Pamięć o Kresach Wschodnich
Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej skupia poszkodowanych przez stalinowski totalitaryzm żołnierzy Armii Krajowej, walczących na kresach Wschodnich o wolną i niepodległą Polskę, a po II wojnie światowej skazanych przez komunistyczne sądy na poniżenie, głód i morderczą pracę w obozach na „nieludzkiej ziemi”.
Raz w roku Stowarzyszenie organizuje zjazdy łagierników. Oprócz członków mieszkających w kraju na spotkania przyjeżdżają koledzy z dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Są to Polacy, którzy pozostali na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i nie było im dane połączyć się z rodakami. Z roku na rok jest ich coraz mniej. Wielu z nich odchodzi na wieczną wartę. Każda chwilę spędzoną w czasie zjazdu wykorzystują skwapliwie, choć wiek raczej powinien nakazywać odpoczynek. Wiedzą, że w następnym roku będzie ich mniej.
Hołd pamięci
W związku ze 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, bohaterskiego zrywu narodowego, działania Stowarzyszenia w styczniu 2013 r. ukierunkowane są na udział w uroczystościach mających na celu złożenia hołdu pamięci powstańcom i podkreślenie wartości ideowych tego bohaterskiego zrywu narodowego z udziałem Żołnierzy Armii Krajowej z Kresów Wschodnich, dawnych ziem Rzeczpospolitej Polskiej.
Podczas uroczystości w Sokołowie pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej kwiaty złożyli: kpt. Weronika Sebastianowicz oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Łagierników Armii Krajowej mec. Andrzej Siedlecki; delegacja Samorządu Miasta Sokołów Podlaski z Burmistrzem Bogusławem Karakulą i Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Janem Rosochackim na czele; delegacja Rady Powiatu Sokołowskiego z Przewodniczącym Rady Powiatu Andrzejem Minarczukiem i Członkiem Zarządu Rady Powiatu Tadeuszem Mrozem na czele; delegacja Krajowego Związku Armii Krajowej Oddział w Sokołowie Podlaskim z Franciszkiem Oszczepalińskim na czele; delegacja Sokołowskiego Ośrodka Kultury z Dyrektor Maria Koc na czele. Delegacja IX Sokołowskiej Drużyny Harcerskiej „Orlęta” w Sokołowie Podlaskim zapaliła znicz pod Pomnikiem.
Lata w łagrach
W uroczystościach, które odbyły się w Sokołowskim Ośrodku Kultury uczestniczyli m.in.: kpt. Weronika Sebastianowicz; mec. Andrzej Siedlecki - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Łagierników Armii Krajowej; Dariusz Napiórkowski - Dyrektor Delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego; Andrzej Minarczuk - Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego; Bogusław Karakula - Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski; Bożenna Hardej - Komendantka Związku Harcerstwa Polskiego - Hufiec Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka.
Film, który został tego dnia pokazany w Sokołowskim Ośrodku Kultury, opowiada o kpt. Armii Krajowej Weronice Sebastianowicz oraz żołnierzach Lidy i Grodzieńszczyzny. Pani Weronika zaprzysiężona została w 1944 roku, do 1951 roku walczyła w oddziałach poakowskich Obwodu Wołkowysk. Aresztowana 7 kwietnia 1951 wraz z matką i ojcem. Skazana na 25 lat łagru, 5 lat pozbawienia praw obywatelskich oraz konfiskatę całego majątku. W łagrach Workuty spędziła ponad 4 lata.
Polska patriotka
Wystąpienie kpt. Weroniki Sebastianowicz przyjęto owacją na stojąco. Nic dziwnego, bo jej słowa potwierdzały tylko to, z czego większość z uczestników zdawała sobie sprawę doskonale. Wschodnie Kresy Rzeczpospolitej po wojnie nie wróciły do kraju, a zostały przyłączone do innych państw. Tam jednak wciąż mieszkają Polacy, którzy nie zapominają o swoich korzeniach i w takim duchu starają się wychowywać kolejne pokolenia.
Film dokumentalny „Pani Weronika i jej chłopcy” w reżyserii A. Pilarczyka to film o niezwykłej kobiecie, polskiej patriotce, żołnierzu Armii Krajowej, łagierniczce, pani kapitan Weronice Sebastianowicz i jej kombatanckich kolegach, którymi kieruje. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Bohaterka filmu pochodzi z Kresów Wschodnich z terenu Wołkowyska. Obecnie mieszka koło Grodna, w Skidlu, jest charyzmatycznym Prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi.
KATARZYNA MARKUSZ
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu