29
2022
2010-10-08

„Owoce w szkole”


POLSKA- UE Od roku szkolnego 2009/2010 Agencja Rynku Rolnego administruje Program „Owoce w szkole”, który jest jednym z wielu mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

Zdrowe odżywianie
- Głównym celem tej inicjatywy - mówi dyrektor ARR OT Warszawa Leszek Iwaniuk - jest zmiana zwyczajów żywieniowych dzieci. Dzięki temu programowi chcemy zwiększyć spożycie owoców i warzyw w codziennej diecie oraz propagować zdrowe odżywianie poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach. Dzięki nim chcemy skutecznie przeciwdziałać wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne spowodowane nieodpowiednią dietą, która wynika głównie z braku ukształtowania w młodym wieku prawidłowych nawyków żywieniowych. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań – kontynuuje dyrektor Leszek Iwaniuk- aby zapobiec  spadkowi konsumpcji owoców i warzyw w Polsce, a przede wszystkim przeciwdziałać wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłych dzieci w wieku szkolnym.
W Polsce główne zasady programu „Owoce w szkole” zawarte zostały w Strategii krajowej wdrożenia w Rzeczpospolitej Polsce programu „ Owoce w szkole” w latach szkolnych 2010/2011-2012/2013, którą przekazano Komisji Europejskiej. Program ten finansowany jest w 75 proc. ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, a jedynie w pozostałych 25 proc. ze środków krajowych.
- Szkoły podstawowe – dodaje dyrektor Iwaniuk - zainteresowane uczestnictwem w programie, powinny w określonych terminach złożyć w OT ARR zgłoszenie uczestnictwa i podpisać umowę z zatwierdzonym dostawcą, który będzie dostarczał owoce i warzywa do szkoły. Zainteresowana szkoła, może również uzyskać zatwierdzenie dyrekcji OT ARR i samodzielnie pozyskiwać i udostępniać owoce i warzywa dzieciom wnioskując do ARR o pomoc. Należy pamiętać, że zgłoszenie to musi zawierać wszystkie wymagane informacje i być podpisane przez osoby uprawnione do reprezentowania szkoły podstawowej. Dostawcy bądź szkoły podstawowe ubiegający się o zatwierdzenie do uczestnictwa w programie „Owoce w szkole” zobowiązani są zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców w ARR.

Sto tysięcy uczniów
W ramach programu „ Owoce w szkole” dostarczane są do szkół przez zatwierdzonych dostawców nieodpłatnie owoce: jabłka, gruszki, truskawki oraz warzywa: marchew, papryka słodka, a także soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne.
- Chciałbym zaznaczyć, że w programie „Owoce w szkole” mogą uczestniczyć dzieci uczęszczające do klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice lub opiekunowie prawni wyrazili na to zgodę – mówi dyrektor Iwaniuk.
- Dostrzegamy, że z roku na rok zwiększa się zainteresowanie placówek oświatowych udziałem w tym stosunkowo nowym programie. Potwierdzają to również nasze statystyki – informuje dyrektor Iwaniuk. Do Agencji Rynku Rolnego OT Warszawa z całego województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2009/2010, w pierwszym semestrze uczestniczyło w programie 237 szkół, co pozwoliło na dostarczanie owoców i warzyw 33411 uczniom. W drugim semestrze mieliśmy już drugie tyle , bo 575 szkół, dzięki czemu  liczba uczniów wzrosła do 70045 . W roku szkolnym 2010/2011, który rozpoczął się miesiąc temu, do naszego programu zgłosiły się 834 szkoły. Bardzo cieszy fakt, że jeśli wszystkie placówki podpiszą umowy z dostawcami to w tym semestrze będzie objętych programem już prawie 100 000 uczniów. 
W ramach programu „ Owoce w szkole” prowadzone są także działania informacyjne dotyczące programu. Mają one na celu informowanie o programie, w szczególności na jakich zasadach mogą wziąć w nim udział szkoły i dostawcy owoców i warzyw. Szkoły podstawowe, które uczestniczą w programie zobowiązane są umieścić na stałe, w widocznym miejscu w pobliżu głównego wejścia do budynku szkoły plakat informujący, że szkoła korzysta z dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej w ramach tego programu – wyjaśnia dyrektor Iwaniuk. Kluczowym elementem programu mającym zapewnić jego efektywność i skuteczne oddziaływanie na dzieci, a w szczególności na zmianę ich nawyków żywieniowych, są towarzyszące mu działania edukacyjne. W szczególności bardzo ważne jest, aby w semestrze, w którym szkoła bierze udział w realizacji programu, odbyły się co najmniej dwie lekcje o tematyce przyrodniczej i zdrowotnej. Agencja Rynku Rolnego wspólnie z Ministerstwo Edukacji Narodowej  dokłada wszelkich starań, aby promować program „owoce w szkole” oraz dostarcza informacji środowiskom oświatowym o jego realizacji.

Więcej informacji
Jak zaznacza dyrektor Leszek Iwaniuk, wszelkie informacje na temat programu zawarte są na stronach internetowych Oddziałów Terenowych Agencji Rynku Rolnego, które zajmują się wdrażaniem tego mechanizmu. Informacje można również uzyskać w Telefonicznym Punkcie Informacyjnym pod numerem 22 661 72 72.

FOT. ARR

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe