Pamięci Marka Kołodziejskiego
W niedzielę 24 marca w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Sterdyni w pierwszą rocznicę śmierci wspominano Marka Kołodziejskiego – nauczyciela miejscowej szkoły, poetę, plastyka, muzyka.
Uroczystość odbyła się z inicjatywy Stanisławy Maciak, sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej i zgromadziła wielu uczestników: władze gminy Sterdyń, rodzinę zmarłego, uczniów i współpracowników, bliskich i znajomych. Spotkanie rozpoczęli Marzena Pytlak i Michał Pieńkowscy, którzy wykonali fragment kompozycji swojego mistrza do słów wiersza Cypriana Kamila Norwida „Tęskno mi, Panie”. Ten sam utwór wybrzmiał też na zakończenie spotkania. Warto dodać, że oboje wykonawcy swoją artystyczną drogę zawdzięczają Markowi Kołodziejskiemu, który przed wieloma laty w sterdyńskiej szkole dostrzegł ich muzyczny talent.
W programie artystycznym prowadzonym przez Teresę Styś, polonistkę z Zespołu Szkół w Sterdyni, wystąpili obecni uczniowie placówki i absolwenci, prezentując wiesze autorstwa bohatera spotkania, jego kompozycje do słów miedzy innymi Franciszka Kobryńczuka oraz inne utwory klimatem i tematyką wpisujące się w wydarzenie. Na skrzypcach zagrała Marysia Rytel, dedykując utwór „Jednemu z najlepszych nauczycieli, który mnie docenił i którego serdecznie wspominam”. Wystąpił zespół Retro Stars założony przez Marka Kołodziejskiego oraz zespół śpiewaczy istniejący od niedawna przy Klubie Senior+ w Sterdyni. Prowadząca przypomniała też zawodową drogę Marka Kołodziejskiego. W 1974 roku ukończył I LO w Sokołowie Podlaskim, a następnie Państwową Wyższą Szkolę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Pracował w ośrodkach kultury w Sokołowie Podlaskim, Repkach, Kosowie Lackim, Sterdyni. Od piętnastu lat był nauczycielem w Zespole Szkół w Sterdyni. Teresa Styś podkreśliła, że spotkanie ma być świadectwem pamięci o Marku Kołodziejskim, podkreśleniem jego nieprzeciętności, talentu i zaangażowania w pracy zawodowej i zasług dla społeczności lokalnej. Przypomniała między innymi, że wychował całe rzesze utalentowanej młodzieży, kształtował szacunek dla kultury przez duże k, uświadamiał, czym jest jej wartość dla człowieka, założył Klub Literacki Erato, projektował ołtarz na ekumeniczne spotkanie z papieżem Janem Pawłem II w Drohiczynie w 1999 roku.
Wzruszającą częścią spotkania były osobiste wypowiedzi córki i syna Marka Kołodziejskiego i innych osób, które go znały. Krystyna Matysiak, prezes Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego zabrała głos w imieniu Jadwigi Kołodziejskiej, matki.
Na zakończenie nie zabrakło rozmów przy słodkim poczęstunku.
J.O.
Fot. GOKiS w Sterdyni; J.O.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu