29
2022
2015-01-23

Pamięci historii miasta Sokołów Podlaski


Staraniem Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz Urzędu Miasta Sokołów Podlaski ukazał się drugi tom SOKOŁOWSKIEGO ROCZNIKA HISTORYCZNEGO.

Na promocję wydawnictwa, która miała miejsce 15 stycznia w sali widowiskowej SOK-u, przybyli przedstawiciele Rady Programowej z ks. bp Antonim Dydyczem na czele oraz władze miasta z burmistrzem Bogusławem Karakulą. Obecni byli też uczniowie sokołowskich szkół. Rocznik jest pokłosiem sesji naukowej, która odbyła się w Sokołowie Podlaskim 24 kwietnia 2014 r. jako jedna z wielu inicjatyw związanych z 590. rocznicą powstania miasta.
 
Rozpoczęciem spotkania była projekcja fragmentu filmu z koncertu jubileuszu 10–lecia ZPiT „Sokołowianie”. Zebrani obejrzeli uroczysty polonez w wykonaniu ówczesnej najstarszej grupy oraz zdjęcia z ważnych imprez kulturalnych ostatnich kilku miesięcy, w tym z cyklu „50 koncertów na 50-lecie Sokołowskiego Ośrodka Kultury”.
 
Burmistrz Bogusław Karakula w swoim wystąpieniu przypomniał, że w obchody Jubileuszu 590 – lecia nadania praw miejskich Sokołowowi Podlaskiemu włączyło się wiele innych instytucji i nieformalnych grup społecznych, m.in. Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, a także Zespół Redakcyjny z Radą Programową Rocznika Historycznego, którego I tom, wydany w 2014 roku, był poświęcony powstaniu styczniowemu. Wyraził przekonanie, że również II tom Rocznika  jest bardzo wartościowym i unikatowym opracowaniem prezentującym istotną część z historii Sokołowa. Podziękował autorom, członkom Rady Programowej, Zespołowi Redakcyjnemu – za wykonaną mrówczą pracę nad redakcją i złożeniem tekstów oraz fotografii. - Moje szczególne podziękowania kieruję pod adresem nieobecnego na dzisiejszej uroczystości – Pana Jacka Odziemczyka, człowieka oddanego odkrywaniu i zgłębianiu historii naszego powiatu i miasta, za Jego ogromny wkład w powstanie tego wydawnictwa – dodał.
 
Krótkie wykłady wygłosili autorzy niektórych rozdziałów - Joanna Kalaga, Mirosław Roguski i Artur Ziontek, a prowadzący spotkanie Bogusław Niemirka ogólnie zapoznał zgromadzonych z zagadnieniami zawartymi w tomie. Biskup Antoni Dydycz skierował do inicjatorów i autorów publikacji słowa uznania, podkreślił potrzebę dbania o pamięć historyczną oraz zachęcił młodzież do zaangażowania w to dzieło.
W skład drugiego tomu Rocznika wchodzą następujące rozdziały: Wczesnośredniowieczne dzieje południowego Podlasia w świetle badań archeologicznych/ Joanna Kalaga, Przywilej miejski Sokołowa Podlaskiego z 20 kwietnia 1424 r./ Grzegorz Ryżewski, Rozwój przestrzenny Sokołowa Podlaskiego od średniowiecza do XVIII wieku/ Bogusław Niemirka, Sokołów Podlaski i ziemia drohicka w czasach powstania kościuszkowskiego/ Mirosław Roguski, Zarys dziejów kolei w Sokołowie Podlaskim/ Rafał Dmowski, Dzieje parafii rzymskokatolickiej w Sokołowie Podlaskim/ ks. Paweł Grzeszek; Dzieje parafii unickiej w Sokołowie Podlaskim/ Jacek Odziemczyk; Stanisław August Poniatowski w Sokołowie Podlaskim. Z dziejów peregrynacji monarchy na Podlasiu/ Artur Ziontek; Sokołowski ratusz. Nieznana kartka z dziejów miasta 
w XVIII w./ Artur Ziontek; Kult św. Rocha w Sokołowie Podlaskim/ Maria Koc; Ojciec Paweł Maria Molski SS.CC (1924 - 2013), sylwetka Podlasiaka. Zagadnienia wstępne/ Ks. Paweł Grzeszek; a także recenzje książek: „Feliks Bartczuk. Ostatni weteran powstania styczniowego" i „Co wiemy o Treblince? Stan badań."
Publikację można nabyć u wydawców, jest ona też dostępna w bibliotekach regionu.
 
JO


« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

0 komentarzy ?

bebek
2015-01-25 12:17:00
Strona 1/1






Dane kontaktowe