Ożywić tradycje - warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych
Do wyrobu tradycyjnych palm każdy przyniósł co mógł. Pracowano na zasadzie współpracy, wzajemnie dzielono się przyniesionymi na warsztaty materiałami. Stoliki zaścielone były zielonymi gałązkami różnych roślin, w zależności od tego, jakie gatunki można było spotkać w okolicznych lasach i w ogródkach: gałązkami bazi, derenia, wierzby, brzozy, cisu, bukszpanu, barwinka. Odpowiednio splecione różne zielone gałązki wieńczono zgodnie z tradycją gałązkami bazi oraz ozdabiano wcześniej wykonanymi z bibuły kolorowymi kwiatami oraz wstążeczkami. Współorganizatorem warsztatów był Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sokołowie Podlaskim.
Niedziela Palmowa (zwana także Kwietną lub Wierzbną) była wstępem do Wielkiego Tygodnia i rozpoczynała cykl obchodów wielkanocnych. W kościele wspomina się triumfalny wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy, podczas którego uradowany tłum kładł na drodze przed Nim płaszcze i zielone gałązki. W obchodach tego dnia najważniejsze jest święcenie palm i procesje z palmami. Procesje w Niedziele Palmową sięgają korzeniami IV stulecia. Towarzyszący im obecnie zwyczaj święcenia zielonych gałązek pojawił się w liturgii kościelnej w XI wieku. Gałęzie wierzby użyte do wykonania palm symbolizują męczeństwo Jezusa, ale także Jego zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy ludzkiej.
W tradycji ludowej oznaczają również całą budzącą się na wiosnę do życia przyrodę i zapowiedź zbliżającego się kwitnienia i owocowania. Palmom przypisywano magiczną moc, którą jeszcze wzmacniało święcenie. Miały chronić ludzi, domy i zwierzęta przed wszelkim złem, czarami, chorobą, ogniem. W wielu miejscach znane są różne zwyczaje związane z nimi np. używano ich do kropienia wodą obejścia i zwierząt, palonymi okadzano bydło, kawałki ich wkładano do kurzych gniazd, do uli, w pierwszą zaoraną skibę ziemi, dodawano do siewnego ziarna, krzyżyki z witek zatykano na polach. Połknięte bazie chroniły przed chorobami gardła, bólem głowy i brzucha. Poświęconymi palmami uderzano się, wołając:
kości nie połamie.
Pamiętajcie chrześcijanie,
że Pan Jezus
zmartwychwstanie.
GOK w Repkach
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu