29
2022
2013-02-15

"Ojczysta Zagroda" w Grochowie


W dniach 28 - 31.01.2013 r. w Zespole Oświatowym w Grochowie odbył się kolejny zimowy kurs harcerskiej kadry - drużynowych, przybocznych i zastępowych. Zainaugurowano na nim Program Wychowawczy Hufca ZHP Sokołów „Śladami Historii i Tradycji”.
Celem programu jest kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwianie młodych ludzi na historię i tradycję naszej Małej Ojczyzny - wspólnoty lokalnej miast i gmin Powiatu Sokołowskiego. W nawiązaniu do tego programu kurs nosił nazwę „Ojczysta Zagroda”. Wzięło w nim udział ponad 50 uczestników z  drużyn i gromad Hufca ZHP Sokołów Podlaski.
Kadrę kursu stanowili: hm. Barbara Żaboklicka – Komendantka, hm. Marianna Popławska - Zastępczyni Komendantki i dh Damian Kosina – Oboźny. Zajęcia prowadzili doświadczeni instruktorzy harcerscy oraz psycholog i psychoterapeuta Monika Kincel.Ich zadaniem było przygotowanie uczestników do pracy w drużynie harcerskiej i gromadzie zuchowej, mobilizacja do dalszego rozwoju harcerskiego, integracja środowisk harcerskich, kształtowanie postaw patriotycznych.. Młodsi i starsi harcerze i harcerki  zdobyli szereg umiejętności, które mogą przydać się nie tylko  w dalszej pracy z drużyną, gromadą lub zastępem.
Ważnym wydarzeniem w trakcie kursu był kominek harcerski, i stał się swoistą lekcją patriotyzmu i oddaniem hołdu bohaterom Powstania Styczniowego. Odbył się on w historycznym miejscu, znanym z powstańczej działalności Władysława Rawicza, Cywilnego Naczelnika Województwa Podlaskiego w powstaniu, ówczesnego właściciela Grochowa.. Na kominek przybyli liczni goście – przedstawiciele Starostwa Powiatowego, władz Gminy Sokołów Podlaski, Stowarzyszenia Grochów 2015, Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Niecieczy, gospodarz obiektu – dyrektor Wojciech Grądzki, członkowie Komendy Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim. Głównym elementem spotkania była obejrzenie przygotowanej w trakcie zlotu prezentacji multimedialnej, która zawierała informacje o ludziach i wydarzeniach Powstania Styczniowego, ikonografię i powstańcze pieśni. Nie zabrakło gawędy wygłoszonej przez komendantkę hufca Bożennę Hardej, a także piosenek i pląsów harcerskich. Do harcerzy przemówili też goście. Po zakończonym kominku zapalono znicz przed pomnikiem Władysława Rawicza.
W 31 stycznia, na apelu podsumowującym, harcerzom wręczono patenty zastępowych i przybocznych oraz zaświadczenia o uczestnictwie w kursie. Sokołowski hufiec ma więc kolejną grupę młodych ludzi przygotowanych do przenoszenia w kolejne pokolenia  idei skautingu, który trwa już ponad sto lat.
Kilkudniowe harcerskie spotkanie było wyjątkowym czasem wspólnego przebywania, poznawania i utrwalania wiedzy o historii ziemi najbliższej oraz efektywnej nauki i twórczej zabawy, przygotowującej do aktywnego życia w społeczeństwie obywatelskim. Jak mówili uczestnicy kominka, ważne jest również to, że młodzież, która teraz w szkole poznaje ojczystą historię w coraz mniejszym zakresie, może rozwijać swoją  świadomość historyczną na tego typu spotkaniach.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe