Oratorium "Mesj@sz" w SOK
Autorem pomysłu na zorganizowane tego koncertu
w Sokołowie był pochodzący z naszego miasta Krzysztof Matuszak. Muzyk jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, pracuje naukowo
w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a niedzielny koncert był częścią jego przewodu doktorskiego. Patronat honorowy nad koncertem objęli: Biskup Drohiczyński Antoni Dydycz i Burmistrz Miasta Sokołów Bogusław Karakula.
Artysta, zapraszając wcześniej na ten niezwykły koncert oratoryjny powiedział: „Zapytacie Państwo, cóż niezwykłego jest w tym koncercie? Już odpowiadam… Po pierwsze - jest to koncert złożony z fragmentów oratorium „Mesjasz”
G. F. Haendla (oczywiście tych najpiękniejszych), to najbardziej chyba znane dzieło tego kompozytora i w ogóle chyba najbardziej znane oratorium na świecie. Po drugie - jest to współczesna aranżacja tego dzieła dokonana przez kompozytora i aranżera Sebastiana Lewickiego, który połączył w tym dziele szlachetność fragmentów klasycznych ze współczesnymi brzmieniami zespołu rozrywkowego, co dodaje utworowi ogromnej siły i witalności. Po trzecie – jest to możliwość spotkania ze wspaniałymi wykonawcami, którzy tym razem będą mogli zaprezentować swój kunszt instrumentalny i wokalny przed sokołowską publicznością. Po czwarte – to spełnienie moich marzeń o doprowadzeniu do wykonania polskiej wersji rozrywkowej „Mesjasza”. Po piąte, – że takie wydarzenie kulturalne dzieje się w moim rodzinnym Sokołowie, mieście, które ma wspaniałą muzyczną atmosferę i niezwykle gorącą publiczność.
Wśród publiczności, która szczelnie wypełniła salę widowiskową SOK-u, byli liczni goście, między innymi poseł na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, władze miasta, radni, księża. Koncert poprowadził Andrzej Ferenc, który powitał wszystkich, podkreślając, że „Mesj@sz” poprzez swoje religijne treści będzie artystycznym zwieńczeniem uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Wprowadził również w tematykę dzieła i przedstawił wykonawców. Życzył wielu wzruszeń i spontanicznych reakcji w spotkaniu z nowoczesną interpretacja najsłynniejszego oratorium świata. W trakcie
i po zakończeniu koncertu zachwyceni i wzruszeni słuchacze nagrodzili wykonawców wielkimi brawami. Nie obyło się bez bisów. Wymowę dzieła muzycznego podkreślała multimedialna wizualizacja według scenariusza Pawła Szeplewicza, w której między innymi wykorzystano fotografie arcydzieł malarstwa sakralnego, tematycznie związane z treścią oratorium.
To niespotykane artystyczne wydarzenie było niewątpliwie ogromnym sukcesem twórców, wykonawców i organizatorów. Kiedy umilkła owacja po finałowym „Alleluja”, wzruszony Krzysztof Matuszak serdeczne słowa skierował do najbliższych mu osób – matki, żony, przyjaciół z Sokołowa, wykonawców
i wszystkich słuchaczy. Szczególnie podziękował Marii Koc, dzięki której pomysł udało się zrealizować. „Ani pieniądze, ani inne rzeczy nie tworzą piękna, to tworzą ludzie”
– stwierdził z przekonaniem. Jako teolog z wykształcenia wskazał też na religijny aspekt dzieła i dnia, w którym koncert się odbył. Maria Koc, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, dziękując wykonawcom powiedziała: „Uczestniczymy w wyjątkowym wydarzeniu, bo takie święto dla ducha zdarza się może tylko raz na wiele lat; wydarzeniu poruszającym
i wzruszającym, bo przecież geniusz i piękno zawsze wzruszają. A to wzruszenie potęguje fakt, że oratorium „Mesjasz” opowiada o życiu, śmierci i Zmartwychwstaniu naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa”. Podziw i uznanie wyraził burmistrz Bogusław Karakula, który swoją wypowiedź zakończył słowami: „Jesteśmy dumni panie Krzysztofie, że pan jest od nas, z Sokołowa”. Były też miłe słowa od innych słuchaczy koncertu.
Melomani z Sokołowa i okolic mają nadzieję, że Krzysztof Matuszak i jego przyjaciele wystąpią jeszcze w naszym mieście.
JO
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu