29
2022
2013-02-07

Pamięć o Kresach Wschodnich


Film dokumentalny „Pani Weronika i jej chłopcy”, wyświetlony 27 stycznia w Sokołowskim Ośrodku Kultury, oraz wizyta w naszym mieście kpt. Weroniki Sebastianowicz stały się doskonała okazją do poznania historii żołnierzy walczących na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej.
Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej skupia poszkodowanych przez stalinowski totalitaryzm żołnierzy Armii Krajowej, walczących na kresach Wschodnich o wolną i niepodległą Polskę, a po II wojnie światowej skazanych przez komunistyczne sądy na poniżenie, głód i morderczą pracę w obozach na „nieludzkiej ziemi”.
Raz w roku Stowarzyszenie organizuje zjazdy łagierników. Oprócz członków mieszkających w kraju na spotkania przyjeżdżają koledzy z dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Są to Polacy, którzy pozostali na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i nie było im dane połączyć się z rodakami. Z roku na rok jest ich coraz mniej. Wielu z nich odchodzi na wieczną wartę. Każda chwilę spędzoną w czasie zjazdu wykorzystują skwapliwie, choć wiek raczej powinien nakazywać odpoczynek. Wiedzą, że w następnym roku będzie ich mniej.

Hołd pamięci
W związku ze 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, bohaterskiego zrywu narodowego, działania Stowarzyszenia w styczniu 2013 r. ukierunkowane są na udział w uroczystościach mających na celu złożenia hołdu pamięci powstańcom i podkreślenie wartości ideowych tego bohaterskiego zrywu narodowego z udziałem Żołnierzy Armii Krajowej z Kresów Wschodnich, dawnych ziem Rzeczpospolitej Polskiej.
Podczas uroczystości w Sokołowie pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej kwiaty złożyli: kpt. Weronika Sebastianowicz oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Łagierników Armii Krajowej mec. Andrzej Siedlecki; delegacja Samorządu Miasta Sokołów Podlaski z Burmistrzem Bogusławem Karakulą i Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Janem Rosochackim na czele; delegacja Rady Powiatu Sokołowskiego z Przewodniczącym Rady Powiatu Andrzejem Minarczukiem i Członkiem Zarządu Rady Powiatu Tadeuszem Mrozem na czele; delegacja Krajowego Związku Armii Krajowej Oddział w Sokołowie Podlaskim z Franciszkiem Oszczepalińskim na czele; delegacja Sokołowskiego Ośrodka Kultury z Dyrektor Maria Koc na czele. Delegacja IX Sokołowskiej Drużyny Harcerskiej „Orlęta” w Sokołowie Podlaskim zapaliła znicz pod Pomnikiem.

Lata w łagrach
W uroczystościach, które odbyły się w Sokołowskim Ośrodku Kultury uczestniczyli m.in.: kpt. Weronika Sebastianowicz; mec. Andrzej Siedlecki - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Łagierników Armii Krajowej; Dariusz Napiórkowski - Dyrektor Delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego; Andrzej Minarczuk - Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego; Bogusław Karakula - Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski; Bożenna Hardej - Komendantka Związku Harcerstwa Polskiego - Hufiec Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka.
Film, który został tego dnia pokazany w Sokołowskim Ośrodku Kultury, opowiada o kpt. Armii Krajowej Weronice Sebastianowicz oraz żołnierzach Lidy i Grodzieńszczyzny. Pani Weronika zaprzysiężona została w 1944 roku, do 1951 roku walczyła w oddziałach poakowskich Obwodu Wołkowysk. Aresztowana 7 kwietnia 1951 wraz z matką i ojcem. Skazana na 25 lat łagru, 5 lat pozbawienia praw obywatelskich oraz konfiskatę całego majątku. W łagrach Workuty spędziła ponad 4 lata.

Polska patriotka
Wystąpienie kpt. Weroniki Sebastianowicz przyjęto owacją na stojąco. Nic dziwnego, bo jej słowa potwierdzały tylko to, z czego większość z uczestników zdawała sobie sprawę doskonale. Wschodnie Kresy Rzeczpospolitej po wojnie nie wróciły do kraju, a zostały przyłączone do innych państw. Tam jednak wciąż mieszkają Polacy, którzy nie zapominają o swoich korzeniach i w takim duchu starają się wychowywać kolejne pokolenia.
Film dokumentalny „Pani Weronika i jej chłopcy” w reżyserii A. Pilarczyka to film o niezwykłej kobiecie, polskiej patriotce, żołnierzu Armii Krajowej, łagierniczce, pani kapitan Weronice Sebastianowicz i jej kombatanckich kolegach, którymi kieruje. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Bohaterka filmu pochodzi z Kresów Wschodnich z terenu Wołkowyska. Obecnie mieszka koło Grodna, w Skidlu, jest charyzmatycznym Prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe