29
2022
2019-12-23

„Otrąbiono Adwent” w Sokołowie!


W okresie Adwentu na wschodzie Mazowsza sygnał ligawki rozlega się kilka razy dziennie. To za sprawą legaczy, czyli wykonawców gry na ligawce – jednym z najstarszych instrumentów w Polsce. Stara tradycja kultywowana jest już tylko w kilku wioskach, skąd przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Sympatycy ludowego grania spotkali się we wtorek, 17 grudnia na placu przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, aby zaprezentować swoje umiejętności gry na tym instrumencie.

Ligawy to długie drewniane trąby, znane od XIV wieku w naszym regionie jako instrumenty pasterskie. Z czasem zaczęto je wykorzystywać także w życiu religijnym, aby nawoływać wiernych do uczestnictwa w porannych roratach. Grano na nich w okresie Adwentu przed wschodem i zachodem słońca. Dźwięk ligawki miał symbolizować koniec świata i trąbienie Archanioła na Sądzie Pańskim, a mieszkańcom zapowiadać narodzenie Jezusa Chrystusa. Nazwa pochodzi od legania, czyli opierania instrumentu (zwykle na płocie) podczas trąbienia.

Dawniej kto chciał na niej grać, musiał ją wpierw samemu zrobić. Instrument wykonuje się z sezonowanego przez rok drewna. Gałąź przecina się wzdłuż na pół i żłobi dłutem, pozostawiając wierzchnią warstwę. Po wyżłobieniu drewniane połówki są sklejane i uszczelniane. Kiedyś przelewano ligawki wodą i wystawiano na mróz, aby lód uszczelnił szpary. Sam instrument jest sporych rozmiarów i dość ciężki.

Powiatowe Prezentacje Gry na Ligawce organizuje się w Sokołowskim Ośrodku Kultury od 19 lat. W tegorocznym konkursie wzięło udział 35 uczestników. Wśród nich osoby starsze, ale nie brakowało również dzieci i młodzieży. Na tych terenach granie na ligawkach jest często tradycją rodzinną, dlatego do konkursu zgłaszają się całe wielopokoleniowe rodziny, reprezentowane przez dziadka, ojca i wnuczka. Grają również dziewczyny! Nieopodal Sokołowa muzykują na ligawkach m.in. w Dzierzbach, Wiesce, Krzemieniu i Jabłonnie Lackiej. To stamtąd pochodzi większość znakomitych wykonawców gry na rodzimych aerofonach, którzy wzięli udział w prezentacjach. Sygnał ligawki rozlega się tam kilka razy dziennie, bo stara tradycja pozostała ciągle żywa, pieczołowicie pielęgnowana przez kilka pokoleń w rodzinach m.in. Gałaguzów, Maliszewskich i Bondarczuków.

Tegorocznym XIX Powiatowym Prezentacjom Gry na Ligawce przysłuchiwało się jury w składzie: prof. Włodzimierz Krasnodębski – nauczyciel muzyki; Damian Wołyniec - Kapelmistrz Orkiestry OSP i muzyk; oraz Marcin Celiński – Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Komisja przyznała I miejsce – Pawłowi Bondarczukowi z Wieski, II – Tomaszowi Maliszewskiemu z Wieski, oraz III – Mariuszowi Gałaguzowi z Wieski. Nagrody ufundowane zostały przez Powiat Sokołowski oraz Miasto Sokołów Podlaski.

Konkurs w Sokołowie Podlaskim jest ostatnim, jaki odbywa się co roku w naszym regionie. Tradycja „otrąbywania Adwentu" na ligawkach pielęgnowana jest także w powiatach: węgrowskim, siedleckim, siemiatyckim i ciechanowieckim. Zgodnie z tradycją ostatni gra się na nich przed Pasterką.


Zapraszamy do obejrzenia galeri zdjęć:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/283,ligawki-przed-sok.html


Ewelina Wolska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe