracy Sądu Najwyższego. Uczniowie pytali o immunitet sędziowski i orzekanie ważności wyborów. Dyrektor Marcin Celiński podkreślił, że Stanisław Dąbrowski był absolwentem szkoły, (maturę zdawał 50 lat temu), a jeszcze w 2013 roku uczestniczył w zjeździe absolwentów. Jego osiągnięcia i życiowa postawa może być wzorem dla kolejnych pokoleń uczniów.
 
Następnie w sokołowskiej konkatedrze Mszę św. w intencji zmarłego koncelebrowali: ks. prałat Andrzej Krupa, proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP; ks. kanonik Stanisław Falkowski, kapelan sokołowskiej „Solidarności”; ks. kanonik Krzysztof Kisielewicz, proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego; ks. Henryk Woźnowski SDB z Parafii św. Jana Bosko, kapelan szpitala. W kazaniu ks. Krupa podkreślił, że rocznica śmierci ś.p. Stanisława jest okazją do refleksji nad życiem i przeżywania relacji międzyludzkich. Zaznaczył, że można żyć godnie, w duchu największej miłości, swoją postawą budować innych i zasłużyć na dobrą pamięć.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy rondzie u zbiegu ulic Księdza Bosko i Armii Krajowej. Tutaj przewodniczący Rady Miasta Sokołów Podlaski Waldemar Hardej odczytał Akt nadania rondu imienia Sędziego Stanisława Dąbrowskiego oraz uzasadnienie tej decyzji, po czym Teresa Dąbrowska odsłoniła tablicę z nazwą ronda.
Ostatnim, bardzo istotnym wydarzeniem tego dnia była uroczysta promocja publikacji „Stanisław Dąbrowski. Varia”, pozycji zawierającej wspomnienia i zdjęcia, wpisy do księgi kondolencyjnej, unikalne dokumenty. Jest to kolejne wydawnictwo STS-K poświęcone zasłużonym ludziom pochodzącym z ziemi sokołowskiej. Spotkanie w Bibliotece Miejskiej prowadzone przez dyrektor placówki Hannę Lecyk i Krystynę Matysiak - prezes STSK miało bardzo bogaty program. Zebrani obejrzeli prezentację multimedialną złożoną z archiwalnych zdjęć oraz fragment filmu ze spotkania w Sokołowskim Ośrodku Kultury z cyklu „Tu pozostać muszę”. Odbyło się ono w listopadzie 2010 roku, a jego bohaterami byli Teresa i Stanisław Dąbrowscy. Przekonująco zabrzmiały słowa wypowiedziane wtedy przez sędziego Dąbrowskiego o wpływie małej ojczyzny na każdego człowieka, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Zaprezentowany też został krótki wzruszający film przygotowany ku pamięci Dziadka przez wnuczkę Mariannę Leonik.


Osobistymi wspomnieniami na temat bohatera książki podzielili się Wanda Wierzchowska, Honorowy Prezes STS-K i inicjatorka publikacji oraz wieloletni bliski kolega Stanisława Dąbrowskiego sokołowianin Kazimierz Strupiechowski. Z kolei Maciej Wąż, aktywny działacz pierwszej „Solidarności” i Powiatowego Komitetu Obywatelskiego oraz ks. kanonik Stanisław Falkowski opowiadali o zaangażowaniu Stanisława Dąbrowskiego w działalność opozycyjną, o jego pracy w Komitecie Obywatelskim w Sokołowie, poselskiej aktywności w Sejmie X Kadencji, wspieraniu kolegów z opozycji w latach późniejszych.  Ks. Falkowski podkreślił, ze działalność Stanisława Dąbrowskiego wynikała z potrzeby serca, a jego życie pozostało wartością duchową dla rodziny, przyjaciół, miasta, ojczyzny. O zasługach swojego kolegi jako wybitnego prawnika mówili goście z Warszawy. Prezes Krystyna Matysiak dziękowała też donatorom, dzięki którym publikacja mogła się ukazać.
Po spotkaniu wszyscy mogli obejrzeć przygotowaną w Bibliotece Miejskiej wystawę zdjęć z życia zawodowego i rodzinnego Stanisława Dąbrowskiego.
 
JO


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe