Operacja Czysta Rzeka już po raz drugi w Sokołowie Podlaskim
Po raz pierwszy uczniowie szkoły wzięli udział w akcji w 2021 roku. Posprzątali Bulwar, skwer PCK i odcinek rzeki Cetyni. Znalezione śmieci to głównie butelki po alkoholu, opakowania po papierosach, ale też fragment oznakowania drogowego.
Lokalne sztaby można zakładać do 18 kwietnia, a akcje organizowane są do 1 maja. Mapa wszystkich akcji, do których można dołączyć znajduje się na stronie: operacjarzeka.pl
Link do video z akcji: https://www.youtube.com/watch
Link do facebooka: www.facebook.com/operacjarzeka/videos/393644328972368
Operacja Czysta Rzeka
Operacja Czysta Rzeka 2021
Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 ruszyły 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Tego dnia Sztab Główny zorganizował porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn - Bużyska. Od tego czasu niemal przez cały miesiąc odbywały się akcje sprzątania w różnych regionach Polski. Finałowe porządki odbyły się 17 kwietnia. Wtedy zorganizowano 202 akcje sprzątania, w których udział wzięło 3076 wolontariuszy. W ramach całej wiosennej edycji odbyło się niemal 350 akcji.
W tym roku wielkie sprzątanie odbywało się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. W związku z tym ograniczono liczbę wolontariuszy biorących udział w akcjach lokalnych do 20 oraz nałożono obowiązek surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych. Po raz pierwszy w historii akcji ruszyła też tym roku letnia edycja, czyli sprzątanie 30 rzek w Polsce. W każdy weekend wakacji ekopatrol Operacji Rzeka złożony z 4 canoe odwiedzał 3 rzeki w innym regionie. Akcje odbywały się wyłącznie z poziomu wody. W trakcie wakacji inicjatywa dotarła też na wydarzenia kulturalnorozrywkowe: Festiwal Folkowisko w Gorajcu, Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej, Festiwal CieszFanów w Cieszanowie oraz na największy spływ „500 kajaków” i Triathlon Kraina Bugu.
W tegorocznej edycji (wiosennej i letniej) ponad 4800 wolontariuszy zebrało łącznie prawie 14 tysięcy worków śmieci, co oznacza ponad 210 ton odpadów. Najliczniej wolontariusze odpowiedzieli na apel do sprzątania na Mazowszu. W tym regionie 1215 wolontariuszy wzięło udział w 104 akcjach. Na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie - 1093 wolontariuszy uczestniczyło w 78 akcjach, a na trzecim Podlasie z 408 wolontariuszami i 23 akcjami.
Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz
lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław
Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba.
Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu.
Aplikacja „Operacja Czysta Rzeka”
Aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” to bezpłatne i bardzo intuicyjne narzędzie do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania.
Jak działa aplikacja?
Będąc w miejscu, które jest zaśmiecone, należy wcisnąć ikonę „+”, wpisać swoje imię, dodać krótki opis oraz zrobić zdjęcie telefonem komórkowym tego wysypiska, które trzeba posprzątać. Pojawi się wówczas czerwona pinezka na mapie z lokalizacją miejsca do posprzątania. Na podstawie zebranych informacji od użytkowników aplikacji, powstanie mapa ukazująca zaśmiecone miejsca. Jednocześnie dzięki mapie zobaczymy, jaka jest liczba dzikich wysypisk śmieci oraz skala problemu. W przypadku, kiedy zaśmiecone miejsce zostanie posprzątane, należy kliknąć w pinezkę z lokalizacją tego obszaru i wybrać opcję – „Oznacz jako posprzątane”. Wówczas pinezka na mapie będzie widoczna w kolorze zielonym. Aplikacja do pobrania w sklepach Google Play i AppStore.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu