29
2022
2022-04-12

Ożywić tradycje - warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych


7 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Repkach odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Warsztaty wielkanocne”. Prowadziła je Pani Anna Matyszczak. W celu integracji wielopokoleniowej do udziału w zajęciach warsztatowych zaproszono młodzież Zespołu Szkół w Repkach, pokolenie średnie oraz seniorów.

Do wyrobu tradycyjnych palm każdy przyniósł co mógł. Pracowano na zasadzie współpracy, wzajemnie dzielono się przyniesionymi na warsztaty materiałami. Stoliki zaścielone były zielonymi gałązkami różnych roślin, w zależności od tego, jakie gatunki można było spotkać w okolicznych lasach i w ogródkach: gałązkami bazi, derenia, wierzby, brzozy, cisu, bukszpanu, barwinka. Odpowiednio splecione różne zielone gałązki wieńczono zgodnie z tradycją gałązkami bazi oraz ozdabiano wcześniej wykonanymi z bibuły kolorowymi kwiatami oraz wstążeczkami. Współorganizatorem warsztatów był Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sokołowie Podlaskim.

Niedziela Palmowa (zwana także Kwietną lub Wierzbną) była wstępem do Wielkiego Tygodnia i rozpoczynała cykl obchodów wielkanocnych. W kościele wspomina się triumfalny wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy, podczas którego uradowany tłum kładł na drodze przed Nim płaszcze i zielone gałązki. W obchodach tego dnia najważniejsze jest święcenie palm i procesje z palmami. Procesje w Niedziele Palmową sięgają korzeniami IV stulecia. Towarzyszący im obecnie zwyczaj święcenia zielonych gałązek pojawił się w liturgii kościelnej w XI wieku. Gałęzie wierzby użyte do wykonania palm symbolizują męczeństwo Jezusa, ale także Jego zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy ludzkiej.

W tradycji ludowej oznaczają również całą budzącą się na wiosnę do życia przyrodę i zapowiedź zbliżającego się kwitnienia i owocowania. Palmom przypisywano magiczną moc, którą jeszcze wzmacniało święcenie. Miały chronić ludzi, domy i zwierzęta przed wszelkim złem, czarami, chorobą, ogniem. W wielu miejscach znane są różne zwyczaje związane z nimi np. używano ich do kropienia wodą obejścia i zwierząt, palonymi okadzano bydło, kawałki ich wkładano do kurzych gniazd, do uli, w pierwszą zaoraną skibę ziemi, dodawano do siewnego ziarna, krzyżyki z witek zatykano na polach. Połknięte bazie chroniły przed chorobami gardła, bólem głowy i brzucha. Poświęconymi palmami uderzano się, wołając:
Palma biję - nie zabije.
kości nie połamie.
Pamiętajcie chrześcijanie,
że Pan Jezus
zmartwychwstanie.


GOK w Repkach

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe