„Otwarte wrota” w gospodarstwie ekologicznym w Hołowienkach
Na podwórku u państwa Dąbrowskich stoiska mieli rolnicy ekologiczni ze wschodniego Mazowsza. Można było kupić miód z lokalnej pasieki, nabiał, kozi ser, drób, wędliny z mięsa zwierząt karmionych naturalnymi paszami oraz warzywa i owoce z ekologicznych upraw. Atrakcją był pokaz pieczenia sękacza połączony z degustacją. Kto chciał, mógł spróbować swoich sił przy pieczeniu tego tradycyjnego ciasta. Nie zabrakło także akcentów artystycznych, podczas kiermaszu swoją twórczość zaprezentował twórca ludowy Marek Romaniuk, utalentowany malarz i rzeźbiarz z Hołowienek. O oprawę muzyczną zatroszczyła się kapela „Retro Stars” z Sokołowa Podlaskiego.
Konsumentów nie trzeba przekonywać, jak ważne jest zaopatrywanie się bezpośrednio u rolników. Daje to pewność, że produkty rzeczywiście pochodzą z gospodarstw ekologicznych, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów syntetycznych. Podstawowe założenia rolnictwa ekologicznego to: produkcja żywności przyjaznej dla człowieka, ochrona przyrody, stosowanie właściwego płodozmianu, stosowanie naturalnych nawozów (obornik, kompost, nawozy zielone) oraz kalendarza biodynamicznego. Warzywa, owoce i zboża uprawiane metodami ekologicznymi rosną w naturalny sposób, są wolne od pestycydów, posiadają odpowiednią zawartość soli mineralnych i witamin oraz wyśmienity smak!
Organizatorem spotkań u rolników ekologicznych, jest Oddział Wschodniomazowiecki Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi Ekoland.
Pielęgnują rodzinne tradycje
Dariusz Dąbrowski jest przewodniczącym Wschodniomazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Ekoland. Wraz z żoną Magdaleną prowadzą gospodarstwo ekologiczne o areale blisko 20 ha, przejęte od rodziców Małgorzaty i Tadeusza Dąbrowskich w styczniu 2011 roku. Gospodarstwo certyfikowane od 2005 roku, w 2008 roku zajęło pierwsze miejsce w wojewódzkim etapie Konkursu Na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w kategorii „Ekologia – Środowisko”. W gospodarstwie ekologicznym „Dąbrówka” pielęgnuje się tradycje polskiej wsi. Świadczą o tym liczne nagrody, między innymi „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, dwie krajowe nagrody „Perła” (2006 i 2008), Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz dwa produkty zarejestrowane na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Gospodarstwo jest zróżnicowane biologicznie. Znajduje się w nim sad starych drzew owocowych. Uprawy polowe obejmują stare odmiany pszenicy, orkisz, żyto, ziemniaki, warzywa, koniczynę czerwoną, łubin. Rolnicy zajmują się ponadto także hodowlą drobiu, bydła. Gospodarze chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na podstawie dorobku zawartego w Kronice Gospodarstwa i wielu innych dokumentach, dyplomach uznania, certyfikatach i nagrodach powstały dwie prace magisterskie. W gospodarstwie odbyło się wiele szkoleń, ważnych spotkań, zebrań oraz działań dotyczących ochrony środowisk, zachowania tradycji, edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych.
Kiermasz produktów ekologicznych
W Hołowienkach swoje produkty zaprezentowali przedstawiciele pięciu gospodarstw z regionu siedleckiego i lubelskiego. Klienci mogli popróbować i kupić produkty z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Mirosław i Teresa Sapieja z Lebiedzi w gm. Sterdyń przywieźli m.in. miody prosto z pasieki, wyroby pszczelarskie (pyłek kwiatowy, propolis, pierzga) oraz wyroby z wosku. Oczywiście nie obyło się bez próbowania małego co nieco. Na stoisku u państwa Białych z Ostrówka Kolonii w woj. lubelskim można było kupić wyroby z koziego i krowiego mleka, bogactwo różnych rodzajów kasz i makaronów oraz żytnią i pszenną mąkę. Elżbieta i Romuald Rytel ze Stasina w gm. Paprotnia przywieźli ze sobą warzywa z upraw gruntowych i pod osłonami: ogórki, pomidory, rukolę, sałatę, pietruszkę. W swoim gospodarstwie organizują co roku targi w maju. Na stoisku u Barbary i Witolda Wyrzykowskich z Płosodrzy w gm. Mordy znalazły się: ser kozi, jajka, kurczak, indyk, jagoda kamczacka. Z kolei Państwo Elżbieta i Ryszard Barankowie z Łukówca w gm. Mrozy przywieźli ze sobą twarogi, mleko, masło, przecier z dyni, syrop z kwiatu czarnego bzu, żur żytni. Na stoisku u państwa Małgorzaty i Tadeusza Dąbrowskich można było zakupić: kiełbasę jałowcową suchą nadbużańską (nagrodzona w 2006 roku „Perłą” za najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy oraz zarejestrowana jako produkt tradycyjny), sękacze, ciastka ze skwarkami (zarejestrowane jako produkt tradycyjny 2013 roku), jajka, warzywa.
Kolejny kiermasz „Otwarte wrota” odbędzie się 21 lipca w Sarnakach u Państwa Barbary i Roberta Zawistowskich, następny w Łukówcu koło Jeruzala (Wilkowyje) 18 sierpnia 2018 r.
Ewelina Wolska
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu