29
2022
2016-02-29

OZE: Czy warto inwestować?


Jedni je chwalą, inni wręcz ganią. Tak naprawdę nie wszyscy do końca wiemy, czym są odnawialne źródła energii i jakie wynikają z nich korzyści. Pomimo toczącej się od lat dyskusji na ten temat, jedno jest pewne - przyszłość należy do OZE. 
 
CZYM JEST OZE?
OZE, czyli odnawialne źródła energii, to zasoby, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem, ponieważ szybko się odnawiają. Obejmują energię wiatru, promieniowania słonecznego, fal, prądów i pływów morskich, geotermalną, hydrotermalną, hydroenergię, a także energię otrzymywaną z biomasy, biogazu oraz z biopłynów. 
 
Na całym świecie widoczny jest wzrost liczby inwestycji w odnawialne źródła energii. Czym to jest spowodowane?
 
Przede wszystkim rozwój OZE to ogromny zysk dla natury. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii prowadzi do redukcji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń dwutlenkami siarki i tlenkiami azotu, które bezpośrednio szkodzą naszemu zdrowiu. Mieszkańcy żyjący w pobliżu wiatraków lub turbin wodnych mogą cieszyć się czystym powietrzem.
  
Drugim plusem jest koszt inwestycji – przykładowo zbudowanie i funkcjonowanie farmy wiatrowej jest znacznie tańsze niż w przypadku tradycyjnej elektrowni węglowej. Ponadto dużym wsparciem są dofinansowania ze środków unijnych. Można je uzyskać w wielu krajach, także w Polsce.
 
ZA CZY PRZECIW
OZE, owszem, ma wielu zwolenników, ale przeciwników także. Inwestycje te są przedmiotem toczącej się od kilku lat debaty. Z jednej strony chcemy dbać o naturę i pragniemy, aby nasze dzieci  nie musiały walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. Z drugiej – obawiamy się tego, co nieznane i nowe. Jak się jednak najczęściej okazuje – strach ma tylko wielkie oczy.  Zaczynamy dostrzegać energetyczne problemy Polski. Niejednokrotnie sami doświadczamy przerw w dostawach prądu. Z tym problemem borykają się głównie mieszkańcy wiejskich gmin. Coraz częściej słyszymy też o rosnącym kryzysie górnictwa. Tym bardziej zielona energia może stanowić alternatywę dla węgla.
 
OZE W POLSCE
Specjaliści twierdzą, że w Polsce, w porównaniu do inncyh krajów rozwiniętych, dopiero zaczęliśmy inwestować w OZE. Czy w kolejnych latach nastąpi znaczny wzrost tychże inwestycji? 
 
Obecnie w Polsce produkcja energii nadal jest oparta na tradycyjnych źródłach, tj. węgiel kamienny i brunatny. Mimo to, już teraz da się zauważyć coraz większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Patrząc na nasze lokalne podwórko, doskonale to widać. Wiatrak w Niecieczy, w Bachorzy, w Brzozowie... A w planach są kolejne. Ponadto solary, fotowoltaika. Fakt, może ciężko nam zrównać się z innymi krajami Europy, ale jednak powoli zaczynamy ich doganiać.
 
Widać to na podstawie liczb. Dla przykładu: w 2009 roku aż 9% wyprodukowanej w kraju energii pochodziło z OZE. Już cztery lata później widać wyraźny skok - prawie 12% pozyskanej energii z odnawialnych źródeł. 
 
Należy też wskazać, iż liczba inwestycji OZE z roku na rok będzie wzrastać, gdyż rozwój odnawialnych źródeł energii jest jednym z ważniejszych zadań wymienionych w dokumencie "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku". Dokument ten został zatwierdzony przez Radę Ministrów kilka lat temu. Zawiera on strategię, która ma zachęcić do rozwoju OZE w Polsce. Tą zachętą jest przede wszystkim wsparcie, jakie można uzyskać ze środków UE, a także mechanizmy podatkowe oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej wytworzonej z OZE. 
 
Warto też wskazać, że inwestycje OZE są priorytetem w sporządzonym właśnie przez Ministerstwo Gospodarki dokumencie "Polityka energetyczna Polski do 2050 roku". 
 
KORZYŚCI
Społeczne, ekonomiczne, środowiskowe - lista zalet OZE jest długa. Należy tu wskazać ochronę środowiska i zasobów naturalnych, nieograniczone zasoby energii lub chociażby to, że inwestycje te - jak twierdzą zwolennicy - nie powodują żadnych zanieczyszczeń. 
 
Ważne jest również to, że inwestowanie w sektor energetyki odnawialnej stanowi szansę na aktywizację zawodową, szczególnie na tych obszarach, gdzie poziom bezrobocia jest bardzo wysoki. Mówią o tym m.in. samorządowcy z powiatu sokołowskiego, którzy popierają inwestycje OZE.
 
Należy pamiętać, że ze środków unijnych mogą korzystać nie tylko samorządy i przedsiębiorcy, ale też osoby prywatne. Jeśli ich możliwości finansowe są ograniczone, mogą starać się o nisko oprocentowany kredyt w Banku Ochrony Środowiska. 
 
Do korzyści należy także bezpieczeństwo energetyczne, wynikające z bliskości lokalnych żródeł energii, a przekładające się na stabilność dostaw energii i zmniejszenie przerw w zasilaniu.

***
W następnym tygodniu skupimy się przede wszystkim na energii wiatrowej ze szczególnym uwzględnieniem możliwości naszego regionu.
 
TEKST SPONSOROWANY

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

ZAWADY ZAWADY ZAWADY

ACF
2016-06-01 18:35:50

Ja jestem za wiatrakami. Popieram i będę popierał. Argumenty przeciwników są wydumane i nawet brzmią dziwacznie i sztucznie.

Miki
2016-03-04 10:51:31

Szczerze podpisane- TEKST SPONSOROWANY! walczą o pieniądze dla siebie! Guzik INWESTORA obchodzi tutejsza społeczność, wpływ turbin na jej życie, a przede wszystkim to, czy Mieszkańcy życzą sobie takie ingerowanie w ich środiwisko. Inwestor postępuje tak za każdym razem. Wszelkimi sposobami chce dopiąć swego i idzie dalej robić pieniądze


2016-03-03 07:46:44

Brednie. Te % energii odnawialnej to w większości przekręt współspalania biomasy. https://www.youtube.com/watch?v=8SsdcJPmwok


2016-03-01 22:09:15
Strona 1/1






Dane kontaktowe