29
2022
2017-10-31

Olimpijka w I Liceum


W środę 25 października uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim gościli Lidię Chojecką - lekkoatletkę, specjalistkę od biegów średnich i długich, która na swoim koncie ma starty na Mistrzostwach Świata, Halowych Mistrzostwach Europy oraz Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, Atenach i Pekinie.

Spotkanie z zaproszonym gościem poprowadzili uczniowie – Monika Poławska, Angelika Trebnio, Olga Gąsowska i Piotr Kacprzyk. Podczas rozmowy pytali lekkoatletkę o początki jej kariery, treningi, uczestnictwo w największych imprezach sportowych i emocje z nimi związane, a także o pracę trenera i jej życie po zakończeniu kariery. Młodzież mogła się przekonać, że to nie tylko utytułowana lekkoatletka, ale przede wszystkim bardzo życzliwa, otwarta i skromna osoba.

Lidia Chojecka swoje sportowe początki miała już w szkole podstawowej w rodzinnych Dziewulach. Jak twierdzi, zawsze lubiła zajęcia wychowania fizycznego, a ćwiczenia sprawiały jej dużą przyjemność. Jako uczennica podstawówki brała udział w zawodach międzyszkolnych. Jej pierwszym sukcesem była wygrana biegu na 1000 m organizowanego w Siedlcach. Chojecka była wtedy w ósmej klasie. Tego dnia potencjał młodej lekkoatletki dostrzegł jej przyszły trener Janusz Maciejewski, u którego niebawem rozpoczęła, odbywające się pięć razy w tygodniu, systematyczne treningi.

Jak twierdzi Chojecka, pogodzenie nauki z treningami nie było łatwe. Zdarzało się, że odpuszczała spotkania z przyjaciółmi na rzecz swojej pasji. Podczas gdy jej koleżanki szły do kina lub na dyskotekę, ona przygotowywała się do zawodów. Pomimo braku wolnego czasu, nigdy nie żałowała swoich decyzji.

Podczas rozmowy sportsmenka wyznała, że największą przeszkodą w osiągnięciu sukcesu jest brak wiary w swoje możliwości. Przez cały czas mobilizowała młodzież I Liceum do realizacji swoich marzeń i ciągłego dążenia do celu.

- Gdy zaczęłam trenować, nawet nie marzyłam o tym, żeby wystartować w Mistrzostwach Polski. Kwalifikacja na takie mistrzostwa była dla mnie celem nie do osiągnięcia. Nie wierzyłam, że kiedyś będę miała szansę w nich wystartować. Teraz, gdy jestem trenerką, widzę że dzieciaki nadal nie wierzą w swoje możliwości. Musicie spróbować. Jeżeli ktoś wam powie, że macie jakiś talent, nie wahajcie się ani chwili. Próbujcie - zachęcała.

Po licznych sukcesach w Mistrzostwach Polski, Lidia Chojecka wystartowała w 1994 r. w Mistrzostwach Świata Juniorów w Lizbonie, a dwa lata później na Mistrzostwach Świata Juniorów w Sydney. W 1997 r. wzięła udział w Halowych Mistrzostwach Świata w Paryżu, gdzie zajęła 3. miejsce. W roku kolejnym zajęła 2. miejsce podczas Halowych Mistrzostw Europy w Walencji, a w Halowych Mistrzostwach Świata w Maebashi uplasowała się na miejscu 3.

Zajęła piąte miejsce w biegu na 1500 m podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 r. oraz szóste (na tym samym dystansie) w Atenach w roku 2004. Była piąta na 1500 m na Mistrzostwach Świata w Edmonton (2001), siódma na Mistrzostwach Świata w Berlinie (2009), ósma w Osace (2007) i dziewiąta w Sewilli (1999). W biegu na 1500 m zajęła również szóste miejsce na Mistrzostwach Europy w 1998 r. i piąte na mistrzostwach Europy w roku 2006.

Lidia Chojecka podzieliła się z uczniami I LO wspomnieniami z licznych imprez sportowych. Przyznała, że zajmowanie czołowych miejsc na Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata jest niesamowitym przeżyciem. Jak wyznała, najbardziej wzruszającym momentem była możliwość wysłuchania Mazurka Dąbrowskiego, kiedy podczas Halowych Mistrzostw Europy w Birmingham zajęła 1. miejsce.

Każde mistrzostwa czy zgrupowanie dostarczały olimpijce wielu wyjątkowych przeżyć. Dzięki takim imprezom poznała wiele wspaniałych osób i zyskała przyjaźnie na długie lata. Z niektórymi zawodniczkami ma kontakt do dzisiaj.

Podczas rozmowy uczniowie pytali gościa również o kwestię dopingu. Lidia Chojecka wspomniała Igrzyska Olimpijskie w Sydney, gdzie zajęła 5. miejsce. Wszystkie cztery zawodniczki, które były przed nią, po kilkunastu latach zostały zdyskwalifikowane z powodu zażywania środków dopingujących. Podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach, gdzie Chojecka była szósta, jej konkurentki również były na dopingu. Wszystko wyszło na jaw ponownie po upłynięciu wielu długich lat. Jak sama przyznaje, gdyby doping został wykryty w porę, a jej przeciwniczki zdyskwalifikowane, miałaby na swoim koncie dwa złote medale z Igrzysk Olimpijskich.

Jak wyznała lekkoatletka, brakuje jej medalu olimpijskiego, lecz posiada coś, czego jej rywalki nigdy mieć nie będą – czyste sumienie. Chojecka swój ogromny sukces zawdzięcza wyłącznie swojej ciężkiej pracy, zaangażowaniu i konsekwentnemu dążeniu do celu. Kariera jej przeciwniczek, które były na dopingu, była bardzo krótka, natomiast sportowa kariera Chojeckiej trwała aż 20 lat.

Obecnie jest ona trenerem lekkiej atletyki w klubie WLKS Siedlce. Z ogromną pasją i zaangażowaniem prowadzi zajęcia dla swoich podopiecznych. Jak podkreśla, bardzo lubi pracę ze swoimi zawodniczkami i ma ogromną satysfakcję, że zaszczepiła w nich miłość do sportu. W dobie dzisiejszej technologii, trudno jest namówić młodzież do wyjścia z domu i spędzenia czasu na uprawianiu aktywności fizycznej. Chojeckiej się to udaje, za co należą się jej szczere gratulacje.

Po zakończonej rozmowie Lidia Chojecka została poproszona o wręczenie medali dla uczniów, którzy wzięli udział w Szkolnych Rozgrywkach Piłki Siatkowej. W dekoracji uczestniczyła także dyrektor szkoły Teresa Oliwińska, zastępca dyrektora Monika Pasik oraz nauczyciele wychowania fizycznego.

Ostatnim punktem spotkania były podziękowania władz uczelni skierowane do gościa, wręczenie kwiatów oraz zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

- To ogromny zaszczyt gościć w szkole tak utytułowaną osobę, wybitnego sportowca i trenera. Lidia Chojecka jest wzorem dla naszej młodzieży. Dostała talent, który zagospodarowała najlepiej jak potrafiła. Wykonała ciężką, codzienną, systematyczną pracę, którą przekuła we wspaniały sukces - powiedziała dyrektor Teresa Oliwińska.

Spotkanie młodzieży z Lidią Chojecką miało na celu promowanie sportu, a szczególnie niezbyt popularnej dziś dyscypliny jaką jest lekka atletyka. Wydarzenie zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego jest jednym z wielu spotkań, podczas których gwiazdy sportu zachęcają młodzież do aktywnego trybu życia.
 











 
Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe