Pamięć o profesorze Kobryńczuku nie gaśnie...

W tym roku występy konkursowe odbyły się w Bibliotece Publicznej im. Heleny Radlińskiej w Sokołowie Podlaskim. W tym też miejscu znalazło się wiele dzieł wybitnego artysty, które placówce przekazała jego córka chrzestna. Dzięki niej w bibliotece powstanie specjalny kącik z pracami naszego wybitnego lokalnego autora.
Tegoroczna edycja konkursu została rozłożona na dwa dni. W środę 20 października uczestnikami byli przedszkolaki, licealiści i osoby dorosłe, a dzień później do konkursu przystąpili uczniowie szkół podstawowych, podzieleni na dwie kategorie wiekowe – klasy I-IV i V-VIII. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 80 osób z całego powiatu sokołowskiego. Warto dodać, że do konkursu z jednej placówki mogła przystąpić ograniczona ilość osób. Oznacza to, że w bibliotece w Sokołowie spotkali się najlepsi recytatorzy, wytypowani przez nauczycieli konkretnych placówek. Zgodnie z wolą śp. Franciszka Kobryńczuka, uczestnicy biorący udział w konkursie mieli możliwość recytacji utworów każdego autora.
W tym roku jednak większość osób zdecydowała się na dzieła prof. Kobryńczuka. Program zarówno jednego, jak I drugiego dnia konkursu wyglądał tak samo. Na początku w atmosferę i program wydarzenia zebranych wprowadziła Marianna Kobylińska. To właśnie ona jeszcze za życia profesora uzyskała zgodę na jego patronat nad konkursem. To również ona opowiedziała i przybliżyła losy profesora, który pochodził z Długich Grzymek i napisał ponad 60 publikacji naukowych, w tym trzytomową anatomię zwierząt. - Miałam przyjemność pracować z nim 15 lat, był to człowiek niesamowity, skromny, uczciwy i przyjazny. Dzięki jego siostrzenicy w naszej bibliotece powstanie kącik profesora Kobryńczuka. Poznałam ją osobiście, przekazała nam znaczącą część swoich zbiorów, którą mamy zamiar wyeksponować w naszej czytelni. Mamy również mundur profesora, pracę magisterską, medale i pióra, także myślę, że jest to ciekawy pomysł na zorganizowanie miejsca pamięci o profesorze, do którego będziecie mogli przychodzić i będziemy mogli wam o nim opowiadać.
Następnie rozpoczęły się recytacje wierszy, które na koniec oceniła komisja konkursowa. Pierwszego dnia w jury zasiedli Agata Grzyb jako przewodnicząca komisji oraz Bożena Mrozowska-Gozdołek, Artur Ziontek, Renata Jaroszewska i Marianna Kobylińska jako członkowie. W drugim dniu konkursu Agatę Grzyb zastąpiła Elżbieta Lewczuk, a przewodniczącym komisji został Artur Ziontek. Trzeba dodać, że każdy recytujący po swoim wystąpieniu dostawał dyplom za udział w konkursie, książkę o zwierzętach i drobne upominki.
W dalszej części jury udało się na obrady, w czasie których na uczestników czekał poczęstunek ufundowany przez OSM Kosów Lacki. Po ich powrocie odczytano listę zwycięzców i wręczono im nagrody w postaci pucharów, piłek, skakanek, książek, notesów i ołówków. W kategorii przedszkolaki I miejsce zajęła Hanna Bernabiuk z Gminnego Przedszkola w Kosowie Lackim, II miejsce Nadia Mroczek z Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Sokołowie Podlaskim, a III miejsce ex aueqo Maciej Nasiłowski i Małgorzata Jakubowska z Gminnego Przedszkola w Sabniach. W kategorii uczniowie szkół średnich i dorośli zwycięzcą została Anna Zduniak ze Środowiskowego Domu Samopomocy, II miejsce zajęła Martyna Lipka z Zespołu Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim, na miejscu III uplasowali się ex aueqo Łukasz Żak ze Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim i Andrzej Adamczuk ze Środowiskowego Domu Samopomocy. W kategorii uczniów klas I-IV I miejsce zajęła Maja Kazimierczuk z Publicznej Szkoły Podstawowej z oddziałami dwujęzycznymi w Sokołowie Podlaskim. Drugie miejsce przypadło Weronice Karendys ze Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim, a na III uplasowała się Gabriela Pankiewicz również ze szkoły w Kosowie. Oprócz tego jury wyróżniło Antoniego Kraskę ze Szkoły Podstawowej w Sabniach. W kategorii uczniów klas V-VIII zwycięzcą została Agata Kwapisz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim, II miejsce zajęła Nadia Andrzejewska z tej samej szkoły, a na III miejscu uplasowała się Patrycja Szymańska ze Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim. Jury wyróżniło Natalię Kmitę ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Klaudię Ciosek z Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim.
Na sam koniec wręczono również nagrody uczestnikom i zwycięzcom konkursu fotograficznego. W kategorii Szkoły Podstawowe I miejsce zajęły Maja Nasiłowska i Patrycja Grzymała, II miejsce – Filip Adamski i Natalia Styczewska, a III Laura Gąsior. Wszyscy zwycięzcy w tej kategorii to uczniowie szkoły w Kosowie Lackim, jednak ze względu na ich nieobecność na konkursie organizatorzy postanowili pojechać do nich z nagrodami samodzielnie. W kategorii pozostali I miejsce zajęła Katarzyna Zalewska, II miejsce – Marek Adamczyk, a III miejsce –Ksawery Wójcicki. Jury wyróżniło dodatkowo Elżbietę Nasiłowską i KGW w Białobrzegach. W jury zasiedli Michał Godlewski jako przewodniczący komisji oraz Elżbieta Lewczuk i Marianna Kobylińska jako członkinie.
Podczas trwania konkursu wyświetlana była również prezentacja ze zdjęciami śp. profesora Kobryńczuka z różnych etapów jego życia. Impreza stała się też idealną okazją do złożenia nauczycielom, przygotowującym dzieci do konkursu życzeń z okazji obchodzonego niedawno Dnia Edukacji Narodowej i wręczenia im symbolicznego kwiatka.
Imprezę patronatem honorowym objął Marszałek Adam Struzik. Nagrody ufundował Samorząd Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe, PBS w Sokołowie Podlaskim oraz Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia:
www.wiescisokolowskie.pl/galeria/300,iv-konkurs-poetycki-im-franciszka-kobrynczuka.html
K.W.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu