29
2022
2017-03-06

PAMIĘĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH


 Nazywani WYKLĘTYMI pozostali NIEZŁOMNI.Rozumieli doskonale obowiązek wobec Boga i Ojczyzny. Wiedzieli, że lepiej umrzeć w lesie czy w ciemnej celi, niż żyć długie lata ze wstydem. Są wzorem męstwa i zachowania honoru, którego fundamentem jest Bóg,
a celem ofiara za dobro, prawdę i wolność Narodu.


1 marca 2017 roku w Zespole Oświatowym im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się w Sikorach złożeniem wiązanek przed pomnikiem upamiętniającym bitwę, którą stoczyli żołnierze 1.szwadronu 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem por. Zygmunta Błażejewicza ps. „Zygmunt” z siłami reżimu komunistycznego pod tą miejscowością blisko 72 lata temu. Poległym hołd oddali: władze gminy, mieszkańcy Sikor oraz zaproszeni goście.

Dalszy przebieg uroczystości miał miejsce w szkole. Montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli wysłuchali: ksiądz proboszcz Andrzej Ułasiuk, przewodniczący rady - Ireneusz Błoński, wójt - Zbigniew Woźniak, sekretarz – Krystyna Długołęcka, przewodniczący komisji oświatowej – Tomasz Nasiłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sokołów Podlaski pan Robert Płocki ze współpracownikami, społeczność szkolna Zespołu Oświatowego im. Św. Królowej Jadwigi w Bielanach wraz z panią dyrektor Renatą Kalicką, oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki w Bielanach Magdalena Stańska.

Młodzież opowiedziała losy młodych ludzi, bohaterów, którzy po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne. Przez wiele lat oficjalne władze zapomniały o ofierze swoich najdzielniejszych, najbardziej oddanych, a ich biografie były celowo fałszowane, byli tropieni, opluwani i zwyczajnie krzywdzeni. W świadomości powszechnej istniało przekonanie, że są bandytami, a nie bohaterami. Nie mieli swoich grobów z obawy, by nie oddawano im hołdu.Mordu dokonywano nie tylko na osobach, ale także zabijano pamięć o Nich. Bohaterstwo stało się wstydliwą tajemnicą, a bohaterów nazywano imieniem bandytów. Obecnie dzięki zaangażowaniu różnych środowisk w kraju możliwe jest przywracanie, w różnych formach, pamięci o tych Niezłomnych Bohaterach. Mieszkańcy Gminy Bielany od 8 sierpnia 2015 roku mają również miejsce, gdzie mogą oddawać hołd „Wyklętym”. Inicjatorami budowy pomnika w Sikorach byli miedzy innymi obecni na uroczystości zastępca Nadleśniczego pan Maciej Wójcicki oraz pan Jerzy Tomczuk z Nadleśnictwa Sokołów.

Pan Jerzy Tomczuk z pasją i bardzo ciekawie przypomniał trudne wojenne i powojenne karty historii Polski. Za motto posłużyły mu ostatnie słowa żołnierza Łukasza Cieplińskiego napisane do syna w celi śmierci: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik - za wiarę świętą, jako Polak - za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek - za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec. [20 I 1951]

W swojej opowieści Pan Tomczuk przytoczył również mało znane szczegóły dotyczące między innymi wojny polsko – bolszewickiej oraz losów żołnierzy walczących na naszym terenie. O obowiązku pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło, z czego wyrastamy przypomniał w swojej wypowiedzi wszystkim zebranym pan wójt Zbigniew Woźniak. Podkreślił zasługi śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Janusza Kurtyki oraz obecnego wiceprezesa IPN Krzysztofa Szwagrzyka w odkrywaniu prawdy i przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Ewa Wrzosek. Podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie apelu, gościom za przybycie i obecność w tym szczególnym dniu. Podkreśliła, że w obecnych czasach , czasach względnego pokoju, możemy w taki właśnie sposób kształtować w młodzieńczych sercach postawy patriotyczne.
Zebrani, na prośbę pani dyrektor, minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego nauczyciela pana Józefa Kryńskiego.








ZO Rozbity Kamień

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe